بخش آب
1396/07/17 13:15:00
بازدید خبرنگاران آذربایجان غربی از طرح‌های احیای دریاچه ارومیه
به همت روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی جمعی از خبرنگاران استان در تور دو روزه از طرحها و پروژه های اجرایی شرکت آب منطقه ای در شمال و جنوب استان بازدید نمودند.

شماری از خبرنگاران استان آذربایجان غربی در تور دو روزه از طرح‌ها و پروژه های اجرایی شرکت آب منطقه ای در شمال و جنوب استان و طرح‌های احیای دریاچه ارومیه بازدید کردند. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در روز اول این برنامه 25 نفر از خبرنگاران به همراهی مجریان، مشاوران و پیمانکاران طرح ها از سد چپر آباد اشنویه، کانال انتقال آب جلدیان، شبکه جلدیان و سروکانی و سد سیلوه در شهرستان پیرانشهر بازدید کردند.
در این برنامه بازدید طی نشستی که در سالن جلسات سد چپرآباد برگزار شد، مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی با اشاره به اهداف راه اندازی این سد گفت: سد چپرآباد از نوع خاکی با هسته رسی جهت تامین آب زیست محیطی دریاچه ارومیه و تامین آب شرب شهرهای نقده، اشنویه و نالوس و همچنین  تامین آب اراضی "کانی‌رش" به میزان یکهزار و 53 هکتار در حال احداث بوده و از حدود 94 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
حسین علی بیگی افزود: با بهره‌برداری از این سد سالانه 95 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد و در صورت تامین مالی پروژه و رفع مشکلات موجود این سد تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی ضمن معرفی کانال انتقال آب جلدیان و سد سیلوه نیز گفت: این کانال به طول 22.5 کیلومتر آب را از سید سیلوه پیرانشهر به سد چپر آباد منتقل می‌کند و در نهایت 95 میلیون متر مکعب آب از طریق این کانال به دریاچه ارومیه منتقل می شود.
وی افزود: سد سیلوه از نوع خاکی با هسته رسی برای تامین آب شرب پیرانشهر، کشاورزی، انتقال آب به دریاچه ارومیه و توسعه گردشگری با صرف 450 میلیارد تومان هزینه اجرا شده و در اردیبهشت ماه سال 96 به بهره برداری رسیده است.
روز دوم سفر با حرکت به سمت اراضی جنوبی رودخانه ارس آغاز شد و خبرنگاران ضمن بازدید از ایستگاه پمپاژ کرم آباد و مجموعه خطوط انتقال آب و شبکه ها و سد کرم آباد با توضیحات ارائه شده از سوی مشاورین و مجریان طرح ها اطلاعات لازم مربوط به مشخصات و اهداف پروژه در اختیار حاضرین قرار گرفت.
در ادامه برنامه خبرنگاران ضمن بازدید از سد کرم آباد طی نشستی که در سالن جلسات این سد برگزار شد، علی بیگی ضمن معرفی طرح با اشاره به هدف احداث سد کرم آباد گفت: انتقال، تنظیم و مصرف آب مازاد رودخانه ارس در 19 هزار و 200 هکتار از اراضی کرم آباد از اهم اهداف این طرح است.
مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی افزود: با بهره برداری از خط انتقال آب از رودخانه ارس به سد کرم آباد سالانه 112 میلیون مترمکعب آب از طریق خطوط لوله فولادی تحت فشار به ظرفیت 5.49 مترمکعب در ثانیه از دریاچه پشت سد ارس به سد کرم آباد انتقال می یابد.
وی با اشاره به عملیات ساخت این سد گفت : سد کرم آباد 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت آن از سال 1394 آغاز شده و بر اساس برنامه زمان بندی باید در سال 1397 به بهره برداری می‌رسید که با توجه عملیات شبانه روزی شرکت آب منطقه ای انتظار می‌رود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
 
 
 
  • خبرنگار: یونس علیزاده
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد