بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/08/14 12:52:00
در نشست مشترک قائم‌مقام وزير نيرو و وزير برق سوريه صورت گرفت؛
پيشنهاد تشکيل کميته مشترک ایران و سوریه براي تسريع در همکاري‌ها/ آمادگي شرکت‌های ايرانی براي بازسازي شبکه برق سوريه
در نشست مشترک قائم مقام وزير نيروی ايران و وزير برق سوريه بر تداوم همکاري هاي دو طرف و تشکيل کميته اي براي تسريع در اين همکاري ها تأکيد شد.


در نشست مشترک قائم مقام وزير نيروی ايران و وزير برق سوريه بر تداوم همکاري هاي دو طرف و تشکيل کميته اي براي تسريع در اين همکاري ها تأکيد شد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، «ستار محمودي» قائم مقام وزير نيرو صبح امروز(يکشنبه) در يک نشست مشترک با «محمد زهير خربوطلي» وزير برق سوريه با اشاره به موفقيت هاي اخير حکومت و مردم سوريه در پاکسازي بخش اعظمي از خاک اين کشور از تروريست ها اظهار داشت: موفقيت هاي اخير ارتش سوريه در مقابل تروريست ها مايه مباهات است و اميدواريم با پاک‌سازي کامل آن‌ها شاهد آغاز پروسه بازسازي سوريه به طور کامل در روزهاي آتي باشيم، و ايران نيز بتواند در اين پروسه نيز ياريگر کشور دوست سوريه باشد.
وي افزود: خوشبختانه ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در بخش هاي مختلف صنعت آب و برق در ايران وجود دارد که بسيار مي تواند در برنامه بازسازي شبکه برق سوريه راهگشا باشد.
وي تصريح کرد: ايران جزو چند کشور اول در زمينه نيروگاه سازي و تأمين تجهيزات نيروگاهي در دنياست و بخشي از اين قابليت ها را مي توان در همين نمايشگاهي که هم اکنون در تهران در حال برگزاري است مشاهده کرد.
قائم‌مقام وزير نيرو گفت: همچنين مجموعه سنديکاي برق که متشکل از 500 شرکت توليدي و خدماتي در صنعت برق ايران است قادر است تا در زمينه هاي توليد و تأمين تجهيزات و کشيدن خطوط توزيع و انتقال وارد بازار برق سوريه در جهت بازسازي آن شود.
وي اضافه کرد: پيشنهاد مي شود براي راهبري سريع پروژه‌هاي بازسازي شبکه برق سوريه يک کميته مشترک متشکل از کارشناسان و توليدکنندگان بخش خصوصي دو کشور در زمينه‌هاي مختلف توليد، توزيع و انتقال برق تشکيل شود.
همچنين در اين نشست «محمد زهير خربوطلي» وزير برق سوريه نيز ضمن تشکر و قدرداني از کمک هاي ايران در سال هاي اخير براي مقابله با تروريست‌هاي تکفيري گفت: خوشبختانه تروريست هاي تکفيري به پايان راه خود نزديک شده اند و ما اميدواريم با همکاري شرکا و دوستان خود از جمله ايران بتوانيم پروژه بازسازي سوريه را هر چه سريع‌تر شروع کنيم.
وي افزود: ما به دستاوردهاي تکنولوژيک و فني شرکت هاي ايراني در زمينه ساخت تجهيزات برقي تا حد زيادي واقفيم و اميدواريم که اين شرکت ها بتوانند ياريگر ما در بازسازي سوريه باشند.
وي تصريح کرد: همه ما مي دانيم تروريسم در سوريه چه حجمي از خسارت ها را به شبکه برق کشور ما تحميل کرده است، اميد است با کمک دوستان ايراني بتوانيم هر چه زودتر به بازسازي اين شبکه ها بپردازيم.
وزير برق سوريه گفت: ما نيازمند مساعدت و همکاري کشورهاي دوست و همسايه براي بازگرداندن شبکه برق سوريه به دوران پيش از آغاز جنگ داخلي هستيم. 
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر