بخش آب
1396/07/11 13:29:00
مصرف آب شرب تهران امسال چقدر بود؟
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: طی سال آبی گذشته حدود یک میلیارد و 25 میلیون مترمکعب آب از منابع آبی سطحی و زیرزمینی برای تأمین آب شرب استان تهران اختصاص یافت.
 
 
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: طی سال آبی گذشته حدود یک میلیارد و 25 میلیون مترمکعب آب از منابع آبی سطحی و زیرزمینی برای تأمین آب شرب استان تهران اختصاص یافت.
"محمد شهریاری" در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) با اشاره به سدهای تأمین کننده آب شرب تهران گفت: تأمین و انتقال آب استان تهران از طریق دو سامانه شرق و غرب صورت می‌گیرد که سامانه شرق شامل سدهای لار، لتیان و ماملو و سامانه غرب شامل سدهای امیرکبیر و طالقان می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سدهای پنجگانه تهران بخش عمده ای از آب شرب شهر تهران و شهر کرج را تأمین می‌کنند، افزود: آب سد طالقان از طریق یک خط لوله 62 کیلومتری به قطر 1800 میلی متر به آبگیر بیلقان کرج منتقل و همراه با آب انتقالی از سد امیرکبیر به سمت تصفیه خانه‌های تهران هدایت می‌شود.
وی اظهار داشت: آب شرب انتقالی از سد لار نیز از طریق تونل و خط لوله به سمت تهران ارسال می‌گردد که بخشی از آن به تصفیه خانه پنجم تهران و بخشی دیگر نیز به دریاچه سد لتیان منتقل می‌شود و آب انتقالی از سد لتیان به تصفیه خانه‌های شماره 3 و 4 تهرانپارس و آب شرب انتقالی از ماملو به تصفیه خانه شماره هفتم منتقل شده و پس از انجام فرآبندهای تصفیه به شبکه توزیع آب شرب شهر تهران تزریق می‌شود.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران تصریح کرد: بر اساس تخصیص‌های ابلاغی از وزارت نیرو بخشی از نیاز آب شرب شهرکرج نیز از طریق سدهای طالقان و امیرکبیر تأمین می‌شود.
وی با اشاره به روند برنامه ریزی برای تأمین آب شرب شهرهای تهران و کرج گفت: در انتهای هر سال آبی همکاران ما در واحد تخصصی ستاد و سدهای تحت پوشش شرکت آب منطقه ای تهران بر اساس اطلاعات هواشناسی و داده‌های آماری خود اقدام به پیش بینی آورد رودخانه‌های منتهی به سدهای پنجگانه در سال آبی پیش رو نموده و بر اساس میزان موجودی آب مخازن سدها برنامه ریزی‌های لازم جهت تأمین نیاز آب شرب و سایر مصارف آب پایین دست سدها صورت می‌پذیرد که برنامه پیش بینی شده پس از اخذ تأییدیه و ابلاغ از سوی شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران، عملیاتی می‌گردد. نکته مهم و حائز اهمیت در تنظیم برنامه منابع و مصارف سدها، برنامه ریزی جهت تأمین مطمئن و پایدار آب شرب شهر تهران به عنوان پایتخت کشورمان در سال آبی مد نظر کارشناسان فعال در واحدهای تخصصی می‌باشد.
وی از اجرای دقیق برنامه پیش بینی شده تأمین آب تهران با کمترین انحراف و بالاترین دقت در سال آبی گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر متوسط نیاز آب شرب شهر تهران یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب برنامه ریزی می‌شود که با توجه به وضعیت آب و هوا، بارش، ذخیره برفی و منابع آب زیرزمینی بخشی از این نیاز از منابع آبی سطحی (سدهای پنجگانه تهران) و بخشی دیگر از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود.
تأمین بیش از 73 درصد آب شرب تهران از منابع سطحی
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران میزان آب شرب تأمین شده شهرتهران در سال آبی 96-95 را حدود 1 میلیارد و 25 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: حدود 272 میلیون متر مکعب از این حجم آب از طریق منابع آب زیرزمینی و 753 میلیون متر مکعب نیز از طریق سدهای پنجگانه تهران تأمین شده است که بدین ترتیب در سال آبی گذشته بیش از 73 درصد از آب شرب استان تهران از طریق منابع آب سطحی تأمین شده است.
وی سیاست شرکت آب منطقه ای تهران را تأمین آب از طریق منابع آب سطحی عنوان کرد و افزود: از آنجا که میزان بارش‌ها و وضعیت منابع آب سطحی در سال آبی گذشته بهتر از سال‌های قبل بود، بخش بیشتری از آب مورد نیاز از طریق منابع آب‌های سطحی تأمین شد اما در سال‌های خشک و کم بارش نسیت برداشت آب از منابع سطحی و زیرزمینی تغییر کرده و برداشت از منابع آب زیرزمینی افزایش می‌یابد.
وی با تاکید بر لزوم ذخیره منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از برداشت بی رویه این بخش از منابع آبی گفت: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی و فرونشست‌های پدید آمده، به دنبال کاهش برداشت منابع آب زیرزمینی و تأمین آب از منابع سطحی هستیم که این موضوع نیز به شدت به وضعیت آب و هوا، بارش و آورد رودخانه‌ها بستگی دارد.
شهریاری یادآور شد: سیاست‌های ابلاغی و شرکت آب منطقه ای تهران این است که در انتهای هر سال آبی ذخیره آبی موجود در مخازن سدها به گونه ای باشد که سال آبی پیشرو با کمترین چالش سپری شود که این سیاست همواره در برنامه ریزی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
افزایش 17 میلیون متر مکعبی ذخیره سدها
وی حجم ذخیره سدها در انتهای شهریور سال 1395 را حدود 814 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: ذخیره منابع آب در پشت سدهای پنجگانه تهران در 31 شهریور سال جاری به حدود 831 میلیون متر مکعب رسیده است که میزان ذخیره منابع آب با وجود تأمین بخشی از نیازهای آب شرب، صنعت و کشاورزی استان تهران حدود 17 میلیون متر مکعب نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه طی سال آبی گذشته حدود یک میلیارد و 824 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه سدهای تحت مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران شده است، افزود: این درحالیست که میزان ورودی آب به سدهای لار، لتیان، ماملو، امیرکبیر و طالقان طی سال آبی 95-94 حدود یک میلیارد و 862 میلیون متر مکعب بوده است که حاکی از کاهش 38 میلیون مترمکعبی منابع آب سطحی می‌باشد که به یاری خدا و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده و همراهی و همکاری شهروندان محترم و همکاران ما در شرکت تأمین و تصفیه آب و فاضلاب تهران نیاز آب شرب تهران تأمین گردید.
وی با بیان اینکه طی سال آبی گذشته حدود 135 میلیون متر مکعب آب از سدهای امیرکبیر، لتیان و ماملو به منظور کنترل سیلاب رهاسازی شده و با توجه به زیرساخت‌های پیش بینی شده بخش عمده ای از آن در پایین دست سده‌های موصوف و در حوضچه‌های تغذیه مصنوعی وارد سفره‌های آب زیرزمینی شده است.
شهریاری با اشاره به تنوع تاسیسات موجود در شرکت آب منطقه ای تهران در ذخیره، انتقال و تأمین آب اعم از سدهای خاکی، بتنی، تونل و خطوط لوله انتقال آب جهت مصارف مختلف گفت: تلاش بی وقفه و شبانه روزی همکاران شاغل در این تاسیسات و همچنین دفاتر تخصصی ستادی نقش مهم و حیاتی در برنامه ریزی و تأمین مطمئن و پایدار آب از این منابع داشته و البته نباید نقش کلیدی هموطنان در صرفه جویی و مصرف بهینه این منابع آبی محدود فراموش شود.
 
 
  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد