بخش برق
1396/08/16 14:51:00
معاون برق و انرژی وزیر نیرو در حاشیه هفدهمین نمایشگاه صنعت برق:
100 درصد نیازهای بخش توزیع را از داخل تأمین می‌کنیم/ افزایش 30 درصدی مشارکت شرکت های داخلی و خارجی در نمایشگاه هفدهم
معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: هم اکنون صنعت برق ایران قادر به تولید 100 درصد نیاز های حوزه توزیع و بیش از 90 درصد نیازهای فوق و توزیع و انتقال در کشور است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون صنعت برق ایران قادر به تولید 100 درصد نیازهای حوزه توزیع و بیش از 90 درصد نیازهای فوق و توزیع و انتقال در کشور است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «هوشنگ فلاحتیان» معاون برق و انرژی وزیر نیرو در نشست خبری حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق اظهار داشت: در این نمایشگاه شاهد افزایش 30 درصدی حضور شرکت‌های داخلی و خارجی بودیم که به نوعی می‌تواند بیانگر اهمیت این نمایشگاه باشد.
وی افزود: در این نمایشگاه حدود 212 شرکت خارجی به صورت مستقیم و 102 شرکت خارجی به صورت غیرمستقیم حضور یافته‌اند.
وی تصریح کرد: همچنین در نمایشگاه امسال شاهد حضور عمده اصناف فعال در صنعت برق از سازندگان سیم کابل گرفته تا تجهیزات نیروگاهی، خطوط برق و پست های توزیع و فوق توزیع و... هستیم.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو ادامه داد: همچنین ما در زمینه نیروگاه‌سازی در زمره 6 کشور نیروگاه ساز در جهان قرار داریم.
وی اضافه کرد: به طور کلی این نمایشگاه می‌تواند فراهم کننده فضایی بری مشارکت شرکت های داخلی و خارجی جهت تولید مشترک، افزایش کیفیت محصولات و کاهش قیمت تمام شده باشد.
فلاحتیان تصریح کرد: صنعت برق با صادرات 3 میلیارد دلار تجهیزات و کالاهای برقی در رتبه اول صادرکننده های غیرنفتی در کشور قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: با این حال صنعت برق کشور در صورت حمایت بیشتر دولت قابلیت افزایش میزان صادرات خود تا 20 میلیارد دلار را در سال دارد.
وی با اشاره به اختلاف وزارت نفت و نیرو در تأمین سوخت نیروگاها پراکنده گفت: احداث نیروگاه های پراکنده جزو سیاست‌های پدافند غیرعامل است و به دلیل نقش پایداری که در تأمین برق برای مناطق پراکنده کشور دارند، می‌توانند برای کشور بسیار مفید باشند.
وی افزود: همچنن این نیروگاه‌ها می توانند راندمان تولید برق را تا 80 درصد افزایش دهند، این در حالی است که متوسط راندمان نیروگاه‌های بزرگ کشور هم اکنون حدود 38 درصد است.
وی اضافه کرد: نظر وزارت نیرو این است که سوخت نیروگاه های پراکنده نیز می بایست با همان هزینه نیروگاه های بزرگ باشد اما وزارت نفت معتقد به اختلاف این دو است.
وی تصریح کرد: با این حساب قرار است تا یکی دو هفته آینده این مسأله در هیأت دولت مطرح شود و برای آن تصمیم گیری نهایی شود.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: همچنین براساس قانون برنامه ششم توسعه نیروگاه های جدیدی که راه اندازی می شود نبایستی دارای راندمانی کمتر از 55 درصد باشند که در این صورت توسعه CHP ها می تواند بسیار راهگشا باشد.
وی با اشاره به بدهکاری نیروگاه بزرگ کشور بابت هزینه های سوخت گفت: هم اکنون بدهی وزارت نیرو از بابت تأمین سوخت نیروگاه های بزرگ حدود 70 میلیارد تومان است که این هزینه برای نیروگاه پراکنده که کل ظرفیت منصوبه آن ها در کشور حدود 800 مگاوات است، بسیار کمتر است.
فلاحتیان با اشاره طلب وزارت نیرو از دولت بابت مابه التفاوت قیمت تمام شده برق و قیمت فروش آن گفت: بدون احتساب سال های 88 و 95 وزارت نیرو حدود 23 هزار و 500 میلیارد تومان از دولت طلب دارد؛ اما با احتساب این دو سال میزان طلب های وزارت نیرو از دولت به 30 هزار میلیارد تومان بالغ می شود.
وی در پایان تأکید کرد: در 20 سال گذشته کلیه نیروگاه های کشور به استثنای نیروگاه اتمی بوشهر، توسط شرکت های داخلی ساخته شده اند.
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر