بخش آب و فاضلاب
1396/10/18 15:42:35
استاندار مازندران در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب ساری؛
می‌توان از فروش پساب برای توسعه شبکه فاضلاب‌ استفاده کرد
استاندار مازندران گفت: می‌توان از محل فروش پساب‌ها برای توسعه شبکه فاضلاب‌ و زیرساخت‌های مربوط به آن استفاده کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، استاندار مازندران به منظور بررسی روند اجرای طرح‌های فاضلاب و نیز فعالیت مدول اول و پیشرفت فیزیکی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ساری، به همراه معاون هماهنگی امور عمرانی و مشاور استانداری، فرماندار ساری، مدیرعامل و معاون مهندسی توسعه آبفای مازندران، پیمانکار مربوطه از این تصفیه خانه بازدید کرد.
محمد اسلامی در این بازدید، به اهمیت پساب‌ها در صنایع اشاره کرد و گفت: استفاده از پساب‌های تصفیه شده در صنایعی که نیاز به منابع آبی دارند، کاربرد فراوانی دارد.
وی بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در بخش آب و فاضلاب تاکید کرد و افزود: از محل فروش پساب‌ها می‌تواند در توسعه شبکه فاضلابها و زیرساخت‌های مربوط به آن استفاده کرد.
وی، زباله و شیرابه‌های آن را یکی از معضلات استان مازندران دانست و اظهار داشت: اجرای طرح‌های فاضلاب بخشی از مشکلات پسماند و محیط زیست را نیز برطرف می‌نماید.
استاندار مازندران، خواستار تسریع در اجرای پروژه‌های فاضلاب شد و تصریح کرد: در اجرای پروژه‌هایی همچون جمع آوری و تصفیه فاضلاب از تکنولوژی روز دنیا استفاده شود.
علی نبیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران نیز در سخنانی با اشاره به مشکلات دفع فاضلاب‌های سپتاژی در استان گفت: درحال پیگیری برای مدیریت و حل این مشکل در سه شهر ساری، بابلسر و نوشهر و چالوس هستیم.
مدیرعامل آبفای مازندران در این دیدار، با بیان اینکه در سطح استان 48 هزار انشعاب فاضلاب به مشترکین فروخته شد، گفت: تا کنون نسبت به نصب و جاری سازی بیش از 204 هزار نفر از مشترکین اقدام شد.
ذبیح‌الله ذاکری، با اشاره به افزایش جمعیت شناور مازندران در ایام تعطیل، افزود: با این حجم ورود مسافر و گردشگر به استان، اعتبارات استانی جوابگوی نیازهای مردم در بخش آب و فاضلاب نیست.
وی، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تصفیه خانه فاضلاب ساری در 4 مدول طراحی شد که مدول اول آن در سال 1391 به بهره برداری رسید، گفت: در مدول اول 105 هزار نفر از جمعیت شهر ساری تحت پوشش قرار می‌گیرند.
ذاکری، ادامه داد: مدول دوم این تصفیه خانه با 90 درصد پیشرفت فیزیکی درحال ساخت است.
همچنین معاون مهندسی توسعه آبفای مازندران در سخنانی، فاضلاب و ساماندهی آن را یکی از محورهای اصلی در حفظ محیط زیست دانست و افزود: در مجموع 12 درصد از جمعیت استان از طرحهای فاضلاب برخوردار هستند که باید سالانه 25 درصد به آن افزوده شود.
یزدان پناه، ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته عملیات اجرایی طرح‌های فاضلاب در 5 شهر مازندران از طریق تسهیلات بانک توسعه اسلامی در سال 97 آغاز می‌شود.
وی، اظهار داشت: با اجرای این طرحها 450 هزار نفر از جمعیت شهری مازندران تحت پوشش طرح جمع آوری و تصفیه فاضلاب قرار می‌گیرند که 25 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.
  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر