بخش آب
1396/09/13 17:02:00
رئیس کل دادگستری استان مرکزی؛
عزم جدی برای برخورد با تخلفات بخش آب صورت گیرد/ لزوم صیانت و حفاظت از منابع محدود آب
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: در اسرع وقت باید تمامی چاه‌های غیرمجاز فاقدپروانه(فرم5) با دستور دادستان‌ها پلمب و مسلوب المنفعه شوند.


رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: در اسرع وقت باید تمامی چاه‌های غیرمجاز فاقدپروانه(فرم5) با دستور دادستان‌ها پلمب و مسلوب المنفعه شوند و پر شدن چاه‌های فاقد پروانه که رسیدگی و تعیین تکلیف آنها قطعیت یافته و حائز شرایط کسب پروانه نشده‌اند نیز بایستی با صدور دستور قضایی از سوی دادستان‌ها محقق شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، در راستای هماهنگی، هم اندیشی و تعامل با دستگاه قضا، جهت حفاظت و صیانت از منابع آب استان و همچنین اجرای سریع تر احکام قضایی مربوط به بخش آب، نشست تخصصی صیانت از منابع آب و حفظ حقوق عامه با حضور رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز استان و سایر شهرستان‌ها و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی به میزبانی دادگستری کل این استان برگزار شد.
در ابتدای این نشست رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به اهمیت و حساسیت نقشی که آب در توسعه کشور در تمامی زمینه ها دارد، عنوان کرد: جلوگیری از تخلفات و رعایت نظم و انضباط به جهت رعایت حقوق بیت المال، وظیفه‌ای همگانی است و دستگاه قضا در این امر پیشتاز محسوب می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین قاسم عبدالهی با اشاره به محدودیت‌های اعتباری و پرسنلی در دستگاه‌ها، بر استفاده و تکیه بر ظرفیت‌های موجود در کنترل و برخورد با متخلفان تأکید کرد و گفت: در اسرع وقت باید تمامی چاه‌های غیرمجاز فاقدپروانه(فرم5) با دستور دادستان‌ها پلمب و مسلوب المنفعه شوند و پر شدن چاه‌های فاقد پروانه که رسیدگی و تعیین تکلیف آنها قطعیت یافته و حائز شرایط کسب پروانه نشده‌اند نیز بایستی با صدور دستور قضایی از سوی دادستان‌ها محقق شود.
همچنین در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی ضمن قدردانی از تلاش و همکاری‌های مجموعه قضایی و به ویژه دادستان‌های استان در تسهیل و تسریع رسیدگی به جرایم حوزه منابع آب، گفت: همکاری و تعامل مثبت همه دستگاه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات پیش روی را حل کرده و در اعمال مدیریت آینده نگر منابع آب موثر باشد.
عزت‌اله آمره‌ای در ادامه گزارشی از سیمای آب استان و وضعیت منابع آبی ارائه کرد و افزود: یکی از مهمترین کارها در مقطع کنونی، شناسایی و انسداد چاه‌های غیرمجاز و جمع آوری منصوبات غیرمجاز چاه‌های مجاز است که با جدیت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.
وی با تأکید بر کاهش چشمگیر میزان حفاری‌ها و کشف ادوات حفاری غیرمجاز، تصریح کرد: در استان مرکزی دو هزار و 750 حلقه چاه فاقد پروانه و غیرمجاز وجود دارد که از این تعداد هزار و 630 حلقه چاه مربوط به چاه‌های شناسایی شده توسط وزارت نیرو هستند که در قالب فرم شماره یک و به منظور صدور مجوز بهره برداری در قالب قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره برداری (۱۳۸۹) مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.
آمره‌ای ادامه داد: همچنین از دو هزار و 750 حلقه چاه غیر مجاز، تعداد هزار و 120 حلقه چاه غیرمجاز مربوط به چاه‌های فرم شماره پنج هستند که تاکنون توسط کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه‌های این شرکت تعیین تکلیف شده‌اند و در راستای جبران کسری مخزن دشت‌های استان مرکزی، پس از طی تشریفات قانونی باید پر و مسلوب المنفعه شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: در هفت ماهه ابتدایی سال جاری و در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی و تعادل بخشی سفره‌های آب‌های زیرزمینی 127 حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی پر و مسلوب المنفعه شد که حدود هفت میلیون متر مکعب صرفه جویی آب را در برداشته است.
همچنین در بخش پایانی این نیز نشست چند تن از دادستان‌های حاضر در این مراسم به ارائه نقطه نظرات خود پیرامون چالش‌ها و موانع موجود در برخورد پیشگیرانه با جرائم مرتبط با منابع آب پرداخته و خواستار پیگیری بیشتر دستگاه‌های اجرایی متولی در این زمینه شدند.
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر