بخش آب و فاضلاب
1396/10/14 09:11:22
مديرعامل آبفاي هرمزگان خبر داد
پيشرفت 82 درصدي فاز اول پروژه آبشيرين كن بندرعباس/ سرمايه گذاري 11 هزار ميليارد ريالي آبفاي هرمزگان در حوزه آب
امين قصمي با اشاره به پيشرفت 82 درصدي فاز اول آبشيرين كن بندرعباس، تصريح كرد: با تكميل ظرفيت كامل اين پروژه و اضافه شدن سهميه بندرعباس از آبشيرين كن يك ميليون مترمكعبي، طي سه چهار سال آينده، نيازي به تامين آب شهر بندرعباس از دشت ميناب نيست و آب مورد نياز آن از طريق آبشيرين كن ها تامين مي شود.
 
مدیرعامل آبفای هرمزگان با اشاره به پیشرفت 82 درصدی فاز اول آب‌شیرین کن بندرعباس، تصریح کرد: با تکمیل ظرفیت کامل این پروژه و اضافه شدن سهمیه بندرعباس از آب‌شیرین کن یک میلیون مترمکعبی، طی سه چهار سال آینده، نیازی به تأمین آب شهر بندرعباس از دشت میناب نیست و آب مورد نیاز آن از طریق آب‌شیرین کن‌ها تأمین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، امین قصمی با اشاره به اینکه؛ این شرکت نگاه ویژه‌ای به ظرفیت‌های بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها داشته است، گفت: تاکنون 11 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری جذب شده آبفا در بخش آب و 280 میلیارد ریال در بخش فاضلاب بوده است.
امین قصمی افزود: در حال حاضر 20 پروژه نمک زدایی (آب‌شیرین کن) در سطح استان داریم که 16 پروژه در حال بهره برداری و 4 پروژه نیز در در حال ساخت و اخذ مجوز است.
وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب نیز سه پروژه در حال بهره برداری بوده و شش پروژه با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجرا و اخذ مجوز است.
به گفته وی؛ سهم منابع آبی استان از چاه‌ها و سدها، 71 درصد و آب‌شیرین کن‌ها 29 درصد است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال 99، سهم منابع آبی از آب‌شیرین ها به 66 درصد افزایش و در بخش چاه و سد به 34 درصد کاهش یابد.
قصمی افزود: ظرفیت تولید آب از آب‌شیرین کن‌ها هم اکنون 44 میلیون متر مکعب است که با اجرای پروژه آب‌شیرین کن بندرعباس این ظرفیت به 53 میلیون متر مکعب در شبانه روز افزایش می‌یابد.
مدیرعامل آبفای استان با اشاره به پیشرفت 82 درصدی فاز اول آب‌شیرین کن بندرعباس، تصریح کرد: با تکمیل ظرفیت کامل این پروژه و اضافه شدن سهمیه بندرعباس از آب‌شیرین کن یک میلیون مترمکعبی، طی سه چهار سال آینده، نیازی به تأمین آب شهر بندرعباس از دشت میناب نیست و آب مورد نیاز آن از طریق آب‌شیرین کن‌ها تأمین می‌شود.
این مقام مسئول در خصوص جزییات پروژه آب‌شیرین بندرعباس گفت: این پروژه با ظرفیت نهایی یکصد هزار مترمکعب در شبانه روز و اعتبار 204 میلیون دلار اجرایی شده است که فاز نخست آن با ظرفیت 20 هزار مترمنکعب و اعتبار 2500 میلیارد ریال در حال اجراست که به زودی وارد مدار بهره برداری می‌شود.
وی ادامه داد: فرآیند تصفیه این پروژه به روش اسمز معکوس RO) بوده و هدف از اجرای آن؛ تأمین بخشی از نیاز آبی شهرهای بندرعباس، بندرخمیر و روستاهای غرب و همچنین بهبود شاخص‌های رفاهی، اجتماعی و بهداشتی شهرهای منتفع از این پروژه است.
 
اجرای طرح خط انتقال آب از آب‌شیرین کن تا مخازن مرکزی داماهی
قصمی در ادامه از اجرایی طرح انتقال آب از آب‌شیرین کن بندرعباس تا مخازن مرکزی داماهی خبر داد و گفت: این طرح با هدف ایجاد تاسیسات لازم جهت انتقال آب تولیدی از آب‌شیرین کن به مخازن داماهی این شهر و تأمین کمبود آب شهر بندرعباس و مناطق غربی شامل شهرها و روستاهای غرب بندرعباس اجرایی شده است.
قصمی افزود: این خط انتقال به طول 33 کیلومتر و با لوله‌های فولادی به قطر 1200 میلیمتر است که در حال حاضر پیمانکار آن انتخاب شده است که در صورت رفع برخی مشکلات پیش رو به زودی اجرایی خواهد شد.
وی همچنین با بیان اینکه؛ آبفای استان علاوه بر تولید منابع آبی، وظیفه انتقال آب را نیز به عهده دارد، گفت: در حال حاضر طول شبکه توزیع آب استان 2400 کیلیومتر است که 45 درصد آن نیازمند بازسازی در جهت کاهش هدررفت آب است.
  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر