بخش آب
1396/09/07 11:39:00
سرپرست شرکت آب ‌منطقه‌ای همدان:
اجرای طرح تعادل‌بخشی احتمال ایجاد فروچاله را کاهش داده است
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان از وجود 24 فروچاله در استان همدان خبر داد و گفت: اجرای طرح تعادل‌بخشی احتمال ایجاد فروچاله را کاهش داد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان از وجود 24 فروچاله در استان همدان خبر داد و گفت: اجرای طرح تعادل‌بخشی احتمال ایجاد فروچاله را کاهش داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، منصور ستوده در این باره اظهار کرد: 24 فروچاله در سطح استان همدان وجود دارد که آخرین فروچاله استان همدان سال 89 در منطقه اطراف روستای بابان کبودراهنگ ایجاد شده ولی پس از آن دیگر شاهد ایجاد فروچاله‌ای در همدان نبودیم.


وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد ایجاد فروچاله با 13 مورد مربوط به دشت کبودراهنگ و روستاهای کِردآباد، نوآباد، بابان، آق تپه و خان آباد بوده است، تصریح کرد: مابقی 11 فروچاله استان همدان نیز در دشت رزن-قهاوند و روستاهای این منطقه ایجاد شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیشترین عمق فروچاله را مربوط به نوآباد شهرستان کبودراهنگ با 60 متر عمق اعلام کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات مناسب در حوزه حفاظت دیگر از سال 89 تاکنون شاهد بروز فروچاله در سطح استان همدان نبودیم.

وی تصریح کرد: وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی در حال حاضر باعث تشدید افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها شده به گونه‌ای که حدود 306 محدوده از 609 محدوده مطالعاتی در وضعیت ممنوعیت توسعه بهره‌برداری قرار گرفته و سالیانه با حدود 5 میلیارد مترمکعب کسری مخزن مواجه شده است.

ستوده عنوان کرد: کاهش منابع آب زیرزمینی خصوصاً در دهه اخیر مستمراً ادامه داشته به طوری که در طول دوره آماری بیست سال اخیر با 108 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از ذخایر استراتژیک آب زیرزمینی مواجه بوده‌ایم.

وی برداشت بیش از حد پروانه چاههای مجاز، برداشت چاه‌های غیرمجاز، عدم وجود مصرف بهینه، ضعف نظارت و کنترل بر منابع آب و حفاری و عدم وجود ابزارهای سنجش، نقص شبکه‌های پیزومتری و داده‌های سطح آب و بیلان، عدم آگاهی ذینفعان و نبود تشکل‌های آب بران و خشکسالی‌ها و بالا رفتن نیازهای شرب و صنعت از عوامل کسری مخزن محسوب می‌شوند.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان عنوان کرد: براساس هدفگذاری انجام شده از طریق طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به دنبال حفاظت و مدیریت منابع آبی هستیم که خوشبختانه نتایج مناسبی نیز در این زمینه کسب شده است.

وی اظهار کرد: اجرای طرح احیا و تعادل بخشی یکی از برنامه‌های اساسی شرکت آب منطقه‌ای همدان بوده که این امر سبب جلوگیری از ایجاد فروچاله جدید در سطح استان همدان شده است.

ستوده بیان کرد: خوشبختانه همکاری لازم از سوی دستگاه‌هایی همچون دادگستری، نیروی انتظامی و استانداری همدان برای انسداد چاه‌های غیرمجاز وجود داشته است ولی نیاز است تا ادامه راه با همکاری بیشتری پیگیری شود تا به سرمنزل مقصود برسیم.


  • خبرنگار: همایون گل‌محمدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر