بخش آب
1396/10/18 15:09:00
کاهش 43 درصدی بارندگی استان قزوین نسبت به سال گذشته
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین از کاهش 43 درصدی میزان بارندگی استان نسبت به میانگین بارش در سال گذشته خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمید پویا با اشاره به تغییرات اقلیم در سطح جهانی عنوان داشت: میزان بارندگی در استان نسبت به میانگین دراز مدت 55 درصدی و نسبت به میانگین سال قبل 43 درصدی کاهش داشته که این میزان کاهش بارندگی در 67 سال اخیر بی سابقه بوده و این موضوع نشان دهنده غیر عادی بودن شرایط است، لذا باید در مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی که مصرف کننده بیش از 91 درصدی از منابع آبی استان است مدیریت و برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد.
وی افزود: در سال‌های خشک که میزان بارندگی کم می‌باشد نه تنها تغذیه سفره‌های زیر زمینی صورت نمی‌پذیرد بلکه جهت جبران خشکی میزان برداشت از منابع آب زیر زمینی نیز افزایش پیدا می‌کند که این برداشت بی رویه در بعضی نقاط باعث فرو نشست زمین می‌گردد که طبق آخرین آمار ارائه شده توسط سازمان زمین شناسی در سال 93 میزان فرو نشست دشت قزوین 24 سانتی متر بوده است، البته با توجه به اقدامات مناسب شرکت در راستای طرح احیا و تعادل بخشی که باعث کاهش افت آبهای زیر زمینی از 168 سانتی متر در سال 93 به 75 سانتی متر در سال جاری شده، میزان فرو نشست نیز کاهش پیدا کرده است.
پویا فرو نشست زمین را یک فاجعه بزرگ برشمرد و تصریح کرد: فرونشست زمین بر روی تمام ساختارهای روی زمین از جمله اتوبان‌ها، خطوط راه آهن، نیروگاه‌ها، ساختمان‌ها و .... تأثیر منفی دارد و به دلیل اینکه فرونشست قابل برگشت نیست بسیار خطرناک است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند هدف از اجرای این پروژه را مدیریت و برنامه ریزی مصرف آب در بخش کشاورزی با کمک الگوی کشت برشمرد که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه می‌گردد.
پویا میزان آب قابل برنامه ریزی در استان را 880 میلیون متر مکعب عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی 1.5 میلیارد متر مکعب است که باید تقریباً به نصف برسد و برای انجام این مهم لازم است کشاورزان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی ضمن مدیریت مصرف با رعایت الگوی کشت، کاشت محصولات با آب بری کم را در برنامه کار خود قرار دهند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در خاتمه با اشاره به میزان آبهای سطحی و زیر زمینی استان اظهار داشت: کل منابع آب سطحی و زیر زمینی استان در حالت نرمال (حالت طبیعی) 2 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب است که 600 میلیون متر مکعب آن شامل آب‌های سطحی و 2 میلیارد متر مکعب آن نیز از طریق آب‌های زیر زمینی تأمین می‌شود که از این میزان یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آن از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق و 200 میلیون متر مکعب نیز از قنوات و چشمه سارها تأمین می‌شود.
  • خبرنگار: محمد محمدحسینی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر