بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/07/24 17:16:00
ديدار سرپرست وزارت نيرو با وزير زمين،‌ زيرساخت و حمل و نقل کره جنوبي؛
دو کارگروه مشترک همکاری بين ايران و کره‌جنوبي تشکيل می‌شود/ احداث سد و نيروگاه بختياري با مشارکت کره و ژاپن
سرپرست وزارت نیرو پس از دیدار با وزیر زمین،‌ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی از تشکیل دو کارگروه مشترک بین ایران و کره جنوبی خبر داد.

 
سرپرست وزارت نیرو پس از دیدار با وزیر زمین،‌ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی از تشکیل دو کارگروه مشترک بین ایران و کره جنوبی خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "ستار محمودی" سرپرست وزارت نیرو عصر امروز (دوشنبه) پس از دیدار با "کیم هیون می" وزیر زمین،‌ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی در ساختمان ستادی این وزارتخانه با بیان اینکه در گذشته نیز شرکت‌های کره جنوبی پروژه‌هایی را در ایران اجرا کرده و هم اینک نیز در حال اجرا دارند، افزود: در این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی که از گذشته با وزارت نیرو امضا شده است مرور شد و طرف کره ای راهکارهایی را برای سرعت بخشیدن به پروژه‌ها پیشنهاد داد.
وی با بیان این مطلب که عرصه همکاری با شرکت‌های کره ای بسیارمتنوع است، افزود: این همکاری‌ها می‌تواند در حوزه‌های نیروگاهی، انرژی‌های تجدید پذیر، شیرین سازی آب، فعالیت در زمینه نیروگاه‌های برقابی، سد سازی و مجموعه ای از اقدامات آموزشی و پژوهشی ادامه داشته باشد.
محمودی ادامه داد: دو کشور ایران و کره جنوبی به دلیل برخورداری از کارشناسان با تجربه و جلسات متعددی که با هم داشتند آمادگی دارند تا با همکاری هم در بازارهای ثالث نیز در زمینه‌های کاری آب و برق حضور پیدا کنند.
وی با بیان اینکه در این جلسه، وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی تاکید کرد تا سرعت کار را از نظر طرح‌هایی که نیازمند فاینانس و پشتیبانی مالی هستند در کره پیگیری کند و یا طرح‌هایی که زمان کار یا تشریفات آنان طولانی شده را سرعت بخشد، افزود: وزارت نیرو نیز متقابلاً متعهد شد که در پروژه‌های مشترک ایران و کره جنوبی و تفاهم نامه‌های موجود در زمینه تضمین مالی و تسهیل امور اجرایی پیگیری‌های لازم را انجام دهد.
سرپرست وزارت نیرو با اشاره به اینکه در این دیدار پیشنهاد تشکیل دو کمیته مشترک برای پیگیری امور داده شده است، اظهار داشت: یکی از این کمیته‌ها در کره جنوبی و دیگری در ایران تشکیل می‌شوند تا محورهای کاری را به‌طور منسجم و پیوسته تا حصول نتیجه پیگیری کنند.
وی با اشاره به سفر خانم "هیون می" به ایران گفت: این سفر باعث خواهد شد تا پروژه‌های اجرایی شرکت‌های کره ای در ایران شتاب بیشتری بگیرد و علاقمندی بیشتری در زمینه توسعه همکاری‌ها ایجاد شود.
محمودی تصریح کرد: کره جنوبی بیش از گذشته علاقمند به توسعه همکاری با جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه مبالغ زیادی به لحاظ منابع مالی در مراوده مطالعاتی است که امیدواریم تا پایان سال جاری عملیات اجرایی این پروژه‌ها آغاز شود گفت: پروژه‌های بزرگ احداث سد بختیاری و نیروگاه آن و همچنین احداث سه نیروگاه در مناطق زنجان، بافق و نیزار با مشارکت شرکت‌هایی از کره و ژاپن در آستانه مرحله مناقصه عمومی و آغازعملیات اجرایی هستند که امیدواریم تا پایان سال جاری به سرانجام برسند.
سرپرست وزارت نیرو در خصوص همکاری شرکت‌های کره ای برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: با توجه به احداث 1000 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور که در این زمینه نیز نیروگاه‌های کره ای همکاری‌های مشترک خود را از قبل با شرکت‌های داخلی آغاز کرده‌اند، یک نیروگاه تا دو ماه آینده به بهره برداری می‌رسد و نیروگاه دوم نیز مشغول مذاکره با سرمایه گذاران بخش خصوصی کره جنوبی است که امیدواریم تا پایان سال جاری به نتیجه برسد.
وی با اشاره به گفتگوی خود با وزیر زمین و زیرساخت حمل و نقل کره جنوبی در زمینه ساخت پنل های خورشیدی با مشارکت شرکت‌های ایرانی و کره‌ای گفت: خوشبختانه در این خصوص به تفاهم رسیده‌ایم و طرف کره ای در گذشته نیز نشان داده است که به تعهدات مشترک خود پایبند است.
خانم " کیم هیون می " وزیر زمین،‌ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و اظهار آمادگی شرکت‌های کره ای برای همکاری‌های بیشتر با شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های مشترک آب و انرژی گفت: این همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله سد سازی و انرژی‌های تجدید پذیر و آب خواهد بود.
وی همچنین در خصوص قراردادهایی که قرار است با ایران منعقد شود از دولت جمهوری اسلامی خواست، نسبت به گارانتی قراردادها و تأمین مالی آن‌ها همکاری بیشتری با شرکت‌های کره ای داشته باشد.

  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر