بخش برق
1396/08/14 16:59:00
در نشست مشترک سه جانبه ايران، عراق و سوريه مطرح شد؛
تلاش براي برقراري ارتباط شبکه برق سه کشور در آينده‌اي نزديک
در نشست مشترک سه جانبه معاون برق و انرژي وزير نيروي ايران و وزير برق سوريه و معاون وزير برق عراق، سه طرف بر پيوند هر چه زودتر شبکه برق سه کشور و نقش حياتي ايران در اين زمينه تأکيد کردند.


در نشست مشترک سه جانبه معاون برق و انرژي وزير نيروي ايران و وزير برق سوريه و معاون وزير برق عراق، سه طرف بر پيوند هر چه زودتر شبکه برق سه کشور و نقش حياتي ايران در اين زمينه تأکيد کردند.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، «هوشنگ فلاحتيان» معاون برق و انرژي وزير نيرو در ديدار مشترک با «زهير خربوطلي» وزير برق سوريه و «عادل جريان» معاون وزير برق عراق اظهار داشت: بسيار خوشحاليم که برادران عراقي و سوري ما توانستند بعد از چند سال جنگ و ناامني بالاخره ثبات و امنيت را به خاک سوريه و عراق برگردانند و تروريست هاي تکفيري را تقريباً به نقطه پايان کار خود برسانند.
وي افزود: ايران همان طور که در جنگ چند سال اخير عراق و سوريه با تروريست ها، اين کشورهاي دوست و برادر را تنها نگذاشت مسلماً در پروژه بازسازي اين کشورها نيز سعي خواهد کرد نقش سازنده اي ايفا کند.
وي تصريح کرد: تمرکز اصلي اين نشست بر روي ايجاد شرايطي جهت فراهم کردن ارتباطات الکترونيک ميان سه کشور ايران، عراق و سوريه است که اميدواريم بتتوانيم با مساعدت طرف هاي ذينفع اين امر را هر چه زودتر به انجام برسانيم.
معاون برق و انرژي وزير نيرو گفت: ايران آمادگي دارد تا در صورت درخواست کشورهاي عراق و سوريه کارشناسان و شرکت هاي بخش خصوصي خود در زمينه توليد و تجهيز شبکه و پست هاي برق در نقاط مرزي ايران با عراق و عراق با سوريه به اين منطقه گسيل کند.
وي خاطرنشان کرد: همچني ايران اين آمادگي را دارد تا در صورت فراهم کردن زيرساخت هاي لازم توسط دو کشور، از طريق افزايش ميزان صادرات کنوني خود به 3000 مگاوات و انتقال بخشي از اين صادرات به سوريه، زمينه و امکان مبادلات برق بين ايران، عراق و سوريه را فراهم کند.
وي گفت: براي دستيابي به چنين هدفي ابتدا بايد اقدام به بازسازي و يا ساخت خطوط 230 و 400 کيلوولت موجود در مرزهاي دو کشور به ويژه در مرز عراق با سوريه کرد.
وي اضافه کرد: اميدوارم هر چه زودتر با از بين رفتن کامل تهديد داعش در اين کشورها بتوانيم همکاري‌هاي سه جانبه براي ترميم و بازسازي شبکه برق کشورهاي عراق و سوريه را شروع کرده و زمينه پيوند ارتباطات شبکه برق سه کشور را فراهم کنيم.
 
وزير برق سوريه: دانش و تجربه شرکت هاي ايراني راهگشای بازگرداندن روشنايي به شهرهاي سوريه 
در ادامه اين نشست «زهير خربوطلي» وزير برق سوريه نيز اظهار داشت: قبل از هر چيز بايد از برادران ايراني براي کمک هاي متداول خود در سال هاي اخير در جنگ با تروريست ها تشکر کنيم.
وي افزود: همان طور که مي دانيم بسياري از زيرساخت هاي شبکه برق سوريه در سال هاي اخير به شدت آسيب ديده و نيازمند بازسازي سريع و جدي است.
وي تصريح کرد: همچنين بخش اعظمي از پست ها و شبکه هاي انتقال و توزيع برق در مرز سوريه با عراق آسيب جدي  ديده و اين امر مانع از پيوند شبکه برق سوريه با عراق شده است.
خربوطلي گفت: اميدواريم با کمک گرفتن از دانش و تجربه شرکت هاي ايراني بتوانيم اقدام با بازسازي دوباره اين پست ها و خطوط انتقال کنيم، چا که بازسازي اين خطوط مي تواند نقش بسيار مهم و مثبتي در وصل کردن شبکه برق سوريه با عراق و البته ايران داشته باشد.
وي اضافه کرد: در حال حاضر به دليل خرابي هاي ناشي از جنگ داخلي و نبود طولاني مدت برق در بسياري از شهرهاي سوريه از جمله حلب و ديرالزور، عمده فعاليت هاي اقتصادي و مدني شهروندان مختل شده است.
 
معاون وزير برق عراق: اميدواريم ايراني ها در بازسازي عراق نيز کنارمان بايستند
در ادامه اين نشست سه جانبه «عادل جريان» معاون برق عراق نيز گفت: بايد از ايران بابت تمام همکاري‌هايش در زمان جنگ با تروريست ها تشکر کرد و ما قدردان اين زحمات و مجاهدت هاي دوستان ايرانيمان مي دانيم.
وي افزود: متأسفانه خرابي هاي شبکه برق در جنگ داخلي محدود به سوريه نبوده و ما نيز در عراق با همان مشکل مواجه هستيم.
وي تصريح کرد: اميدواريم با توجه به تجربه شرکت هاي ايراني در زمينه صنعت برق بتوانيم شاهد کمک آن ها براي بازسازي شبکه برق عراق باشيم.
وي تأکيد کرد: خوشبختانه در يکسال گذشته اعتبار خوبي از طرف دولت عراق براي توسعه زيرساخت هاي برق و توسعه ميادين نفتي اختصاص داده شد که اميدواريم بتوانيم هر چه زودتر با دريافت اين اعتبارات و گشايش اعتبار و مبادلات بانکي با کشورهاي همسايه از جمله ايران روابط خود را در اين زمينه ها توسعه دهيم.
وي گفت: ما فراموش نمي کنيم که ايران در زمان بحران داخلي و مشکلاتي که تروريست‌ها براي عراق درست کردند، همراه و همکار ما بوده و اميدواريم اين همکاري ها در زمان باسازي عراق نيز تداوم داشته باشد.
 
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر