بخش آب
1396/07/18 10:37:45
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی:
21 دشت‌ استان مرکزی به دلیل برداشت بی‌رویه آب دچار بحران شده‌اند
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: هم اکنون ۲۱دشت‌ استان مرکزی به دلیل حفر چاه های غیرمجاز و برداشت بی رویه آب دچار بحران هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: هم اکنون ۲۱دشت‌ استان مرکزی به دلیل حفر چاه های غیرمجاز و برداشت بی رویه آب دچار بحران هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت اله آمره ای" با تاکید بر پیگیری جدی تخلفات حوزه آب در دشت‌های استان مرکزی اظهار داشت: به دلیل برداشت‌ غیرمجاز آب، در حال حاضر بیشتر دشت‌های استان در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند و باید با روند موجود حفر چاه‌های غیرمجاز در سطح استان برخورد جدی صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی تعداد دستگاه های حفاری غیرمجاز توقیف شده نیمه نخست سال جاری در استان را ۲۴ دستگاه اعلام کرد و افزود: عاملان این تخلفات به مراجع قضایی معرفی شده اند.
وی همچنین با اشاره به وضعیت دشت های استان مرکزی ادامه داد: از ۲۵ دشت استان به دلیل بحران آب و برداشت های بی رویه، ۱۲ دشت ممنوعه و ۹ دشت ممنوعه بحرانی اعلام شده و به این دلیل عملیاتی از قبیل حفر چاه غیرمجاز و برداشت های خارج از میزان تعریف شده در این دشت ها، موجب نشست زمین و از بین رفتن اراضی مستعد کشاورزی می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی نصب کنتور هوشمند برای کنترل برداشت چاه های آب مجاز، آگاهی‌بخشی به کشاورزان، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب، انسداد چاه‌های غیرمجاز و کنترل بهره‌برداری چاه‌های دارای پروانه توسط گروه‌های گشت و بازرسی را از جمله اقداماتی برشمرد که در مناطق ممنوعه استان در قالب طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب انجام شده است.
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد