بخش آب
1396/07/01 14:28:30
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان:
60 هزار منبع آبی در سطح استان کردستان وجود دارد
60 هزار منبع آبی در آماربرداری سراسری منابع و مصارف آب‌های زیرزمینی و سطحی در کردستان شناسایی شده است.
 
 
60 هزار منبع آبی در آماربرداری سراسری منابع و مصارف آب‌های زیرزمینی و سطحی در کردستان شناسایی شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اولین جلسه کمیته هماهنگی دور سوم آماربرداری سراسری از منابع و مصارف آب‌های زیرزمینی و سطحی در سالن جلسات شرکت با حضور مدیرعامل شرکت، کارشناس دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، معاون برنامه ریزی، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت و سایر اعضای کمیته مذکور برگزارشد.
در ابتدای این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان، با اشاره به دوره‌های گذشته اجراء طرح آماربرداری سراسری منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی طی سال‌های 83 و 88 گفت: در دو دوره گذشته از 60 هزار منبع آبی سطحی و زیرزمینی در کردستان آماربرداری به عمل آمده که شامل 38 هزار دهنه چشمه و 15 هزار حلقه چاه و سایر منابع همچون قنات، نهر، موتور تلمبه و ایستگاه پمپاژ می‌باشد.
اقبال شانظری در ادامه تصریح کرد: تقسیم بندی منابع آبی کردستان به سه محدوده انجام عملیات آماربرداری را تسهیل و تسریع نموده است به گونه ای که از آغاز عملیات صحرایی در اواخر مرداد ماه سال جاری تاکنون از 4 هزار منبع آبی، آماربردای به عمل آمده است.
در ادامه کارشناس دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن بیان اینکه آمار و اطلاعات، مبنای پیش بینی‌ها و زیربنای عدالت اجتماعی در تسهیم، برنامه ریزی و مدیریت منابع آب محسوب می‌گردد، گفت: در صورت فقدان و نبود آمار و اطلاعات، مفهوم برنامه ریزی مصداق پیدا نمی‌کند.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت نیز در خصوص وضعیت پروژه و روند پیشرفت کار گفت: از جمله موانع و مشکلاتی که در اجرای طرح مذکور با آن مواجه هستیم کمبود اعتبارات، عدم همکاری کشاورزان و بهره برداران، صعب العبور بودن برخی از چشمه‌ها، منابع آبی محصور و عدم امکان آماربرداری در مناطق مرزی است.
  • خبرنگار: یوسف جعفری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد