بخش هدفمندي يارانه ها
1396/07/17 15:47:55
مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و مهندسی شرکت توانیر عنوان کرد؛
افزایش تاب‌آوری شبکه‌های برق کشور با استفاده از پایه کامپوزیتی
مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و مهندسی شرکت توانیر گفت: طرح تحقیقاتی پایه کامپوزیتی در یزد می‌تواند تاب آوری شبکه‌ها در هر اقلیم را افزایش داده و در مواقع بحران اثرگذار شود.

مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و مهندسی شرکت توانیر گفت: طرح تحقیقاتی پایه کامپوزیتی در یزد می‌تواند تاب آوری شبکه‌ها در هر اقلیم را افزایش داده و در مواقع بحران اثرگذار شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، " مجتبی خدر زاده" در نشست تخصصی تدوین تعیین الزامات معیارهای ارزیابی فنی و آزمون‌های پایه‌های کامپوزیت مورد استفاده در شبکه‌های توزیع، گفت: طرح تحقیقاتی پایه کامپوزیت در یزد می‌تواند تاب آوری شبکه‌ها در هر اقلیم را افزایش دهد و در مواقع بحران اثرگذار شود.
وی استان یزد را به استان نوین در حوزه صنعت برق توصیف کرد و تاکید کرد: هر محصول جدید برای جایگزین شدن نیازمند گذراندن آزمون‌های مختلف، داشتن استانداردهای بین المللی و موفقیت در تست‌های آزمایشگاهی است.
این مسئول یادآور شد: برای راستی آزمایی هر محصول در فضای آزمایشگاهی، سرعت بخشیدن به فرآیند آزمون و شبیه سازی فضای واقعی دارای اهمیت ویژه ای است.
مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و مهندسی شرکت توانیر ارزان بودن و کارآمدی پایه کامپوزیت و به کارگیری آن در شرایط بحران را به عنوان یک مزیت ویژه مهم خواند و برای عملیاتی شدن این پروژه تحقیقاتی ابراز امیدواری کرد.
وی اضافه کرد: استان یزد با داشتن پیشینه علمی قوی و بهره گیری از مهندسین جوان و توانمند، در سطح کشور در ارتقاء توانایی‌های وزارت نیرو نقش اساسی را ایفا کند.
محمدرضا صحتی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد به چند پروژه تحقیقاتی دیگرشرکت توزیع نظیر: تعیین عمر ترانسفورماتورهای توزیع به وسیله اندازه گیری درجه حرارت بدنه، بهینه سازی سازه نگهدارنده پنل خورشیدی، طراحی و ساخت تیر چراغ برق با قابلیت تعویض اجرای روشنایی بدون استفاده از بالابر، استفاده از پوشش FRP برای جلوگیری از خوردگی تیرهای بتونی اشاره داشت.
این مسئول در صنعت برق سبکی، آب گریزی، استحکام بالا نسبت به وزن و مقاوم بودن در برابر انواع خورنده‌ها را از مزیت‌های طرح تحقیقاتی پایه کامپوزیت برشمرد وگفت: پایه ویراق آلات کامپوزیتی با در نظر گرفتن قیمت قطعه و مقره روی آن به مراتب با صرفه و قابل اطمینان بوده و برای استان‌های با درصد شوری خاک بالا بسیار مناسب است.
وی فعالیت مردمان دارالعباده در دستیابی به دانش‌های نو و کاربردی را اثربخش توصیف کردو افزود: طرح تحقیقاتی استفاده از چراغ با هولدر متحرک و بی نیاز از بالابر با رویکرد اقتصاد مقاومتی طراحی شده و از دیگر طرح‌های مهم تحقیقاتی است.
وی یادآور شد: این طرح پژوهشی برای نخستین بار در کشور در استان یزد با افزون بر 23 میلیارد ریال کاهش هزینه در احداث و بهینه سازی پایه‌های روشنایی معابر طراحی و ساخته شده و در سطح بین المللی به لحاظ تکنولوژی، هیچ نمونه مشابهی ندارد.
این مسئول در صنعت برق به نمونه آزمایشی طراحی و ساخته شده پایه یک پنل خورشیدی 500 واتی که توانایی مقاومت در برابر حداکثر سرعت باد در استان (126 کیلومتر بر ساعت) را دارد، اشاره کرد و گفت: این سازه مختص صفحه‌های خورشیدی؛ علاوه بر مقاوم بودن در برابر نیروهای اِعمالی، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و بیشترین بازده در شرایط اقلیمی خاص و مستعد استان یزد را خواهد داشت.
 
  • خبرنگار: حسن غفوریان
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد