بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/08/25 21:47:00
گزارش سفر وزیر نیرو به تاجیکستان؛
برپایی دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور/ دیدار وزیر نیرو با رئیس جمهور و وزرای امور خارجه، دارایی و انرژی تاجیکستان
وزیر نیرو که در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی به تاجیکستان سفر کرده بود ضمن شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان، با رئیس جمهور و وزرای امور خارجه، دارایی و انرژی و ذخایر آب تاجیکستان دیدار کرد.


وزیر نیرو که در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی به تاجیکستان سفر کرده بود ضمن شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان، با رئیس جمهور و وزرای امور خارجه، دارایی و انرژی و ذخایر آب تاجیکستان دیدار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، وزیر نیرو که به عنوان مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان شرکت کرده بود در سخنانی اشتراکات فراوان میان مردم ایران و تاجیکستان در زمینه‌های زبان، فرهنگ، تاریخ، دین، آئین و رسوم را پشتوانه‌ قوی روابط دانست و افزود: خوشبختانه اراده رهبران دو کشور نیز بر تقویت و گسترش مناسبات دوجانبه است.
اردکانیان خاطرنشان کرد: نشست امروز در آستانه بیست و ششمین سالگرد برقراری روابط ایران و تاجیکستان در حال برگزاری است و جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که جمهوری تاجیکستان را به رسمیت شناخت و این روابط بر بنیان اشتراکات محکمی بنا شده و نشان داده که قادر است همواره جهت رو به جلو خود را حفظ کند.
وزیر نیروی ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که در چارچوب این نشست برخی از مسائل مربوط به حوزه‌های مالی و اقتصادی روابط نیز راه حل پیدا خواهد کرد تا زمینه برای ارتقاء سطح همکاری‌ها بیشتر فراهم شود.
همچنین در این نشست «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان با اشاره به اولویت همکاری‌های کشورش با ایران، عنوان کرد: تأمین امنیت اقتصادی یکی از مهمترین اهداف دولت تاجیکستان می‌باشد که در این چارچوب دستیابی به استقلال انرژی اهمیت ویژه‌ای دارد. خوشبختانه در جهت تحقق این اهداف برخی اقدامات انجام شد که ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده 2» از سوی جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت 220 مگاوات نیز از آن جمله می‌باشد.
وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان همچنین حضور شرکت‌های ایرانی در تحقق پروژه‌های بزرگ این کشور نظیر نیروگاه‌های برق آبی را مؤثر توصیف کرد و افزود: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کارخانجات و شرکت‌های ایرانی نیز در تاجیکستان فعالیت می‌کنند.
دیدار وزیر نیرو با رییس جمهور تاجیکستان/ استفاده از ظرفیت کشت فراسرزمینی در کشور تاجیکستان
در حاشیه برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایران و تاجیکستان، وزیر نیرو با امامعلی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دیدار کرد.
در این دیدار که نزدیک به یک ساعت بطول انجامید امامعلی رحمان ضمن ابلاغ سلام گرم خود به دکتر روحانی مصیبت زلزله غرب ایران را به ملت ایران تسلیت گفت و افزود: با توجه به مسولیت وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تمامی دستورات لازم را به تمامی دستگاه‌های اجرایی تاجیکستان جهت همکاری صادر کرده است.
همچنین ادامه داد: با توجه به توان و سطح بالای دانش مهندسی شرکت‌های ایرانی به ویژه در صنعت آب و برق تمایل دارد پروژه‌های بیشتری را به پیمانکاران ایرانی واگذار نماید. از طرفی با توجه به ملاقات با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و همچنین این دیدار امیدواریم بتوانیم سطح همکاری‌های دو کشور را توسعه داده و به سطح قابل قبولی برسانیم.
در ادامه این نشست دکتر رضا اردکانیان نیز با اشاره به پتانسیل آبی کشور تاجیکستان، گفت: با توجه به ظرفیت آبی خوب و مناسب کشور تاجیکستان امیدواریم امکان استفاده از ظرفیت کشت فراسرزمینی در این کشور و ضرورت حل و فصل مسایل فی مابین و استفاده از ظرفیتهای منطقه‌ای دو کشور فراهم شود.
دیدار وزیر نیروی ایران با وزیر امور خارجه تاجیکستان/ تاکید طرفین بر تداوم توسعه همکاری‌های اقتصادی و فنی دو کشور
وزیر نیرو همچنین در ادامه حضور خود در دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری اقتصادی فنی و فرهنگی جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران با اصل اف، وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان نیز دیدار کرد.
در این دیدار دو طرف در خصوص مسایل مربوط به دهه بین‌المللی آب و توسعه پایدار که قطعنامه آن به پیشنهاد رییس جمهور تاجیکستان به سازمان ملل ارایه گردیده و در نظر است نشستی در این رابطه در تیرماه سال آینده با حضور دبیر کل سازمان ملل متحد و نمایندگان بسیاری از کشورها  در دوشنبه برگزار گردد به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
در این دیدار وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان با توجه به سابقه همکاری وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد از ایشان جهت این رویداد مهم بین‌المللی، اجرایی کردن قطعنامه آن و ایجاد دفاتر منطقه‌ای مربوط به آن درخواست مشارکت کرد.
در ادامه این نشست نیز طرفین در رابطه با مسایل دوجانبه به بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات فی مابین به ویژه کشت فراسرزمینی و استفاده دانشجویان واجد شرایط تاجیکی از فرصت‌های تحصیلی در زمینه علوم فنی و مهندسی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های کارآموزی در صنعت آب و برق در ایران پرداخته و بر تداوم توسعه همکاری‌های تجاری اقتصادی، فنی و فرهنگی دو کشور تاکید کردند.
همچنین در ادامه برگزاری دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری اقتصادی فنی و فرهنگی جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران ملاقاتی بین وزیر نیروی ایران با وزیر دارایی تاجیکستان انجام صورت گرفته و براساس توافقات بین طرفین مقرر شد تا مسائل بانکی بین دو کشور هر چه زودتر رفع شود.
امضای یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی میان ایران و تاجیکستان
در پایان دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ایران و تاجیکستان، یادداشت تفاهم همکاری میان وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان به امضا رسید.
اردکانیان پس از امضای این یادداشت در سخنانی روابط ایران و تاجیکستان را روابط خویشاوندی خواند و گفت: ما با اتکا به موقعیت مهم و استراتژیک و ظرفیت های خوبی که در ایران و تاجیکستان وجود دارد، باید سعی کنیم در کنار مسائل فیمابین، در حل و فصل مسائل منطقه‌ای هم مشارکت داشته باشیم.
وی کمیسیون مشترک را راهکاری خوب و موثر برای کمک به همکاری‌های بین بخش‎‌های دولتی و خصوصی دو کشورعنوان کرد و افزود: برای تعمیق و گسترش روابط اقتصادی و تجاری باید همواره به دنبال راهکارهای متفاوتی بود که خوشبختانه طی این نشست کمیسیون و مذاکراتی که با مقامات تاجیک ظرف دیروز و امروز صورت گرفت، پیشرفت‌های خوبی حاصل شد.
اردکانیان همچنین با اشاره به ملاقات خود با وزیر امور خارجه تاجیکستان، عنوان کرد: من با وی بیش از 10 سال در مسائل مختلف مربوط به آب در سطح بین‌المللی همکاری داشته‌ام و تصمیمات خوبی در جهت افزایش همکاری‌های گرفته شد.
عثمان علی عثمان زاده، وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان نیز از برگزاری موفقیت آمیز نشست کمیسیون مشترک ابراز رضایت و خوشحالی کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد تا توافقاتی که طی سفر وزیر نیروی ایران در چهارچوب نشست دوازدهمین کمیسیون مشترک حاصل شدند، بر اساس برنامه پیش بینی شده تحقق یابند.
 

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر