بخش آب
1396/09/12 12:47:36
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی عنوان کرد:
انسداد بیش از 1100 حلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان غربی/ تعدد و پراکندگی چاه‌های غیرمجاز در سطح استان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هزار و 104 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان پلمپ و مسلوب المنفعه شده است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هزار و 104 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان پلمپ و مسلوب المنفعه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، پانزدهمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان آذربایجان غربی با حضور استاندار، معاونان استاندار و تمامی فرمانداران شهرستان‌ها، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات استانداری برگزار شد.
کیومرث دانشجو، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ضمن ارائه گزارش جامع از سیمای آب استان برنامه ها و اقدامات اجرایی این شرکت در راستای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و احیاء و تعادل بخشی را تشریح و اهم موضوعات مطرح شده در جلسات قبلی شورای حفاظت از منابع آب استان و برخی از مصوبات آن را مورد بررسی قرار داد.
وی در بخشی دیگری از گزارش خود با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون هزار و 104 حلقه چاه غیرمجاز پلمپ و مسلوب المنفعه شده و هدف نهایی در پایان سال هزار و 500 حلقه چاه بوده که با انجام این اقدامات حدود 27 میلیون مترمکعب آب در سفره های زیر زمینی حفظ شده و موجب کاهش افت آب‌های زیر زمینی در این استان خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به بخشی از اقدامات شرکت آب منطقه ای در راستای مدیریت و حفاظت از منابع آب؛ صدور پروانه بهینه مصرف کشاورزی برای تعداد 15138 حلقه از چاه‏های کشاورزی مجاز استان (معادل 45% پروانه های استان)، نصب پنج هزار و 720  دستگاه کنتور بر روی چاه های کشاورزی، اجرای پروژه علاج‏بخشی طرح تغذیه مصنوعی دشت خوی، اجرای برنامه های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شامل: نشست با بهره برداران، قضات، روحانیون و مقامات اجرایی استان، برنامه های رادیویی و تلویریونی و همچنین طرح دانش آموزی دانآب استقرار سامانه پایش و بانک اطلاعاتی (سامآب)، ساماندهي شركت‌هاي حفاري و نصب  دستگاه های GPS  بر روي دستگاه‌هاي حفاري و نیزاستقرار مدیریت مشارکتی و تشکل های آببران را بخش مهمی از این اقدامات دانست و از فرمانداران شهرستانها و ارگانهای مرتبط که  در این خصوص همکاری های خوبی داشتند تقدیر نمود.
دانشجو همچنین با تشریح برخی از چالش های فراروی بخش آب استان عمده این مشکلات را تعدد و پراکندگی چاه های غیرمجاز در سطح استان و لزوم تامین امکانات لازم جهت کنترل و برخورد با تخلفات، کمبود اعتبارات و عدم تخصیص به موقع و کامل اعتبارات مصوب سالانه عنوان نمود و خواستار تقویت جلسات شورای حفاظت از منابع آب استان و شهرستان ها و کارگروه کارشناسی انسداد چاه های غیرمجاز، تشدید جرائم و برخورد قاطع با متخلفان در حوزه قضائی و نیز لزوم همکاری مسئولان شهرستانها، خصوصاً دهیاران در ارائه گزارش تخلفات به شرکت آب منطقه ای شد.
همچنین در بخش دیگری از این نشست محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی، مسئله آب را یکی از موضوعات استراتژیک نام برد و گفت: امروزه یکی از نگرانی‌های اصلی کل مردم دنیا مسئله آب و کمبود آن است و این امر در کشور ما بحرانی‌تر است.
 شهریاری افزود: اگر برای مدیریت آب فکر و تدبیری نشود در آینده هم خود و هم نسل آینده با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد و تمامیت ارضی به خطر می‌افتد لذا بحث مدیریت آب موضوعی بسیار امنیتی به شمار می‌رود.
 وی با تاکید بر اینکه شورای حفاظت از منابع آب باید در مرحله اول مردم را با کمبود آب و خطرات ناشی از آن آگاه نماید، افزود: فرهنگ استفاده درست از منابع آب و خطرات آن باید در مدارس و نهادهای فرهنگی به اطلاع عموم مردم خصوصا کشاورزان برسد و این باید یکی از اصلی‌ترین وظایف باشد .
 استاندار آذربایجان غربی در ادامه یکی از فوری ترین وظایف این شورا را جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز عنوان کرد و گفت: در این خصوص نیروهای انتظامی و دادگستری همکاری کرده و از حفر چاه‌های جدید به صورت جدی جلوگیری نمایند.
 وی در ادامه به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: اگر در خصوص دریاچه ارومیه فکر اساسی نشود در سال‌های نه چندان دور قطعا با جابجایی جمعیت، مسائل و مشکلات مربوط به آن روبرو خواهیم شد.
شهریاری گفت : در خصوص مدیریت منابع آب، بخش کشاورزی وظیفه سنگین تری را بر عهده دارد که با استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای در برخی موارد با زهکشی و کانال کشی، استفاده از نیروهای دانشگاهی و تحصیل کرده و علم روز می‌توان صرفه جویی‌های لازم را انجام داد، زمین های بیشتری را زیر کشت برد و یا راندمان برداشت را افزایش برد.
  • خبرنگار: یونس علیزاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر