بخش آب
1396/10/13 11:21:10
قدردانی از 60 سال فعالیت علمی و پژوهشی استاد صفی نژاد؛
کتاب "کاریز در ایران و شیوه‌های سنتی بهره‌گیری از آن" در دانشگاه تهران رونمایی شد
با رونمایی از کتاب "کاریز در ایران و شیوه‌های سنتی بهره‌گیری از آن" در دانشگاه تهران از 60 سال فعالیت علمی و پژوهشی استاد جواد صفی نژاد نویسنده این کتاب قدردانی شد.
 
با رونمایی از کتاب "کاریز در ایران و شیوه‌های سنتی بهره‌گیری از آن" در دانشگاه تهران از 60 سال فعالیت علمی و پژوهشی استاد جواد صفی نژاد نویسنده این کتاب قدردانی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این مراسم که با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و مهندس حاج رسولی‌ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، شماری از استادان برجسته علوم اجتماعی کشور طی سخنانی از خدمات ارزشمند استاد صفی نژاد تقدیر کردند.
استاد صفی نژاد متولد 1308 در طول 60 سال موفق به نگارش 34 کتاب و 64 مقاله پژوهشی شده که کتاب‌های بنه، تفسیر طومار آبیاری قزوین و نظام آبیاری سنتی ایران از شاخص‌ترین این آثار است. کتاب‌های استاد صفی نژاد به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و ژاپنی ترجمه شده است.
در ابتدای این مراسم غفاری، معاون وزیر علوم گفت: توسعه جامعه در گرو دانش و پژوهش است اما برخی پژوهش‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارند. دستاوردهای علمی دکتر صفی نژاد دارای چند ویژگی است که آن را از پژوهش‌های دیگر متمایز می‌کند. آنچه استاد تدوین کرده مبتنی بر روحی است که در فرهنگ و تاریخ ایران جاری و ساری است.
وی ادامه داد: ویژگی دیگر این است که امروز نسل جدید دانشگاه موضوع مسئولیت اجتماعی را مطرح می‌کند یعنی دانشگاه باید نسبت به مسائل، بحران‌ها و موضوعاتی که در عرصه اجتماع وجود دارند حساس باشد و نسبت به آنها تعهد و مسئولیت نشان دهد. صفی نژاد وارد مقوله آب شده است که دانشگاه آن را در حوزه مسئولیت اجتماعی خود تعریف می‌کند. نکته دیگر این که بحث‌های جدیدتر توسعه متمرکز بر توسعه پایدار و توسعه زیست محیطی هستند.
وی در پایان سخنان خود گفت: استاد صفی نژاد در این میان دانش بومی را مورد توجه قرار داده و دستاورده حاصل شده توسط ایشان صرفاً وجهه دانشی ندارد بلکه وجهه عملی نیز دارد.
در ادامه محمد حاج رسولی‌ها ضمن تقدیر از برگزاری چنین بزرگداشتی گفت: در گذشته بحث قنات به لحاظ کمی و کیفی ارزش و جایگاه ویژه‌ای در تأمین منابع آب کشور داشته و 3/1 آب مصارف مختلف کشور از این منبع تأمین می‌شد اما در حال حاضر علی رغم وجود بیش از 42000 قنات در کشور این رقم بالغ بر 4 تا 5 درصد است. هر چند در بسیاری مناطق کشور اهمیت این سازه گاهی اوقات از یک سد بتنی کمتر نیست.
وی در ادامه به بیان دلایل کم توجهی به موضوع قنات پرداخت و گفت: علت بروز این مشکل مسائل مدیریتی در دستگاههای اجرایی و در حوزه فرهنگ سازی بوده است و در یک کلام ورای بحث قنات در بحث مدیریت آب نیز عدم توجه به مسائل اجتماعی ما را به این نقطه رسانده است.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: اکثر متخصصین آب به این باور رسیده‌اند که مدیریت آب مستلزم توجه به مسائل اجتماعی است. به همین دلیل ما در آزمون استخدامی وزارت نیرو برای اولین بار کارشناس اجتماعی استخدام کردیم خصوصاً در بزرگترین چالش آب که مدیریت حوضه‌های آبریز است، حضور کارشناسی اجتماعی ضروری به نظر می‌رسد.
حاج رسولیها در ادامه اظهار داشت: دکتر اردکانیان وزیر نیرو در تمام جلسات بر اهمیت تحلیل مسائل آب از نظر اجتماعی تاکید دارند. محور مباحث مرتبط با مدیریت حوضه آبریز، مدیریت تقاضا، تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، دیپلماسی آب، بحث‌های اجتماعی است و لازم است که رابطه مناسبی بین جامعه مهندسی و جامعه علوم اجماعی کشور برقرار شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت نیرودر سال 85 از طریق یونسکو مرکزی را درخصوص قنات و سازه‌های تاریخی در ایران ایجاد کرده است، ساختار، اهداف و فعالیت‌های مرکزی، محورهای فعالیت، طرح‌های پژوهشی دوره‌های آموزشی و انتشارات مرکز را توضیح داد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب تاکید کرد که با توجه به ارزشمند بودن قنات بهتر است به کمک دکتر صفی نژاد این کتاب به زبان انگلیسی ترجمه و در اقصی نقاط جهان توزیع شود.
دکتر "مصطفی ازکیا" عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی به بیان ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی دکتر صفی نژاد و کارهای اجرایی وی پرداخت و گفت: پشتگرمی، عزم، اخلاق متعهدانه و سخت گیری علمی را می‌توان از سجایای اخلاقی دکتر صفی نژاد برشمرد.
این استاد جامعه شناسی روستایی اظهار داشت: با وجود این که روش تحقیق اجتماعی از نوع کیفی در چند سال اخیر در ایران رواج یافته، دکتر صفی نژاد از چندین سال پیش روش‌های کیفی را در تحقیقات خود به کار گرفت ویافته های خود را براساسا اسناد و مدارک، مصاحبه و مشاهده گردآوری نمود. مطالعات ایشان به لحاظ بنیادی و کاربردی هر دو ارزشمند است.
وی در پایان سخنــان خود تاکید کرد که مطالعه بدون عمل فایده‌ای ندارد و باید از این مطالعات در عرصه عمل بهره گیری شود.
در ادامه دکتر میرزایی از پژوهشگران برجسته کشور در حوزه علوم اجتماعی به بیان خاطرات خود بادکتر صفی نژاد پرداخت.
در ادامه جلسه مراسم رونمایی از کتاب کاریز در ایران برگزار شد و معاون وزیر علوم ومدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به دکترصفی نژاد هدایایی را اهدا نمودند.
بعد از مراسم رونمایی از کتاب از دکتر صفی نژاد خواسته شد مطالبی را در خصوص تجارب خود بیان کند دکتر به بیان خاطرات خود در خصوص جمع آوری اطلاعات کاریز از شهرهای یزد، کرمان و.... پرداخت.
همچنین دکتر اعتمادی فرد سرپرست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بخشی از این مراسم آمادگی این دانشکده را برای تبدیل شدن به قطب تحقیقات و مطالعات اجتماعی آب کشور اعلام کرد و گفت تفاهم نامه‌ای در این زمینه آماده شده است که پس از نهایی شدن مبادله خواهد شد.
این مراسم روز دوشنبه یازدهم دی ماه سال جاری در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
 
  • خبرنگار: عبدالله اسکویی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر