بخش برق
1396/10/16 15:48:00
مدير توزيع برق سنندج خبر داد:
واگذاري 2 هزار انشعاب غير دائم به ساكنين نواحي حاشيه‌اي سنندج
مدیرتوزیع برق شهرستان سنندج ازواگذاری 2 هزار انشعاب غیردائم به ساکنین سکونتگاه‌های غیررسمی حاشیه‌ای شهر تا تعیین تکلیف نهایی از سوی مراجع قانونی خبر داد.

مدیرتوزیع برق شهرستان سنندج ازواگذاری 2 هزار انشعاب غیردائم به ساکنین سکونتگاه‌های غیررسمی حاشیه‌ای شهر تا تعیین تکلیف نهایی از سوی مراجع قانونی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رسول ملکی درتوضیح این خبرگفت: درراستای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و شناسایی بیش از 5500 انشعاب غیرمجاز در نواحی منفصل شهری، با توجه به مجوز وزارت نیرو برای تأمین برق غیر دائم این نواحی، این مدیریت ظرف سه ماه گذشته اقدام به فروش بیش از 2 هزار انشعاب غیردائم به ساکنان این نواحی که فاقد مجوزهای شهرداری نموده است.
وی افزود: برای تأمین برق غیردائم متقاضیان شهرنایسر 400 مترشبکه فشارمتوسط هوایی 2 کیلومترشبکه فشارضعیف هوایی و 2 دستگاه پست ترانسفورماتور 100 کیلوولت آمپراحداث شده است و اعتبارهزینه شده برای این پروژه 3 هزار و پانصد میلیون ریال می‌باشد.
ملکی ادامه داد: احداث 3.5 کیلومترشبکهٔ فشارضعیف هوایی در روستای قلیان ازجمله اقدامات اساسی دیگری است که به منظور ساماندهی انشعابات غیر مجاز انجام گرفته و درمجموع برای آن 2 هزار و 100 میلیون ریال ازمحل اعتبارات داخلی هزینه شده است.
مدیرتوزیع برق شهرستان سنندج با اشاره به توسعه شبکه و برقرسانی به متقاضیان ننله وآساوله تصریح کرد: با احداث 250 مترشبکه فشارضعیف هوایی در آساوله و تیرگذاری درشهرک زریان ننله، مشکل انشعابات غیرمجاز در آینده برطرف می‌گردد. برای این پروژه درمجموع 450 میلیون ریال ازمحل اعتبارات داخلی تخصیص یافته است.
وی درخصوص سایراقدامات انجام شده دوشان و حسن آباد گفت: درحال حاضر با بنیاد مسکن وشهرداری به جهت تعیین بروکف مکاتباتی صورت گرفته است که امیدواریم با همکاری این دستگاهها زمینه توسعه شبکه‌های توزیع دراین مناطق فراهم شود.
مدیر توزیع برق سنندج با اشاره به منع قانونی واگذاری انشعاب به ساخت و سازهای غیر مجاز تصریح کرد: این ممنوعیت که براساس ماده ۸ قانون منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی صورت گرفته بود، باعث رشد انشعابات غیر مجاز و بروز مشکلاتی برای اهالی این مناطق و نیز ضررهای مالی فراوان به شرکت توزیع شده بود که خوشبختانه با ابلاغ قانون جدید، زمینه ساماندهی این مناطق و پیشگیری از سوء استفاده از شبکه برق فراهم می‌شود.
ملکی تأکید کرد: برای متقاضیان فاقد مجوزهای قانونی واگذاری انشعاب برق صرفاً بصورت موقت غیردائم و با اخذ تعهد نامه رسمی از دفاتر ثبت اسناد رسمی و پس از ارائه تعهد نامه رسمی انجام و رعایت کلیه مقررات از جمله آیین نامه تکمیلی تعرفه‌های برق، استاندارد شبکه‌های توزیع و انشعابات، رعایت حریم خطوط همانند واگذاری برق دائم ضروری و لازم الاجرا است
مدیر توزیع برق سنندج با تاکید بر اینکه این انشعابات دائم نیست، افزود: منظور تبدیل انشعاب موقت غیر دائم به دائم، باید کلیه مجوزهای قانونی پیش بینی شده اخذ شود و انشعاب موقت غیر دائم برای درخواست کنندگان فاقد مجوزهای قانونی به هیچ عنوان به صورت دائم واگذار نخواهد شد.
ملکی درپایان ضمن اشاره به حجم شبکه‌های موردنیاز نواحی منفصل شهری اظهارامیدواری کرد با تأمین اعتبارات لازم، توسعه شبکه‌های توزیع درنواحی مذکوربا سرعت بیشتر انجام شود.
  • خبرنگار: طیب کریمی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر