بخش آب و فاضلاب
1396/07/02 11:09:21
در نشست شورای برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی مصوب شد؛
اختصاص 25 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب شرب پایدار در شهرهای اسفراین و شیروان
25 میلیارد ریال اعتبار جهت ایجاد منابع آب شرب پایدار در شهرهای اسفراین و شیروان در ششمین نشست شورای برنامه ریزی استان خراسان شمالی اختصاص یافت.
 
25 میلیارد ریال اعتبار جهت ایجاد منابع آب شرب پایدار در شهرهای اسفراین و شیروان در ششمین نشست شورای برنامه ریزی استان خراسان شمالی اختصاص یافت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "غلام حسین ساقی" رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در ششمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی که با حضور استاندار، معاونین و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد گفت: با توجه به اینکه بخشی از آب شرب سه شهر بزرگ استان (بجنورد، اسفراین و شیروان) از سد تأمین می‌گردد و کاهش نزولات جوی در سالهای اخیر باعث افت شدید ذخایر آبی سدها گردیده بطوری که دو شهر اسفراین و شیروان در تابستان سال جاری با تنش آبی مواجه بود و جهت رفع این مشکلات در آینده باید به فکر منابع آبی پایدار در این دو شهر باشیم.
غلام حسین ساقی گفت: آمار بارندگی امسال در استان نسبت به سال قبل 40 درصد و نسبت به بلند مدت 30 درصد کاهش یافته است.
ساقی با بیان اینکه میزان کاهش بارندگی در شهرهای شیروان و اسفراین 48 و 41 درصد بوده است افزود: آب مصرفی 80 درصد مشترکین شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین از سدها تأمین می‌گردد که با کاهش بارندگی‌ها ذخایرآبی این سدها نیز افت شدیدی داشته بطوریکه در حال حاضر آبی که از سد شیروان جهت شرب به تصفیه خانه شهر وارد می‌شد کاملاً قطع شده و آب این شهر از منابع زیر زمینی تأمین می‌گردد.
وی با بیان اینکه وضعیت آب سد اسفراین نیز نگران کننده است گفت: باید برای تأمین آب شرب شهروندان این دو شهر به فکر منابع آبی جدیدی باشیم.
در پایان این نشست 25 میلیارد ریال اعتبار جهت ایجاد منابع آب شرب پایدار به دو شهر اسفراین و شیروان اختصاص یافت که از این محل مبلغ 15 میلیارد ریال جهت تأمین آب شرب شهر اسفراین و 10 میلیارد ریال برای تأمین آب شرب شهر شیروان اختصاص داده شده است.
  • خبرنگار: احمد حصاری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد