بخش آب
1396/08/30 12:36:51
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی:
دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها غیرقانونی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی از مردم خواست به منظور جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع سیلاب‌ها، از هرگونه تصرف، ساخت و ساز یا تردد در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی از مردم خواست به منظور جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع سیلاب‌ها، از هرگونه تصرف، ساخت و ساز یا تردد در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت اله آمره ای" افزود: با توجه به شروع دوره بارش‌های فصلی و احتمال ورود حجم قابل ملاحظه آب به سرشاخه‌های رودخانه‌ها و مسیل‌های استان، وقوع سیلاب و ایجاد خسارات مالی و جانی محتمل می‌شود لذا ضروری است مردم جهت جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی، از هرگونه تصرف، ساخت و ساز یا تردد در بستر و حریم رودخانه‌ها خودداری کرده و احشام و اموال شخصی خود را از مجاورت رودخانه‌ها و مجاری آب جمع آوری نمایند.
آمره ای ادامه داد: کشور ما با توجه به آمارهای جهانی جزو 10 کشور اول دنیا به لحاظ تنوع و حجم وسیع خسارات ناشی از حوادث طبیعی است که در این میان سیل و خسارات ناشی از آن سهم بسزایی را به دوش می‌کشد و این در حالی است که بسیاری معتقدند مفهوم و جنس سیل کاملاً متفاوت از سایر حوادث طبیعی است و اگر مدیریت علمی و صحیح انجام شود نه تنها یک تهدید نیست بلکه یک فرصت برای سیراب‌کردن سفره‌های زیرزمینی، مدیریت مخازن سدها و تدارک آب شرب و کشاورزی و...محسوب می‌شود.
وی در خصوص مبانی حقوقی و قانونی حفاظت از بستر و حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها گفت: به استناد ماده 45 قانون اساسی و مفاد قانون توزیع عادلانه آب، اراضی بستر، رودخانه‌ها و مسیل‌ها، انهار طبیعی، دره‌ها و حریم دریاچه سدها در اختیار حکومت اسلامی بوده و هر گونه دخل و تصرف و ساخت و ساز و احداث باغ در آن‌ها ممنوع می‌باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی بیان داشت: در صورت تخلف از این قانون چون این عمل غیرمجاز است و باعث تشدید خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع سیل می‌گردد لذا شرکت آب منطقه ای مرکزی در اجرای تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب نسبت به تخلیه و قلع و قمع تصرفات و اعاده به وضع سابق اقدام و متخلفین ضمن جبران هزینه‌ها و خسارات مربوطه تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
آمره ای افزود: بنابراین ضروری است قبل از هرگونه فعالیت و انجام معامله زمین در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، انهار طبیعی و حریم دریاچه سدها مراتب از منابع آب شهرستان‌های مربوطه استعلام شود.
وی در پایان اظهار داشت: زمان وقوع سیلاب‌ها را می‌توان از مراجعی همچون سازمان هواشناسی،‌ پیش بینی جهانی هواشناسی، سامانه پیش بینی سیلاب با استفاده از مدل‌های بارش روان آب‌ها در شرکت آب و نیروی ایران و موسسه تحقیقات آب پیش بینی کرد.
 
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر