بخش برق
1396/09/13 15:51:06
راه‌اندازي مركز تحقيقات انرژي تجديدپذير در استان مركزي
طي مراسمي در دانشگاه اراك و با حضور استاندار مركزي و پژوهش گران و نخبگان برتر استان ، جمع كثيري از اساتيد و دانش پژوهان استان مركزي تفاهم نامه راه اندازي مركز تحقيقات انرژيهاي تجديد پذير بين دانشگاه اراك و شركت برق منطقه اي باختر امضاء گرديد .
 
طی مراسمی در دانشگاه اراک و با حضور استاندار مرکزی و پژوهش گران و نخبگان برتر استان، جمع کثیری از اساتید و دانش پژوهان استان مرکزی تفاهم نامه راه اندازی مرکز تحقیقات انرژی‌های تجدید پذیر بین دانشگاه اراک و شرکت برق منطقه ای باختر امضاء شد.
به گزارش به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، " فرهاد شبیهی" مدیر عامل این شرکت بیان داشت: هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد بستر مناسب برای ارتباط متخصصان انرژی تجدیدپذیر در استان مرکزی، توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، تجمیع تخصص‌های مرتبط با حوزه‌های مختلف، حمایت و جهت دهی فعالیت‌های دانش بنیان در این حوزه و تبیین و ترویج سیاست‌های کلان بالا دستی کشور در زمینه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در سطح استان مرکزی است.
وی افزود: برای نیل به اهداف برنامه ششم توسعه و ایجاد توسعه پایدار در کشور نیاز مبرم به استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی داریم چرا که صنایع دانش بنیان قطعاً در تمامی زمینه‌ها موفق‌تر عمل خواهند نمود و هرگاه صنعتی از کشور در حوزه‌های بین الملل موفق بوده به دلیل توجه و بکارگیری از ظرفیت‌های دانشگاهی در آن حوزه بوده است.
شبیهی با تاکید بر این موضوع که با بهره گیری از علم وفناوری و پژوهش می‌توان رشد متوازن در ابعاد مختلف را شاهد باشیم بیان داشت: نقش آفرینی دانشگاه‌ها در حوزه صنعت برای رسیدن به اهداف توسعه اقتصادی الزامی است.
مدیر عامل برق منطقه ای باختر اظهار داشت: صنعت برق و دانشگاه با حمایت‌های مسئولین استان و صنعت برق قدم‌های بلندی در استفاده از دانش روز در مسیر حرکت به سمت توسعه انرژی‌های تجدید پذیر برداشته‌اند و انعقاد تفاهم نامه ایجاد مرکز تحقیقات انرژی‌های تجدید پذیر یکی از این موارد می‌باشد.
وی افزود: براساس آمارهای وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است با توجه به رویکرد دولت در استفاده از انرژی‌های نو و تجدید پذیرها و در راستای ارتقاء حفظ محیط زیست در لایحه برنامه پنجساله ششم توسعه کشور ساخت 26 هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است که سهم تجدیدپذیرها در این برنامه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید که با ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیربادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) تأمین خواهد شد.
شبیهی اضافه کرد: در این راستا برق باختر با وارد مدار کردن 23 مگاوات انرژی تجدید پذیر در حال حاضر رتبه اول کشور را از لحاظ تولید انرژی الکتریکی ازطریق انرژی خورشیدی دارا می‌باشد که این مهم با تکیه بر دانش و در راستای حفظ سرمایه‌ها و منابع کشور صورت پذیرفته و با توجه به پتانسیل مناسب استان مرکزی در حوزه تجدید پذیرها و انرژی‌های نو اقداماتی از قبیل، صدور موافقتنامه اصولی به میزان 339 مگا وات در حوزه تجدید پذیرها و انرژی‌های نو، عملیاتی شدن ظرفیت 184 مگاواتی تجدید پذیرها در استان مرکزی، پتانسیل سنجی 679 مگا وات ظرفیت برای واگذاری در سطح استان در حوزه تجدید پذیرها، استفاده از پتانسیل علمی و دانشگاهی استان نموده است.
وی ادامه داد: انعقاد تفاهم نامه ایجاد مرکز تحقیقاتی تجدید پذیرها و انرژی‌های نو در استان با همکاری دانشگاه اراک و انعقاد قرارداد تحقیقاتی طراحی و ساخت ژنراتور آهنربای دائم بدون جاروبک شار محوری 30 کیلو واتی برای استفاده در توربین بادی بدون گیربکس را می‌توان در راستای استفاده از پتانسیل علل دانشگاه در حوزه تجدید پذیرها و انرژی‌های نو دانست.
شبیهی در ادامه به 7 پروژه تحقیقاتی مهم برق باختر که در کشور با همکاری دانشگاه‌های اراک، شریف، شهید بهشتی، امیر کبیر، شهید چمران اهواز، علم و صنعت و سایر دانشگاه‌ها در حال انجام است اشاره نمود و افزود: امید است با یک تعامل دو سویه و مناسب بین صنعت و دانشگاه از تولید علم صرف به سمت تولید تکنولوژی که از نیازهای اصلی کشور است حرکت کنیم.
این گزارش می‌افزاید قبل از مراسم انعقاد تفاهم نامه، مهندس آقازاده استاندار استان مرکزی ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری بیان داشت: فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت کشورها است که چراغ علم و دانایی را در جامعه روشن نگه می‌دارد و امروز در کشورهای توسعه یافته که در حفظ و توسعه قدرت در رقابت هستند گسترش علم و فناوری نقش محوری دارد.
استاندار مرکزی بیان داشت: موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه ای نیازمند گسترش رویکرد و نگاه مثبت و همدلی همه جانبه دستگاه‌ها و مسئولین ملی و استانی به تحقیق و پژوهش است تا بستر لازم و مناسب جهت ظهور و بروز خلاقیت‌ها و افزایش کمی و کیفی فعالیت‌های جامعه فراهم شود.
آقا زاده اظهار داشت: انجام پژوهش در همه دنیا مورد توجه بوده و رویکرد پژوهش‌ها از منظر اقتصادی، امنیتی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: در قانون اساسی هم به مسأله پژوهش و خلاقیت اشاره شده است و بر اساس قانون اساسی دولت می‌بایست تسهیلات افزایش سطح معلومات عمومی و زمینه‌های تحقیق و پژوهش را تأمین نماید.
استاندار مرکزی ضمن اشاره به این موضوع که ایران در زمینه‌های نانو، فناوری انرژی و رشته‌های مرتبط با آن دارای رتبه‌های 1 تا 10 در کانون‌های علمی جهان می باشدو استفاده از این جایگاه‌ها در توسعه کشور امری ضروری است بیان داشت: این هفته فرصت مناسبی است برای تعامل بین پژوهشگران و صنایع تا بتوانند آخرین یافته‌های خود را به اشتراک گذاشته تا راه‌های بهینه برای برون رفت از رکود اقتصادی در استان را به جریان بیاندازند.
وی ضمن تاکید بر این نکته که دانشگاه‌ها علاوه بر آموزش و پژوهش می‌بایست افرادی را تربیت کنند که پژوهشگر و فناور باشند افزود: استان مرکزی با 76 واحد دانشگاهی و بیش از 85 هزار دانشجو یکی از قطب‌های علمی در کشور است که بایستی به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کرد.
استاندار مرکزی در پایان ارتباط مؤثر و عملیاتی دانشگاه‌ها با صنایع و واحدهای تولیدی و کمک به افزایش بهره وری واحدهای صنعتی را خواستار شد و افزود: استان مرکزی یک استان صنعتی است و می‌تواند بخش عمده ای از فناوری‌های نو را در خود تجربه کند و در حوزه اقتصادی بکار گیرد. لذا با توجه به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل موجود دانشگاه‌های استان مرکزی انتظار می‌رود با افزایش سطح ارتباط صنعت با دانشگاه شاهد حل معضلات و رونق اقتصادی باشیم.
  • خبرنگار: مژگان اسماعيلي
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر