بخش برق
1396/08/16 18:25:00
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛
مدیریت تقاضا، راهکار جدی وزارت نیرو/ بازار خارجی را برای حضور شرکت های داخلی تسهیل می کنیم
وزیر نیرو در حاشیه اختتامیه نمایشگاه صنعت برق در جمع خبرنگاران گفت: مدیریت تقاضا راهکار جدی وزارت نیرو در صنعت برق است.

وزیر نیرو در حاشیه اختتامیه نمایشگاه صنعت برق در جمع خبرنگاران گفت: مدیریت تقاضا راهکار جدی وزارت نیرو در صنعت برق است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در حاشیه برگزاری آئین اختتامیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب که در نمایشگاه هفدهم تعداد قابل توجهی از شرکت‌های داخلی و خارجی شامل سازندگان، پیمانکاران، مهندسان مشاور، شرکت‌های دانش بنیان و مؤسسات پژوهشی حضور داشتند، افزود: حضور بیش از 700 شرکت کننده از ایران و 29 کشور خارجی نشان از آن دارد که با توجه به سرمایه گذاری وسیعی که در صنعت برق در کشور شده است، امروز به حدی از خود کفایی رسیده‌ایم که بایستی بطور جدی در ارتباط به عرضه خدمات و تجهیزات مهندسی چشم به بازارهای خارج از کشور داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در بیش از 60 درصد برق تولیدی کشور حضور مؤثر دارد، افزود: با 77 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در رتبه چهاردهم جهانی قرار داریم ولی بایستی از این پس سرمایه گذاری بر روی مدیریت تقاضا نیز داشته باشیم.
اردکانیان ادامه داد: سازندگان و ظرفیت‌های ساخت داخل باید به شکل جدی تری چشم به بازارهای خارج از کشور داشته باشند و این مستلزم حضور فعال، سرمایه گذاری و همکاری و پشتیبانی از یکدیگر است.
وی با اشاره به مسئولیت قابل ملاحظه سازمان‌های دولتی ادامه داد: وزارت نیرو تلاش می‌کند تا حد امکان حضور بخش خصوصی در خارج از ایران را تسهیل کند.
وزیر نیرو با بیان اینک معاون رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه نوید داده است در جهت فراهم کردن منابع لازم برای باز پرداخت مطالبات بخش خصوصی به شکل موثرتری در آینده اقدام کند، افزود: میزان این مطالبات بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان است که ظرفیت‌های قانونی و مکانیزم های مختلف و متنوعی وجود دارد تا دولت در آستانه تدوین لایحه بودجه سال 97 سعی کند از ظرفیت فراهم شده در کشور در جهت اشتغال و ساخت داخل و حضور مؤثر در منطقه استفاده کند.
وی برنامه صادرات برق را مستلزم همکاری متقابل با کشورهای همسایه دانست و اظهار امیدواری کرد، همکاری متناسبی در این خصوص صورت بگیرد.
اردکانیان با بیان اینکه ما این مسیر رشد تقاضا را نمی‌توانیم به شکل پایدار ادامه دهیم، افزود: امسال نسبت به سال قبل بیش از 7 درصد رشد مصرف داشته‌ایم که بایستی به طور جدی به موضوع مدیریت تقاضا بپردازیم و سعی کنیم همانگونه که احداث یک نیروگاه چند هزار مگاواتی موجب رضایت خاطر ما می‌شود، کاهش چند هزار مگاوات مصرف نیز به همان اندازه سبب مسرت خاطر شود.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید به طور جدی برای عرضه محصولات خود در پی بازار منطقه ای باشد، افزود: دولت نیز به‌طور جدی به حمایت‌های خود ادامه خواهد داد و وزارت نیرو نیز با برگزاری جلسات و ارتباط فعال‌تر با سندیکای برق که بیش از 600 عضو حقیقی و حقوقی دارد این حمایت را پیگیری می‌کند.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو در دولت دوازدهم، افزود: در بخش برق بطور جدی به افزایش راندمان، کاهش تلفات و مدیریت تقاضا در کنار فعالیت‌های جاری همچون احداث ظرفیت‌های نیروگاهی، ادامه خواهیم داد.
 
   
 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر