بخش برق
1396/08/21 11:54:00
برگزاری همايش معرفي دستاوردهاي دانمارك در زمینه انرژی‌های نو؛
همكاري‌هاي ايران و دانمارك در زمينه انرژي بادي افزايش مي‌یابد
با هدف آشنایی با دستاوردهای شرکت وستاس دانمارک در زمینه نیروگاه‌های بادی و مسائل مربوط به اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری برق کشور، همایشی از سوی این شرکت با همکاری شرکت توانیر با حضور سفیر دانمارک در تهران برگزار شد.
 
با هدف آشنایی با دستاوردهای شرکت وستاس دانمارک در زمینه نیروگاه‌های بادی و مسائل مربوط به اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری برق کشور، همایشی از سوی این شرکت با همکاری شرکت توانیر با حضور سفیر دانمارک در تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ "دنی عنان" سفیر دانمارک در این همایش ضمن مهم برشمردن بحث انرژی‌های بادی، آن را عاملی برای ایجاد همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و دانمارک توصیف کرد و ضمن تاکید حمایت کشورش از همکاری‌های تجاری دو کشور گفت: 20 شرکت در این زمینه شروع به همکاری‌های متقابل با ایران کرده‌اند که امیدواریم این همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی گسترش یابد.
وی با بیان اینکه دانمارک یکی از پیشگامان انرژی بادی در جهان است، اذعان داشت: انرژی بادی نقش مهمی در سبد انرژی این کشور دارد.
وی تصریح کرد: در چند دهه قبل با توجه به چالش‌های به وجود آمده در زمینه استفاده از سوختهای فسیلی از جمله محدودیت‌های زیست و محیطی و بحث‌های اقتصادی، بکارگیری انرژی‌های بادی در دستور کار این کشور برای تأمین انرژی قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 70 درصد از نیروی برق این کشور با استفاده از انرژی بادی تأمین می‌شود یادآور شد: با توجه به خط مشی تعریف شده در کشور دانمارک خواهان جدایی کامل از سوختهای فسیلی هستیم که امیدواریم تا 3 سال آینده کاملاً از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: هرچند ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ سوخت فسیلی در جهان است اما با توجه به چالش‌های موجود زیست محیطی نمی‌تواند به این نوع سوخت وابسته باشد و لازم است به جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام کند.
سفیر دانمارک ادامه داد: اطلاع داریم که وزیر نیروی ایران با مقامات مختلف شروع به مذاکره برای تسریع سرمایه گذاری‌های خارجی در این زمینه کرده و با توجه به پتانسیل‌هایی که در ایران وجود دارد انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند فرصت‌ها اقتصادی، تجاری و شغلی برای ایران ایجاد کند.
وی با اشاره به برنامه 5 سال توسعه کشور ایران و ایجاد ظرفیت 5 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر آن را هدفی آرمان گرایانه خواند و تصریح کرد که ایران می‌تواند به این هدف دست یابد.
وی از تأسیس شرکتی در دانمارک برای ثبت شرکت‌های فعال ایرانی در این کشور خبر داد و افزود: تاکنون ایران و دانمارک در زمینه‌های زیادی از جمله جنگلداری، پزشکی مغز و اعصاب و همچنین دانشگاهی همکاری‌های زیادی داشته‌اند.
دنی عنان درخصوص ارتباطات فرهنگی دو کشور نیز گفت: در سالهای اخیر این ارتباط بسیار افزایش یافته و توریست‌های زیادی به ایران سفر کرده‌اند.
وی از افزایش صدور ویزاهای تجاری برای تجار دانمارکی برای سفر به ایران خبر داد و گفت: در بخش اقتصادی و تجاری ارتباط بسیار خوبی بین دو کشور وجود دارد به طوری که 55 درصد صادرات به ایران داریم و امسال نیز حدوداً در 7 ماه اول سال این میزان 60 درصد افزایش یافته است.
دنی عنان همچنین در این همایش ضمن ابراز علاقه مندی به بازار ایران، این علاقه را دوسویه دانست و افزود: در گذشته فقط محصولات پزشکی و دارویی به ایران صادر می‌کردیم اما در حال حاضر تنوع در محصولات صادراتی به ایران داریم.
  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر