بخش آب
1396/09/14 10:37:26
نشست تخصصی "حکمرانی آب زیرزمینی، رویکردها و چالش‌ها" در قزوین برگزار شد
نشست تخصصی با موضوع "حکمرانی آب زیرزمینی، رویکردها و چالش‌ها" به همت گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای قزوین در سالن اجتماعات این شرکت برگزار شد.
 
نشست تخصصی با موضوع "حکمرانی آب زیرزمینی، رویکردها و چالش‌ها" به همت گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای قزوین در سالن اجتماعات این شرکت برگزار شد.
به گزارش به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این نشست که با حضور اعضای کار گروه تحقیقات کاربردی، جهاد کشاورزی استان، مدیران شرکت و اساتید دانشگاه برگزار شد، دکتر بیژن نظری عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در راستای تفاهم نامه طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی ما بین شرکت آب منطقه ای قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) مطالب مهمی را در خصوص حکمرانی آب زیر زمینی و مسائل پیرامون آن ارائه نمود.
وی در خصوص سیاست گذاری آب‌های زیر زمینی عنوان کرد: به جهت ویژگی‌های خاص آب‌های زیر زمینی که ماهیت‌های خصوصی و عمومی بودن دارند باید شرایط فیزیکی، جغرافیایی و اقتصادی آن‌ها شناسایی گردد تا بتوانیم با سیستم‌های سیاست گذاری و حکمرانی متناسب، وضعیت آب‌های زیر زمینی در منطقه را بهبود بخشیم.
نظری در ادامه اظهار داشت: مسئله مهمی که در کشور ما وجود دارد بحث سیاست گذاری در اهداف سازمان جهاد کشاورزی و وزارت نیرو می‌باشد که با یکدیگر هماهنگ و در یک جهت نیستند و باید با استفاده از روش‌های مهندسی و مناسب اهداف این دو وزارت خانه در راستای مصرف بهینه منابع آبی هماهنگ سازی شود.
وی در بخش پایانی صحبت یادآورد شد: رویکرد مبتنی بر مقررات، نظارت و کنترل، مناسب‌ترین رویکرد برای دستیابی به توسعه پایدار منابع آبی است؛ اما در عین حال این روش دشوارترین و هزینه برترین روش محسوب می‌شود.
 
  • خبرنگار: محمد محمدحسینی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر