بخش برق
1396/08/21 14:04:30
سرپرست معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان:
997 کنتور هوشمند فهام در استان کردستان نصب شد
سرپرست معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع می‌روی برق استان کردستان گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی از اواخر سال 95 تا پایان شش ماهه اول سال 96 حدود 997 کنتور و لوازم اندازه گیری هوشمند در قالب طرح فهام در استان نصب شده است.

سرپرست معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع می‌روی برق استان کردستان گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی از اواخر سال 95 تا پایان شش ماهه اول سال 96 حدود 997 کنتور و لوازم اندازه گیری هوشمند در قالب طرح فهام در استان نصب شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد مراد زرنشان افزود: مشترکین دیماندی در اولویت نصب کنتور هوشمند قراردارد و از این رو این طرح از مشترکین با دیماند بالا شروع شده و به تدریج کلیه مشترکین دیماندی از این کنتورها استفاده خواهند نمود.
زرنشان تأکید کرد: با توجه به تأثیرات مثبت این کنتورها و دریافت نتایج و باز خوردهای اجرایی این طرح، خریداری 3 هزار کنتور دیگر در دستور کار قرار گرفته و به احتمال فراوان در دی ماه تحویل شرکت خواهد شد و ظرف مدت یک سال نسبت به نصب آن‌ها اقدام می‌شود.
وی در خصوص مزایای لوازم اندازه گیری طرح فهام به کاهش تلفات غیر فنی، پایش تلفات فنی، حذف خطای انسانی ناشی از قرائت، پایش رخدادها و اتفاقات بستر کنتور، تنظیم و رفع مشکل کنتور از راه دور و امکان قرائت در زمان دلخواه اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین از اطلاعات این کنتورها در طرح‌های عبور از پیک تابستان بهره برداری خواهد شد و مصرف مشترکین صنعتی و کشاورزی که قصد همکاری با شرکت برق در ایام پیک تابستان را داشته باشند در زمانهای مورد نظر به رحتی پایش خواهد شد.
معاون فروش خدمات شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان قابلیت یکپارچه شدن قبوض آب و برق و گاز را یکی دیگر از مزایای این کنتورها بیان کرد: در آینده اگر کنتورهای سایر دستگاه‌های خدمات رسان مانند آب و گاز نیز هوشمند باشند کنتورهای فهام قابلیت اتصالبه این کنتورها و یکپارچه شدن قبوض را دارا هستند و در آینده قبوض شرکت هی خدمات رسان یکپارچه خواهد شد.
زرنشان با بیان اینکه کنتورهای هوشمند فهام دارای ماژول GPRS هستند و با نصب یک عدد سیمکارت قابلیت ارسال پارامترهای اندازه گیری شده در هر زمان را به کاربران می‌دهد یادآور شد: کنتورهای هوشمند جدید علاوه بر سنجش میزان انرژی اکتیو و راکتیو مصرفی، سایر پارامترهای الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، توان، هارمونیک تا مرتبه 17 و ضریب قدرت را نیز اندازه گیری می‌کنند.
 طرح فهام (فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) به عنوان گام در هوشمند سازی شبکه برق از چند سال قبل در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است و فراهم شدن بستر اصلاح الگوی مصرف، امکان اعمال مدیریت بار توسط بهره‌بردار شبکه در شرایط عادی و اضطراری، کاهش دخالت و خطای نیروی انسانی در قرائت و صدور قبض و بهبود وصول مطالبات، کاهش تلفات غیر فنی و مشخص‌سازی و مانیتورینگ تلفات فنی شبکه توزیع، افزایش کیفیت خدمات و کاهش زمان قطعی و نظارت بر کیفیت برق، ایجاد بستر برای گسترش استفاده از تولیدات پراکنده و انرژی‌های پاک، پیش فروش برق و راه‌اندازی بازار خرده فروشی برق، بهینه کردن هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری, فراهم آوردن بستر مناسب جهت قرائت مکانیزه کنتورهای آب و گاز از جمله اهداف اجرای آن است.
  • خبرنگار: طیب کریمی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر