بخش انرژي
1396/06/29 17:36:00
قائم مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل عنوان کرد:
ساخت يکي از بزرگترين نيروگاه‌هاي خورشيدي جهان در ايران با مشارکت انگلستان/ انتقال تکنولوژي پيش شرط ايران براي انعقاد توافقنامه
قائم‌مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل گفت: توافق‌نامه ساخت نيروگاه 600 مگاواتي خورشيدي با شرکت خصوصي انگليسي به گونه‌اي است که مي‌بايست در زمان اتمام عمليات اجرايي نيروگاه، اين شرکت دانش و تکنولوژي ساخت آن را انتقال داده باشد.


قائم‌مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل گفت: توافقنامه ساخت نيروگاه 600 مگاواتي خورشيدي با شرکت خصوصي انگليسي به گونه‌اي است که مي‌بايست در زمان اتمام عمليات اجرايي نيروگاه، اين شرکت دانش و تکنولوژي ساخت آن را انتقال داده باشد.  
مهندس «عليرضا دائمي» قائم مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل و پشتیبانی صنعت آب و برق در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون) با اشاره به رونمایی از توافق‌نامه وزارت نيرو براي ايجاد يک نيروگاه خورشيدي در کشور توسط شرکت «کورکس» انگليس که امروز در لندن برگزار شد، اظهار داشت: تفاهم نامه اوليه اين توافقنامه در مورخ 24 تيرماه 95 در انگلستان با حضور معاون وقت وزير نيرو به امضا رسيد که پس از آن طي جلسات متعدد با شرکت انگليسي منجر به امضاي توافقنامه‌اي در مردادماه 96 شد.
وي ادامه داد: اين نيروگاه جزو چند نيروگاه خورشيدي بزرگ جهان با ظرفيتي بالغ بر 600 مگاوات خواهد بود که در نوع خود از نظر تکنولوژي و ميزان نصب شده در جهان کم نظير است.
دائمی تصريح کرد: توافقنامه به گونه‌اي است که انگلستان مي‌بايست در زمان اتمام عمليات اجرايي نيروگاه، دانش ساخت آن را انتقال داده و همچنين از نيروهاي داخلي جهت ساخت آن استفاده کند، که برآورد مي‌شود در اين نيروگاه براي هزار و 500 نفر به صورت مستقيم اشتغال ايجاد شود.  
قائم مقام امور بين‌الملل تأکيد کرد: اين تفاهم نامه به صورت BOT  بوده و بر اساس آن قرار است ايران در 10 سال اول برق توليدي اين نيروگاه را به صورت تضميني خريداري کرده و طي 10 سال دوم نيز قيمت برق بر اساس نرخ بازار بورس انرژي تعيين شود.
وي ادامه داد: در اين تفاهم نامه تأکيد شده انگلستان مي‌بايست ظرف سه سال آتي اين نيروگاه را به بهره‌برداري برساند که در صورت ساخت اين نيروگاه، بخش زيادي از تعهدات کشور در برنامه ششم توسعه مبني بر ساخت سالانه 1000 مگاوات نيروگاه‌هاي انرژي نو انجام مي‌شود.
دائمي در پايان گفت: قراردادهاي مشابه براي شرکت‌هاي داخلي در کشور وجود دارد و وزارت نيرو آمادگي دارد تا به هر ميزان که اين شرکت‌ها درخواست دهند مجوز ساخت دهد.  
شایان ذکر است، آیین رونمایی از تفاهم نامه ساخت نیروگاه 600 مگاواتی خورشیدی امروز 
با حضور حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران و «الکس چی شولم» وزیر تجارت، انرژی و راهبرد صنعتی انگلیس در لندن برگزار شد.
 
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد