بخش برق
1396/08/15 13:32:00
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و برق:
58 پروژه توسط شرکت های ایرانی در خارج از کشور در حال اجراست/ ارزش پروژه ها به بیش از 6.1 میلیارد دلار می رسد
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق گفت: در سال جاری صنایع آب و برق کشور توانسته اند بیش از 58 پروژه با ارزشی بالغ بر 6.1 میلیارد دلار را اجرایی کنند و یا در حال اجرا داشته باشند.

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق گفت: در سال جاری صنایع آب و برق کشور توانسته اند بیش از 58 پروژه با ارزشی بالغ بر 6.1 میلیارد دلار را اجرایی کنند و یا در حال اجرا داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر «حمیدرضا تشیعی» رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق در حاشیه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق اظهار داشت: وزارت نیرو طی سال های 91 تا 95 در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی رتبه اول داشته است.
وی افزود: خوشبختانه ما از نظر خودکفایی در صنعت آب و برق توانسته ایم بیش از 95 درصد تجهیزات را در داخل تولید کنیم.
وی تصریح کرد: در سال جاری صنایع آب و برق کشور توانسته اند بیش از 58 پروژه با ارزشی بالغ بر 6.1 میلیارد دلار را اجرایی کنند و یا در حال اجرا داشته باشند.
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق گفت: بیش از 50 عدد از این پروژه ها مربوط به پروژه های برقی است که ارزش آن ها به بیش از 5.6 میلیارد دلار می رسد.
وی ادامه داد:  در حال حاضر بیش از 52 درصد از کل صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنایع آب و برق است.
تشیعی ادامه داد: هم اکنون در 25 کشور دنیا از جمله تاجیکستان، عراق، سریلانکا و... پروژه هایی توسط شرکت های ایرانی در حال اجراست.
 وی تأکید کرد: با اینحال نقشه راهی در حال تدوین است که بتوانیم سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی بخش آب و برق را به بیش از 90 درصد از کل صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور برسانیم.
وی اضافه کرد: در این برنامه قرار است با نهادینه کردن فاکتورهایی چون رتبه بندی بازارهای بین المللی، ممانعت از خام فروشی و اعمال عوارض بر آن، اعمال عوارض بر 31 قلم کالای وارداتی که امکان تولید در داخل دارند، افزایش جوایز صادراتی،گسترش روابط کارگزاری بانکی و...، سهم توسعه صادرات کشور در بخش آب و برق را گسترش دهیم.
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنعت آب و برق خاطرنشان کرد: امیدواریم با تدوین این نقشه راه و همکاری نهادهای ذیربط از جمله وزارت صنعت، گمرک و وزارت خارجه بتوانیم پتانسیل های موجود در این صنعت را بالفعل کنیم.
 

  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر