بخش آب
1396/09/07 16:31:00
بهره‌برداری از سه سایت آب‌شیرین‌کن در غرب هرمزگان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان از بهره‌برداری از سه سایت آب‌شیرین‌کن روستایی در غرب هرمزگان تا پایان سال جاری خبر داد.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان از بهره‌برداری از سه سایت آب‌شیرین‌کن روستایی در غرب هرمزگان تا پایان سال جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عبدالحمید حمزه پور" عنوان کرد: این سه آب‌شیرین‌کن در غرب استان و در سه روستای بستانه، شناس و مجتمع دژگان قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه تمامی این آب‌شیرین‌کن ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده است، گفت: آب‌شیرین‌کن روستای شناس با ظرفیت تولیدی 800 متر مکعب چهار روستا را با جمعیتی بالغ بر سه هزار و 827 نفر تحت پوشش قرار می‌دهد.
این مقام مسئول تصریح کرد: آب‌شیرین‌کن بستانه با ظرفیت تولیدی 600 متر مکعب جهت ابرسانی به یک روستا با جمعیتی بالغ بر دو هزار و 671 نفر به بهره برداری می‌رسد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان در خصوص آب‌شیرین‌کن مجتمه دژگان نیز عنوان کرد: آب‌شیرین‌کن مجتمع دژگان با ظرفیت دو هزار و 300 متر مکعب، 35 روستای این مجتمع با جمعیتی معادل 12 هزار و 400 نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.
حمزه پور خاط نشان ساخت: میزان اعتبار آب‌شیرین‌کن شناس 25 میلیارد ریال، آب‌شیرین‌کن بستانه 20 میلیارد ریال و مجتمع دژگان 80 میلیلارد ریال بوده که در دهه فجر جاری به بهره برداری می‌رسد.
وی تصریح کرد: دلیل محدودیت شدید منابع آب شیرین در هرمزگان و به ویژه در غرب استان استفاده از پتانسیل آب دریا و آب‌های شور با تکنولوژی شیرین سازی از طریق آب‌شیرین‌کن ها راهبرد و استراتژی‌های این شرکت در تأمین آب روستاهای استان است.
حمزه پور توضیح داد: در حال حاضر 18 سایت آب‌شیرین‌کن جهت آبرسانی به 191 روستا با ظرفیت 30050 مترمکعب در شبانه روز (11 میلیون مترمکعب در سال) در حال بهره برداری است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان افزود: 10 سایت دیگر نیز جهت ابرسانی به 139 روستا با ظرفیت 14200 مترمکعب در شبانه روز (5/2 میلیون مترمکعب در سال) در حال ساخت است.
حمزه پور خاطر نشان ساخت: تا کنون جهت آب‌شیرین‌کن های در حال بهره برداری بالغ بر 1500 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
وی افزود: همچنین آب‌شیرین‌کن های در دست احداث (تعداد 10 سایت) نیز با سرمایه ای بالغ بر 500 میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی در حال اجرا است که طی سالجاری و سال آینده به بهره برداری می‌رسد و وارد مرحله تولید بیش از 5 میلیون مترمکعب آب‌شیرین‌کن جهت تأمین آب آشامیدنی بیش از 100 روستا خواهند شد.
  • خبرنگار: آرتا زاهدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر