بخش آب
1396/08/09 15:31:00
محمد پرورش:
اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران است
مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران را اقتصاد آب عنوان کرد.

مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران را اقتصاد آب عنوان کرد.
به2گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد پرورش در حاشیه بازدید از بیست‌وسومین دوره نمایشگاه مطبوعات گفت: زمانی که برای یک متر مکعب آب که 1000 لیتر است تنها معادل هزینه 500 تومانی یک بطری آب معدنی  از مشترکان آب و فاضلاب دریافت می‌کنیم معلوم است که دخل با خرج متناسب نیست.

او با بیان این‌که برای نجات آب و فاضلاب از وضعیت کنونی و به‌روز کردن تاسیساتش باید  به اقتصاد آب توجه کرد، گفت: منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب برای هر متر از این طرح 800 تومان هزینه شود اما تنها 300 تومان از مشترک فاضلاب هزینه دریافت شود.
او با بیان این‌که در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم گفت: برای هر یک درصد کاهش هدررفت آب معادل 250 تا 300 میلیاد تومان نیاز است و از آنجا که آب و فاضلاب استان تهران برای این امر اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند، عملا کاری از پیش نمی‌رود و اینجاست که موضوع اقتصاد آب، اهمیتش را بیش از پیش آشکار می‌کند.
پرورش میزان آب بدون درآمد آبفای استان تهران را 24درصد اعلام کرد و افزود: از این میزان حدود 11درصد هدررفت ظاهری آب است، یعنی در محاسبات ما وارد نشده یا شامل انشعاب‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز و ... است، حدود دوونیم‌ تا سه‌درصد نیز صرف فرایند تصفیه آب شامل شست‌وشوی تصفیه‌خانه‌ها و غیره می‌شود و در نهایت، هدررفت واقعی آب 10 درصد در طول 18‌هزار کیلومتر شبکه آب است.
پرورش در باره وزیر جدید نیرو گفت: امیدوارم آقای اردکانیان روی بحث‌های کلان آب و فاضلاب استان تهران تمرکز کنند؛ قطعا در موضوع فاضلاب تهران ورود می‌کنند که تا چند سال آینده پرونده آن بسته شود. در کل در آبفای استان تهران پروژه‌های خوبی تعریف شده است که امیدواریم با حضور ایشان پروژه‌های بهتری نیز تعریف شود.
  • خبرنگار: رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر