بخش آب
1396/07/19 13:49:27
كاهش حجم آب سد دامغان بر اثر كاهش بارندگي و خشكسالي
حجم آب سد دامغان در استان سمنان طی سال هاي اخير بر اثر كاهش بارندگي و خشكسالي ‌های پیاپی کاهش چشمگیری داشته است.

حجم آب سد دامغان در استان سمنان طی سال هاي اخير بر اثر كاهش بارندگي و خشكسالي ‌های پیاپی کاهش چشمگیری داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نشست طرح اطلاع رسانی احیا و تعادل بخشی منابع آب در شهرستان دامغان با موضوع هم اندیشی جهت برنامه‌ریزی مصرف بهینه آب سد دامغان در محل سالن جلسات سد شهید شاهچراغی این شهر برگزار شد.
مدیر منابع آب شهرستان دامغان در این جلسه گفت: با توجه به کاهش نزولات جوی و پایین آمدن میزان آب ذخیره شده در پشت سد در سال‌های اخیر، انتظار می‌رود بهره‌برداران پایین سد نسبت به مدیریت مصرف آن اقدام نمایند تا مشکلی در آب تحویلی جهت شرب و کشاورزی شهر ایجاد نشود.
شاهرودی افزود: تغذیه دریاچه سد به جریان ورودی آن از چشمه علی وابسته است و به این جهت کاهش نزولات جوی و خشکسالی های اخیر اثر مستقیم بر حجم آب دریاچه داشته است.
وی اضافه کرد: شهر دامغان برخلاف سایر شهرهای استان به‌دلیل وجود سد مخزنی تاکنون بامشکل شرب مواجه نبوده است، و با مدیریت مصرف آب سد می‌توان بحران آب کشاورزی را نیزبرطرف کرد.
مدیر منابع آب شهرستان دامغان در ادامه میزان تخصیص آب کشاورزی از سد دامغان را جهت کشاورزی اعلام و از تمامی کشاورزان و بهره برداران درخواست نمود با توجه به شرایط موجود نسبت به اصلاح الگوی کشت و اجرای سیستم‌های نوین ابیاری اقدام نمایند.
وی ادامه داد: با توجه به هماهنگی صورت گرفته با بهره برداران پایین دست سد قرار شد تحویل آب درطول سال بر اساس توافقات صورت پذیرد، که این میزان با توجه به کاهش نزولات جوی و کاهش حجم آب ذخیره پشت سد متغییر است.
شاهرودی بر دو مطلب تأکید کرد: اول اینکه کشاورزان باید الگوی کشت خود را تغییر دهند، اولویت نوع کشت در شهرستان درختان پسته و پس از ان محصولات استراتژیک مانند گندم و جو می‌باشد بنابراین از کشت محصولاتی نظیر هندوانه و خربزه به‌دلیل مصرف بالای آب می‌بایستی پرهیز کرد، دوم اینکه از روش‌های صحیح و نوین آبیاری استفاده کنند.
وی حجم نرمال سد شهید شاهچراغی دامغان را ۲۱ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان حجم در حال حاضر ۱۰ میلیون مترمکعب است.
مدیر امور آب دامغان خاطرنشان کرد: سد متعلق به مردم است و بایستی همه اقشار مردم و بالاخص کشاورزان در جهت حفظ و حراست از این سرمایه ملی قدم بردارند.
 
  • خبرنگار: حميدرضا قزويني
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد