بخش آب
1396/09/13 12:33:03
استاندار فارس:
طرح خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، بسیارحیاتی است
استاندار فارس گفت: خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز، پروژه ای بزرگ و حیاتی برای کلانشهر شیراز محسوب می‌شود.
 
استاندار فارس گفت: خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز، پروژه ای بزرگ و حیاتی برای کلانشهر شیراز محسوب می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، اسماعیل تبادار در بازدید از روند اجرای پروژه تصفیه خانه و خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز با تاکید بر اهمیت بهره برداری هر چه سریع تر از این پروژه، افزود: خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز، پروژه ای بزرگ و حیاتی برای کلانشهر 2 میلیون نفری شیراز محسوب می‌شود که در صورت انجام نشدن آن شاهد ایجاد مشکلات متعددی در حوزه آبرسانی خواهیم بود.
تبادار با اشاره به اینکه پروژه‌های آبرسانی اهمیت و جایگاه حیاتی در عمران و آبادانی دارند، خاطر نشان کرد: این پروژه‌ها پس از اتمام و بهره برداری حیات و زندگی را به ارمغان می‌آورند.
استاندار فارس با تاکید بر اینکه همه مسئولان ذیربط از جمله شهرداری‌های شیراز و صدرا، فرمانداران سپیدان و شیراز، باید تلاش، همت، همدلی و همکاری مضاعفی با شرکت آب منطقه ای فارس در راستای ادامه روند اجرای این پروژه به کار گیرند، خواهان همکاری و پیگیری همه نمایندگان شیراز در مجلس برای اختصاص بودجه و تأمین سایر اعتبارات مورد نیاز این پروژه مهم شد.
وی ضمن تاکید بر تلاش جدی برای اتمام پروژه در زمان تعیین شده از مسئولان آبفای شیراز خواست برنامه ریزی تأمین آب شیراز در تابستان آینده را با دو نگاه اتمام این پروژه و بدون پایان یافتن آن انجام داده و برای هر شرایطی راهکار و نقشه راه مناسبی طراحی و تدوین کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس در پایان با اشاره به اینکه قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار این پروژه دارای امکانات بسیار خوب و یکی از کارسازترین مجموعه‌های کشور است، ابراز امیدواری کرد با همکاری دستگاه‌های اجرایی و مجری پروژه نواقص احتمالی نیز باعث توقف کار نشود.
حمیدرضا دهقانی مدیر عامل آب منطقه ای فارس گفت قرار داد اجرای پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن از سال 1390 منعقد شده است. پیمانکاران آن قرارگاه خاتم الانبیا و موسسه نیرو گستر هستند. پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز تا کنون 68 درصد پیشرفت فیزیکی و 63 درصد پیشرفت مالی داشته است.
 
وی اشاره کردطول خطوط این پروژه 77 کیلومتر است که آب آشامیدنی شیراز را به میزان 3 متر مکعب بر ثانیه تأمین خواهد کرد، همچنین در این پروژه احداث یک ایستگاه پمپاژ و 3 مخزن جمعاً با حجم 60000 مترمکعب، یک رشته تونل به طول 4800 متر و یک تصفیه خانه به ظرفیت 3 متر مکعب بر ثانیه نیز به صورت (BOT) توسط بخش خصوصی در حال اجرا است.
دهقانی خاطرنشان کردتاکنون مبلغ 2600 میلیاردریال صرف این طرح شده وچنانچه مبلغ 2000 میلیارد ریال طی امسال وسال آینده به پروژه تعلق بگیرد این طرح درسال 97 به بهره برداری می‌رسد.
رحیمی نماینده مجری طرح ضمن تشریح مشخصات فنی پروژه وبخشهای اجرایی طرح ونیزمشکلات اجرایی اظهارداشت به این طرح می‌بایست به شکل فرادستگاهی نگریسته شودوباتوجه به اجرای بیش از 20 کیلومترخط لوله درفضای شهری همکاری کلیه دستگاههادراین زمینه ضروری است.
وی افزود: این پروژه به عنوان مهم‌ترین پروژه استان دربخش آب دحال اجرا است، حفاری تونل به طول حدود 5 کیلومتر دربافت زمین شناسی متنوع منطقه یکی ازمحدودیت های طرح فوق بود که دراین روز مبارک به اتمام رسید.
  • خبرنگار: محمدرضا ارجمند
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر