بخش آب
1396/08/21 15:08:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خبر داد:
ایجاد نهضت استفاده بهینه از منابع آب با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از ایجاد نهضت استفاده بهینه از منابع آب با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران با استفاده از ظرفیت مبلغان فرهنگی و دینی خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از ایجاد نهضت استفاده بهینه از منابع آب با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران با استفاده از ظرفیت مبلغان فرهنگی و دینی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ "محمدرضا بختیاری" در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک بین شرکت آب منطقه ای تهران و اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان متولی تأمین و حفاظت از آب استان را در بخش‌های شرب، صنعت، کشاورزی و خدمات را بر عهده دارد.
وی افزود: سفره آب‌های زیرزمینی استان با 150 میلیون متر مکعب بیلان منفی رو به روست که این موضوع ناشی از برداشت‌های بی رویه از منابع آبی است.
 وی با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی و اطلاع رسانی به مردم گفت: در استان تهران حدود 30 درصد آب در بخش شرب، 60 درصد کشاورزی و 10 درصد در سایر بخش‌ها مصرف می‌شود که این نسبت در اکثر استان‌های کشور متفاوت است به طوری که در بیشتر مناطق حدود 92 درصد آب در بخش کشاورزی و 8 درصد در سایر بخش‌ها به مصرف می‌رسد، بنابراین در تهران لازم است که روی مدیریت مصرف آب شرب نیز اطلاع رسانی‌های لازم صورت گرفته و فرهنگسازی لازم در جامعه روستایی و شهری انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه فرهنگ صرفه‌جویی در تهران نیازمند توجه بیشتری است، اظهار داشت: طی سال آبی گذشته در شهر تهران حدود یک میلیارد و 30 میلیون متر مکعب آب شرب به مصرف رسید که یک پنجم مصرف آب شرب کشور محسوب می‌شود.
وی مقدار و عدم توازن در پراکندگی بارش‌ها را از چالش‌های اصلی برشمرد و گفت: برای برون رفت از وضعیت فعلی راهی به جز صرفه جویی و مدیریت مصرف منابع آب نداریم که این مهم هم نیازمند همکاری یکایک مردم است.
بختیاری خاطرنشان کرد: محدودیت منابع آب در کشور یک واقعیت است و اغراقی در این زمینه صورت نمی‌گیرد بنابراین همه باید تلاش کنیم که از وضعیت فعلی عبور کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت مناسب اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران در اشاعه فرهنگ مدیریت مصرف آب تصریح کرد: هدف از امضای این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت روحانیون و هیئت‌های مذهبی برای ایجاد نهضت استفاده بهینه از منابع آب است که با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی محقق می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید ناصرالدین نوری زاده مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران درخصوص نقش شبکه تبلیغی و مبلغین در بصیرت افزایی در حوزه‌های دینی، اجتماعی و ترویج سبک زندگی گفت: سازمان تبلیغات اسلامی نهادی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری است که جزو سازمان‌های مرجع برای رواج اخلاق دینی، سبک زندگی اسلامی و احکام دینی محسوب می‌شود که با شبکه وسیعی از مخاطبان در ارتباط است.
وی با اشاره به اینکه در استان تهران ظرفیت تبلیغی بسیار خوبی وجود دارد، گفت: هم اکنون حدود 5 هزار مبلّغ، 10 هزار مداح و حدود 18 هزار و 500 هیئت مذهبی، مؤسسات و خانه‌های قرآنی وجود دارد. علاوه بر آن نیز شبکه تبلیغی وسیعی در مدارس در ارتباط هستیم که از همه این ظرفیت‌ها می‌توانیم در راستای مدیریت مصرف و بهینه سازی مصرف آب استفاده کنیم.
نوری زاده اظهار داشت: امضای این تفاهم نامه فرصت مناسبی است که مردم را نسبت به مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف تشویق کنیم چراکه بنابه گزارش‌های اعلام شده منابع آبی وضعیت مناسبی ندارند و باید به گونه ای مصرف کنیم که در سال‌های آینده دچار مشکلات بیشتری نشویم.
وی خاطرنشان کرد: مبلغان به منظور آگاهسازی مردم نیاز به آموزش دارند که با امضای این تفاهم نامه مشترک و آموزش مبلغان، سازمان تبلیغات اسلامی در چارچوب مأموریت‌های خود آمادگی لازم در جهت آگاه سازی مردم را دارد.
 
                     
  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر