بخش آب
1396/09/11 12:53:22
بهبود وضعیت دشت‌های استان همدان با اجرای طرح تعادل‌بخشی
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان هجدهمین جلسهٔ شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان گفت: با اجرای طرح احیا وتعادل بخشی خوشبختانه شاهد بهبود وضعیت اکثر دشت‌های استان هستیم.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان هجدهمین جلسهٔ شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان گفت: با اجرای طرح احیا وتعادل بخشی خوشبختانه شاهد بهبود وضعیت اکثر دشت‌های استان هستیم.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، "منصور ستوده" با بیان اینکه سطح منابع آب‌های زیرزمینی دشت‌های شهرستان همدان ثابت بوده و کاهشی نداشته تصریح کرد: با ساماندهی مصرف مشترکان و اقدامات بازدارنده برای متخلفان، برداشت از منابع آب‌های زیر زمینی شهرستان همدان کنترل شده و کاهشی در این منابع ثبت نشده است.
وی در پایان تاکید کرد: بستر و حریم رودخانه‌های فصلی و دائمی شهرستان جز اراضی ملی بوده و هرگونه ساخت و ساز در این مناطق مشمول برخورد قانونی خواهد شد.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان افزود: در این مدت تعداد 2574 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شد که به میزان بیش از 212 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در منابع آب زیر زمینی استان را در بر داشت.
ستوده ادامه داد: با تلاش همکاران و همکاری دستگاه‌های ذیربط توانستیم در کشور رتبه برتر را از نظر پرنمودن چاه‌های غیر مجاز به‌دست آوریم.
در ادامه این جلسه محمد رضی مدیر منابع آب شهرستان همدان گفت: تعداد 141 حلقه چاه آب شرب شهری در شهرستان فعال است که از این تعداد 113 حلقه برقی و مابقی دیزلی هستند.
وی افزود: تعداد 493 حلقه چاه مجاز مربوط به ادارات و نهادها وجود دارد که متاسفانه به‌رغم مکاتبات متعدد تاکنون اقدامی در خصوص تمدید پروانه بهره برداری آنان انجام نشده است.
رضی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 58 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان پر شده است که به میزان بیش از 760 هزار مترمکعب صرفه جویی را در بر داشته است.
وی تصریح کرد: تاکنون تعداد 633 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز شهرستان نصب شده است که میزان برداشت آن‌ها دائماً" توسط مدیر شهرستان رصد می‌شود.
رضی افزود: نصب کنتور هوشمند برروی چاه‌های مجاز کشاورزی ضمن کنترل آب آنان، روند توزیع آب بر اساس سطح زیرکشت اراضی کشاورزی انجام می‌گیرد
مدیر منابع آب شهرستان همدان تاکید کرد: جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجازنیز در دستور کار این شرکت قراردارد و از ابتدای طرح تعادل بخشی تاکنون تعداد 153 چاه مجاز دارای اضافه برداشت شناسائی و پیگیری لازم برای پرداخت خسارت به آبخوان وجریمه اضافه برداشت و همچنین نصب کنتور واصلاح منصوبات بعمل آمده است.
رضی تاکید کرد: اولویت ما در خصوص نصب کنتور هوشمند آب وبرق با چاههای دارای اضافه برداشت است که پس از اخطار سریعاً" به کنتور مجهز می‌شوند.
وی گفت: ابتدای سال 93 تاکنون تعداد 29 پروانه بهره برداری کشاورزی اصلاح وتعدیل شده است که یکی از ارکان مهم در طرح احیاء و تعادل بخشی بشمار می‌رود.
رضی در پایان گفت: قوه قضائیه، نیروی انتظامی، شوراها، دهیاران و خصوصاً" فرمانداری شهرستان خوشبختانه همکاری خوبی با شرکت آب منطقه ای دارند و امیدواریم این روند مانند گذشته ادامه داشته باشد.
 
  • خبرنگار: همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر