بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/08/15 09:13:38
پیام تبریک دانشگاه سازمان ملل(UNU) در پی انتصاب وزیر نیروی ایران؛
معاون دبیرکل سازمان ملل: اردکانیان به موفقیت‌های چشمگیری برای ایران دست خواهد یافت
رئیس دانشگاه و معاون دبیرکل سازمان ملل با صدور پیامی به مناسبت انتصاب وزیر نیروی ایران گفت: شک نداریم دکتر اردکانیان با بازگشت به کشورش و خدمت به آن، به موفقیت‌های چشمگیری برای ایران و مردم دست خواهد یافت.


رئیس دانشگاه و معاون دبیرکل سازمان با صدور پیامی به مناسب انتصاب وزیر نیروی ایران گفت: شک نداریم دکتر اردکانیان با بازگشت به کشورش و خدمت به آن، به موفقیت‌های چشمگیری برای ایران و مردم دست خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، دکتر دیوید مالون(David Malone)، رئیس دانشگاه و معاون دبیرکل سازمان ملل با صدور پیامی به مناسبت انتصاب وزیر نیروی ایران گفته است: دانشگاه سازمان ملل مفتخر است دکتر اردکانیان این مسئولیت چالش‌برانگیز و مهم را در ایران به عهده خواهد گرفت و در این راه از حمایت و اعتماد دولت متبوع خود بهره‌مند خواهد بود.
وی همچنین گفت:«شک نداریم دکتر اردکانیان با بازگشت به کشورش و خدمت به آن، به موفقیت‌های چشمگیری برای ایران و مردم  دست خواهد یافت».
دکتر اردکانیان در سال 2012 نخستین رئیس موسسه FLORES در دانشگاه سازمان ملل بود و نقش مهمی در تاسیس این موسسه داشت. تحت هدایت اردکانیان، موسسه FLORES در زمینه مدیریت منابع زیست محیطی با تامین مالی برنامه‌های نوآورانه برای حمایت از تلاش‌های جهانی در راستای دستیابی به پایداری زیست محیطی، به رهبر فکری تبدیل شد. اردکانیان همچنین این موسسه را به قطب شناخته شده جهانی برای پژوهش و آموزش‌های نوین در زمینه رویکرد همبسته(نکسوس) برای مدیریت آب، خاک و پسماند تبدیل کرد.
همچنین راتن لال (Rattan Lal) استاد علوم خاک در دانشگاه ایالتی اوهایو و رئیس کمیته مشورتی مؤسسه FLORES نیز در این پیام تبریک گفته است: «دکتر اردکانیان با نهایت سخت‌کوشی، تعهد و فداکاری باعث شد مؤسسه FLORES  به تکامل حرفه‎ای برسد و در سراسر جهان به‎عنوان مرکز عالی رویکرد nexus شناخته شود. او پایه‌های این مؤسسه را استحکام بخشید و آن را در مسیر دست‌یابی به موفقیت‌های علمی قرار داد و اعتبار این مؤسسه را در دانشگاه سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی ارتقا داد».
در ادامه پیام تبریک دانشگاه سازمان ملل آمده است: دولت ایران هم راهبری دوراندیشانه اردکانیان را دریافته است. جای شگفتی نیست که رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی شخصا از وی دعوت کرد تا مقام وزارت نیرو را در کابینه‌اش بپذیرد. این خود گواهی است بر موفقیت بنیانگذار مؤسسۀ FLORES دانشگاه سازمان ملل. اردکانیان این مسئولیت را با علم به استحکام پایه‌های این مؤسسه پذیرفت.
اردکانیان شخصا مذاکرات و راه‌اندازی نخستین برنامه دکتری در مدیریت یکپارچه آب، خاک و پسماند را نظارت می‌کرد. این برنامه حاصل همکاری دانشگاه سازمان ملل و دانشگاه Technische Universitat درسدن است. این برنامه که در اکتبر 2014 آغاز شد تاکنون 10 پژوهشگر دکتری را از سراسر دنیا به دانشگاه درسدن آورده است. تحت ریاست اردکانیان، دانشگاه سازمان ملل توافق نامه‌های همکاری و یادداشت تفاهم‌های بسیاری با موسسات پژوهشی برتر، وزارتخانه‌های فدرال، سازمان‌های غیردولتی(NGO) و سایر نهادهای سازمان ملل در تمام قاره‌ها منعقد گردید.
اردکانیان پس از 10 سال و اندی، خدمت در دانشگاه سازمان ملل و نیز خود سازمان ملل اینجا را ترک خواهد کرد. او پس از پیوستن به موسسه FLORES دانشگاه سازمان ملل، از سال 2007 مدیر برنامه دهه آب برای توسعه ظرفیت(Water Decade Programme on Capacity Development) در سازمان ملل بود و از سال 2009 تا 2011 معاونت ریاست دانشگاه سازمان ملل در اروپا را بر عهده داشت. وی همچنین عضو هیئت علمی بسیاری از برنامه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مانند برنامه بین‌المللی هیدرولوژی یونسکو(Programme International Hydrologicel)، موسسه آب یونسکو(Water Education)، انجمن بین‌المللی انرژی برقابی و موسسه امنیت انسان و محیط زیست دانشگاه سازمان ملل(Institute for Environment and Human Security) بوده است.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر