بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/08/02 16:06:36
با حضور مسئولان وزارت نفت و نیرو و نمایندگان آلمانی؛
نخستين کميته انرژي ايران و آلمان آغاز به کار کرد
نخستين کميته انرژي ايران و آلمان، امروز کار خود را در وزارت نفت آغاز کرد.

نخستين کميته انرژي ايران و آلمان، امروز کار خود را در وزارت نفت آغاز کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون) نخستين کميته انرژي ايران و آلمان، امروز (سه‌شنبه) با حضور مديران وزارتخانه هاي نيرو و نفت، "مايكل كلور برشتولد" سفير آلمان در تهران و "اورسلا بوراك" و اعضاي هيأت همراه رسما کار خود را در وزارت نفت آغاز کرد.
نشست کميته فني مشترک انرژي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال آلمان در تداوم مذاکرات و نشست هاي پيشين در تهران و برلين خواهد بود و امروز و فردا نشست هاي سودمندي در جهت تحقق اهداف مقامات دو کشور در توسعه همکاري هاي دوجانبه در حوزه انرژي به ويژه برق و تجديدپذيرها و بهينه سازي مصرف رقم خواهد زد.
بر اساس اين گزارش، با توجه به محيط بسيار متغيري كه شبكه هاي تأمين برق ملزم به پاسخ گويي به نيازهاي آن مي باشند، ضرورت دارد طرح هاي در ارتباط با توسعه پايدار، از خصيصه سازگارپذيري برخوردار باشند.
در اين گزارش آمده است،‌ چند سالي است كه در كشور ايران نيز در راستاي توسعه پايدار در صنعت برق ، طرح هاي موردنظر با اولويت توسعه سازگار با محيط زيست تهيه مي شود و برنامه ريزي هاي وسيعي در زمينه انرژي هاي تجديدپذير و بازيابي انرژي كه به نوعي از ابزار توسعه پايدار محسوب مي شوند، در دستور کار وزارت نيرو قرار دارد.
بر پايه اين گزارش، كشور ايران علاوه بر دارا بودن منابع غني انرژي هاي فسيلي گاز و نفت، داراي منابع عمده انرژي هاي تجديدپذير شامل خورشيد، باد و زمين گرمايي است و  وجود منابع انرژي عظيم فسيلي و تجديدپذير در كنار نيروگاه هاي بزرگ آبي و تلمبه ذخيره اي پتانسيل چشمگيري را جهت برنامه ريزي هاي لازم براي اقدامات جهشي در جهت توسعه پايدار بر محوريت انرژي پايدار ايجاد نموده است.
در مورد انرژي بادي نيز وضعيت مشابه است، پتانسيل اين نوع انرژي نيز در ايران به صورت كاملا گسترده در حوالي كويرها و در دامنه كوه ها با سرعت باد بالاي 8 متر بر ثانيه و به صورت مكمل خوبي براي انرژي هاي خورشيدي وجود دارد و وجود انرژي بادي در كنار انرژي خورشيدي عدم قطعيت هاي انرژي تجديدپذير را در صنعت برق به حداقل رسانده و اين امكان را ايجاد كرده تا بتوان از اين انرژي به نحو حداكثري استفاده نمود.
اين گزارش در ادامه با اشاره به اينکه وجود نيروگاه هاي بزرگ آبي با ظرفيت بيش از 10هزار مگاوات و همچنين نيروگاه تلمبه ذخيره اي 1هزار مگاواتي مي تواند مكمل بسيار خوبي براي نيروگاه اتمي موجود در كشور باشد مي افزايد:انرژي هاي زمين گرمايي نيز با قابليت هاي‌ (low grade تا عمق 40 متري) و (High grade‌ با عمق بيش از 3000 متر) از ديگر پتانسيل هاي مطلوبي است که امروزه در دسترس برنامه ريزان انرژي کشور قرار دارد.
موقعيت ژئوپلتيك كشور ايران فرصت هاي عظيمي براي همكاري هاي منطقه اي در حوزه انرژي و برق فراهم مي آورد که با نگاهي راهبردي، وزارت نيرو تصميم دارد تا از فاينانس و سرمايه گذاري خارجي به منظور توسعه و نوسازي زيرساخت هاي بخش برق خود به منظور ايجاد خدمات با كيفيت و اطمينان بالا در راستاي توسعه پايدار و پاسخگوئي به منبع طبيعي کشورمان استفاده نمايد.
اين همايش فردا (چهارشنبه) در سالن همايش هاي وزارت نيرو به کار خود ادامه خواهد داد. 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر