بخش آب و فاضلاب
1396/10/06 10:09:48
بهره‌برداری آزمایشی از تصفیه‌خانه آب روستایی در شهرری
پروژه طراحی و احداث تصفیه‌خانه آب آشامیدنی مجتمع شهید تهرانی به روش نانوفیلتراسیون شهرستان ری به بهره‌برداری آزمایشی رسید.
 
پروژه طراحی و احداث تصفیه‌خانه آب آشامیدنی مجتمع شهید تهرانی به روش نانوفیلتراسیون شهرستان ری به بهره‌برداری آزمایشی رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا پوررجب" مدیرعامل شرکت آبفار استان تهران با بیان این مطلب که امروزه نانوتکنولوژی دامنه وسیعی از تجهیزات و کاربردها را در برگفته است و یکی از فوق العاده ترین فناوری‌های قرن 21 به حساب می‌آید، گفت: خطر آلودگی منابع آب آشامیدنی و عدم تصفیه منابع آلوده با روش‌های مرسوم و از طرفی آلودگی نیتراتی منابع زیر زمینی نیاز به روشهای جایگزین تصفیه را محسوس‌تر می‌نماید که یکی از این روش‌ها نانوفیلتراسیون است و در سال‌های اخیر به شدت در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرعامل آبفار استان تهران تأکید کرد: توانایی حذف فلزات سنگین، باکتری‌ها، ویروس‌ها، آلاینده‌های آلی، کدورت، سختی، شوری آب و حفظ مواد معدنی مورد نیاز سلامت انسان در روش فوق مورد توجه قرار گرفته است.
وی در خصوص مجتمع آبرسانی شهید تهرانی گفت: این مجتمع 20 روستا با جمعیتی بالغ بر 78 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده که از طریق 16 حلقه چاه و ایستگاه پمپاژ تأمین آب شرب می‌شوند.
وی اظهار داشت: این مجتمع یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های آبرسانی است که قبل از تشکیل شرکت آب و فاضلاب روستایی توسط متولیان قبلی احداث شده و با توجه به افزایش جمعیت و فرسوده بودن تأسیسات و تجهیزات، مشکلات و چالش‌های فراوانی برای شرکت آب و فاضلاب و همچنین مشترکین روستایی ایجاد کرده بود که بر اساس بررسی‌های انجام شده و با مطالعات مهندسی مجدد مشاور و تخصیص اعتبار 120 میلیارد ریالی توانستیم تمامی مشکلات 20 روستای فوق را مرتفع نماییم و آب سالم و بهداشتی با استانداردهای جهانی در اختیار روستاییان قراردهیم.
پوررجب پروژه‌های اجرا شده در مجتمع فوق را احداث 4500 متر مکعب مخزن زمینی، اجرای ایستگاه پمپاژمادر، اجرای 6 کیلومتر خط انتقال 400 میلی متر و احداث تصفیه‌خانه آب به روش نانوفیلتراسیون به ظرفیت 3500 متر مکعب در ثانیه اعلام کرد و افزود: همه تلاش و سعی ما بر این است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود و تکنولوژی‌های نو دنیا بهترین خدمات را به مشترکین خود در سطح روستاهای استان ارائه نماییم.
  • خبرنگار: خاطره علی‌آبادی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر