بخش آب
1396/07/11 16:11:00
در شش ماهه نخست سال 96:
انسداد 96 حلقه چاه غيرمجاز در استان مرکزی / صرفه‌جویی 3.5 میلیون مترمکعبی منابع آبي
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی از پر و مسلوب المنفعه کردن 96حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی در شش ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: پر کردن این چاه‌ها صرفه‌جویی 3.5 میلیون مترمکعبی آب را در پی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی  از پر و مسلوب المنفعه کردن 96حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی در شش ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: پر کردن این چاه‌ها صرفه‌جویی 3.5 میلیون مترمکعبی آب را در پی داشته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، عزت اله آمره ای با اعلام این مطلب افزود: یکی از مهمترین راهکارهای گذر از بحران آب، مدیریت مصرف و جلوگیری از برداشت چاه های غیر مجاز و اضافه برداشت چاه های مجاز است که شرکت آب منطقه ای مرکزی در راستای مدیریت و نظارت دقیق بر منابع آب های زیرزمینی از ابتدای سالجاری اقدام به انسداد 96 حلقه چاه غیر مجاز در این استان نموده است.
آمره ای گفت: برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آبهای زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب، کاهش کیفیت آب و ایجاد ریزگردها را در پی دارد.
وی با اشاره به برنامه ریزی این شرکت در راستای انسداد چاههای غیرمجاز و برداشت های بی رویه از آب  اظهار داشت: از ابتدای سال تا 31 شهریور سال جاری 96 حلقه چاه غیر مجاز در استان مرکزی پر و مسلوب المنفعه شده است که سهم اراک  9 حلقه، زرندیه 4 حلقه، ساوه 12 حلقه، خمین 25حلقه، خنداب 1 حلقه، شازند 7 حلقه، کمیجان 7 حلقه، تفرش و آشتیان 25 حلقه، دلیجان و محلات 5 حلقه و فراهان 1 حلقه است.
آمره ای با بیان اینکه عملیات پر نمودن چاه ها همچنان ادامه داشته و این شرکت  در این رابطه فعالیت جدی و مستمر خواهد داشت گفت: منابع موجود آب های زیرزمینی به علت برداشت های غیرمجاز و بی رویه با مشکل جدی روبرو شده و برگشت پذیر نیست، وی همچنین خواستار استفاده از روش های نوین آبیاری توسط کشاورزان شد و افزود: همه ما در مقابل بحران به وجود آمده در وضعیت منابع آب مسئولیم و می توانیم با همکاری و همدلی یکدیگر، آثار نامطلوب این معضل را به حداقل برسانیم.
 
 
 
 
 
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد