بخش برق
1396/07/24 19:05:00
همکاری نزدیک ایران و کره‌جنوبی در صنعت برق؛
اجراي پايلوت شبکه‌هاي هوشمند برق در جزيره هرمز/ سرعت گرفتن حضور شرکت‌های کره جنوبي در بخش انرژی‌های تجديدپذير کشور
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از اجراي پايلوت شبکه هاي هوشمند در جزيره هرمز توسط شرکت هاي کره جنوبي خبر داد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از اجرای پایلوت شبکه‌های هوشمند برق در جزیره هرمز توسط شرکت‌های کره جنوبی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "هوشنگ فلاحتیان" معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، عصر امروز (دوشنبه) در دیدار سرپرست وزارت نیرو با وزیر زمین،‌ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی در ساختمان ستادی این وزارتخانه با اشاره به اینکه همکاری‌های وزارت نیرو با کره جنوبی در بخش برق و انرژی در 3 سال گذشته مذاکرات بسیاری در بحث سرمایه‌گذاری به شیوه BOO در پی داشته است، افزود: در این خصوص با شرکت‌های هیوندایی، دیلیم و کپکو مذاکرات بسیاری داشتیم و تعدادی از کارشناسان وزارت نیرو نیز به منظور شرکت در دوره‌های آموزشی به سئول و دیگر شهرهای کره جنوبی اعزام شده‌اند.
وی با بیان اینکه در اجرای شبکه‌های هوشمند نیز همکاری‌های خوبی با شرکت‌های کره‌ای داشته‌ایم، اظهار داشت: در زمان حاضر نیز شرکت‌های کره‌ای مشغول اجرای پایلوتی در جزیره هرمز بوده و کنتورهای هوشمند توزیع برق نیز در حال نصب هستند.
فلاحتیان با اشاره به اجرای مشترک پروژه مدیریت توزیع برق در کشور بیان داشت: پروژه دیگری نیز به منظور مدیریت بار و پیک سایی در شبکه‌های سراسری در دست اجرا است.
وی با بیان این مطلب که اگر شرکت‌های سرمایه گذار کره ای تمایل دارند در احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در ایران فعالیت خود را آغاز کنند هرچه زودتر آمادگی خود را اعلام کنند، افزود: شرکت‌های کره جنوبی از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر استقبال خوبی کردند و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) آماده است تا ضمن پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذار کره جنوبی، از فناوری‌های جدید در نیروگاه‌های برقابی، خورشیدی، بادی و زباله سوز این کشور نیز استفاده کند.
معاون برق و انرژی وزارت نیرو با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی شده تا سالانه 1000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور احداث شود، افزود: آمادگی داریم تا در این بخش همکاری بیشتری با شرکت‌های کره جنوبی داشته باشیم.
در ادامه دکتر "سیدمحمد صادق‌زاده" معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) نیز با بیان این مطلب که توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر در ایران شتاب گرفته است، اذعان داشت: قرار است سالانه 1000 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در ایران احداث شود که در این راستا از حضور شرکت‌های خصوصی از سراسر جهان استقبال می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه هم اینک نیروگاه‌های ساخت آلمان، انگلیس و ایتالیا در حال کار در کشور هستند افزود: شرکت‌های کره‌ای با تأخیر در این صنعت وارد شدند ولی کار خود را با سرعت ادامه می‌دهند.
صادق زاده با بیان اینکه شرکت‌های کره جنوبی به سرعت در حال جبران تأخیر خود هستند، افزود: نخستین نیروگاه خورشیدی که با همکاری شرکت‌های کره جنوبی در استان خراسان شمالی در حال احداث است، ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر