بخش آب و فاضلاب
1396/10/11 23:25:42
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم:
60 پروژه آب و فاضلاب در سطح استان قم در حال اجرا است
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: در حال حاضر حدود 60 پروژه کوچک و بزرگ آب و فاضلاب در سطح استان در حال اجرا است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: در حال حاضر حدود 60 پروژه کوچک و بزرگ آب و فاضلاب در سطح استان در حال اجرا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، "علی جان صادق پور" امروز هم‌زمان با سالروز تصویب قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در سخنانی اظهار داشت: با تصویب این قانون مترقی و تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب با پشتوانه علمی و تخصصی، اقدامات بسیار مفید و مؤثری در سطح کشور انجام گرفت.
وی خاطرنشان کرد: امروز بیش از 99 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه آب و بیش از 40 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند.
* صددرصد جمعیت شهری استان تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند
رئیس هیئت‌مدیره  و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اقدامات انجام شده در سطح استان قم پس از تشکیل شرکت آب و فاضلاب اظهار داشت: امروز تقریباً صد در صد جمعیت شهری استان از شبکه آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر  امکان بهره‌مندی 50 درصد از شهر امکان بهره‌مندی از خدمات فاضلاب را دارند، گفت: با توجه به عدم استقبال مردم در برخی از نقاط شهر، حدود 35 درصد جمعیت شهر تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته‌اند.
دکتر صادق پور با اشاره به اینکه قبل از تشکیل شرکت آب و فاضلاب قم، تعداد انشعابات و طول شبکه آب در قم بسیار محدود بود، گفت: با رشد و توسعه شبکه و تاسیسات آب در شهر  از سال 71 به بعد، در حال حاضر 308 هزار فقره انشعاب آب و 2 هزار و 293 کیلومتر شبکه آب در شهر قم وجود دارد.
وی افزود: تا قبل از تشکیل شرکت آب و فاضلاب هیچ انشعاب فاضلابی در شهر وجود نداشت که پس از آن با اقدامات و پروژه های اجرا شده در حال حاضر 81 هزار فقره انشعاب فاضلاب در شهر ایجاد شده است.
 
* اجرای 900 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر قم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم افزود: در حالی که قبل از تشکیل شرکت آب و فاضلاب، شبکه فاضلاب در قم اجرا نشده بود در حال حاضر 900 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر قم اجرا شده است.
وی همچنین از احداث 380 هزار متر مکعب مخزن ذخیره برای شهر قم خبر داد و گفت: تعداد چاه‌های تأمین آب شرب شهر قم از 6 حلقه به 111 رسیده که در حال حاضر 60 حلقه از این چاه‌ها در مدار بهره‌برداری است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اصلاح و توسعه بیش از 500 کیلومتر شبکه و خطوط اصلی و انتقال آب و فاضلاب طی چهار سال اخیر ابراز داشت: طی این مدت 90 هزار فقره حادثه بر روی شبکه آب و فاضلاب رفع شده است.
 
* احداث تصفیه خانه فاضلاب با استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی
وی در ادامه به پروژه‌های در دست اجرای شرکت آب و فاضلاب در سطح شهر اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین پروژه فاضلاب در سطح استان از محل تسهیلات 70 میلیون یورویی بانک توسعه اسلامی در حال اجرا است که از محل این تسهیلات تصفیه‌خانه فاضلاب شماره سه قم احداث و در حال بهره‌برداری است.
صادق پور یادآور شد: احداث 200 کیلومتر شبکه فاضلاب از محل این تسهیلات در برنامه قرار دارد که 170 کیلومتر آن اجرا شده است و 30 کیلومتر مابقی آن تا پایان سال مالی جاری به اتمام خواهد رسید.
وی همچنین بیان داشت: 60 کیلومتر شبکه فاضلاب نیز به جز پروژه‌های بهره‌مند از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در سطح شهر قم در حال اجرا است که تاکنون 30 کیلومتر آن اجرا شده است.
* تکمیل شبکه فاضلاب شهرک قدس تا دو ماه آینده
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اجرای پروژه تکمیل شبکه فاضلاب شهرک قدس اظهار داشت: این پروژه نیز 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طی دو ماه آینده به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به مشکلات دفع فاضلاب پردیسان گفت: پکیج فاضلاب با ظرفیت حدود 400 متر مکعب در شبانه روز، برای حدود 600 خانوار در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به رویکرد شرکت آب و فاضلاب در خصوص استفاده از ظرفیت‌های تعاونی‌ها و مردم و شرکت‌های خصوصی برای اجرای شبکه آب و فاضلاب ابراز داشت: در حال حاضر حدود 60 پروژه کوچک و بزرگ آب و فاضلاب در سطح استان در حال اجرا است.

  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر