بخش آب و فاضلاب
1396/06/28 11:34:40
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم:
امکان اتصال 50 درصد جمعیت شهر قم به شبکه فاضلاب وجود دارد
با وجود هزینه‌های بالای اجرای شبکه‌های فاضلاب به علت عدم استقبال شهروندان تنها 30 درصد جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: در حال حاضر امکان اتصال نزدیک به 50 درصد جمعیت شهر قم به شبکه فاضلاب وجود دارد،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، دکتر "علی جان صادق پور" در ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به خدمات چشمگیر آب و فاضلاب در قم پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: طی این مدت تلاش‌ها و اقدامات زیادی برای تأمین آب قم صورت گرفته و زیرساخت‌های مناسبی در زمینه آب و فاضلاب در شهر ایجاد شده است.
وی اجرای سه هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال آب، اجرای هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال و جمع‌آوری فاضلاب، احداث یک تصفیه‌خانه بزرگ آب و سه تصفیه‌خانه فوری، احداث سه تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت تصفیه120 هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه‌روز، ایجاد شبکه مجزای آب شیرین با حدود هزار مشترک و... از جمله زیرساخت‌های ایجاد شده برشمرد که به توسعه و بهبود کیفیت آب در سطح شهر قم کمک می‌کنند.
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه در حال حاضر ده‌ها پیمانکار آبفا در سطح شهر در توسعه، بازسازی و اصلاح شبکه‌ها فعالیت می‌کنند، ابراز داشت: دو رینگ شرقی و غربی شهر در حال تکمیل است و امیدواریم در سه ماه آینده به شبکه آب‌رسانی شهر متصل شوند که با تکمیل تصفیه‌خانه آب و خط انتقال، تقریبا تمام سطح شهر امکان برخورداری از آب شیرین را خواهند داشت.
* رکورد جدید در اجرای شبکه‌های فاضلاب در شهر
وی از رکود روزانه بین 350 تا 400 متر اجرای شبکه فاضلاب در مناطق سه و شش شهری خبر داد و گفت: با کمک و همکاری شورای شهر و شهرداری طی دو سه ماه اخیر نزدیک به 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر  اجرا شده و به زودی 50 کیلومتر شبکه فاضلاب به شبکه‌های موجود اضافه می‌شود.
دکتر صادق پور با بیان اینکه امکان اتصال نزدیک به 50 درصد جمعیت شهر قم به شبکه فاضلاب وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر با وجود هزینه‌های بالای اجرای شبکه‌های فاضلاب به علت عدم استقبال شهروندان تنها 30 درصد جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.
وی در ادامه با بیان اینکه سالانه حدود 104 میلیون مترمکعب آب وارد شهر قم می‌شود، میزان هدر رفت آب را در این شهر 19 درصد اعلام کرد و گفت: این رقم کمتر از متوسط کشوری است که جزو عملکردهای مثبت شرکت آب و فاضلاب به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به استقرار اکیپ‌های عملیاتی و تعمیراتی در سطح شهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر مدت زمان رفع حوادث شبکه آب و فاضلاب به کمتر از یک ساعت و در برخی موارد کمتر از نیم ساعت رسیده است.
* قطعی برنامه‌ریزی‌شده آب در قم نداریم
وی با بیان اینکه با وجود کمبود منابع آبی استان، قطعی برنامه‌ریزی‌شده آب در قم نداریم، یادآور شد: اگر هم برخی اوقات قطعی آب به وجود می‌آید به دلیل اصلاح یا توسعه شبکه است که این امر نیز جزو لاینفک کار است.
دکتر صادق پور در ادامه با اشاره مکاتبات متعدد انجام شده از ابتدای احداث شهرک پردیسان برای ایجاد زیرساخت‌های آب و فاضلاب، مشکلات ایجاد شده در خصوص دفع فاضلاب ساکنین مسکن مهر را مورد توجه قرار داد و گفت: با وجود محدودیت‌های مالی که داشتیم پروژه کوچکی را آغاز کردیم که امیدواریم تا یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد و مشکل دفع فاضلاب نزدیک به یک و نیم درصد جمعیت منطقه رفع شود.
وی تاکید کرد: با توجه به مباحث درآمدی و هزینه کردی شرکت آب و فاضلاب و به منظور رفع مشکل بخشی از مردم پردیسان خارج از معادله در این پروژه سرمایه‌گذاری کردیم.
* به تنهایی قادر به رفع مشکل فاضلاب پردیسان نیستیم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم برای رفع مشکل فاضلاب پردیسان خواستار کمک شهرداری، شورای شهر، استانداری، مردم، بخش خصوصی و سایر دستگاه‌ها شد و گفت: شرکت آب و فاضلاب به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند.
وی با بیان اینکه زیان هر مترمکعب آب را 214 ریال و هر مترمکعب فاضلاب 733 تومان را برای شرکت آب و فاضلاب اعلام کرد و  خواستار کمک شورای شهر و شهردار بر اساس قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبکه‌ها شد و گفت: امیدواریم با کمک شورای شهر بتوانیم از محل تبصره‌های دو و سه، پروژه‌هایی را تعریف کرده طرح‌های جدیدی را در سطح شهر شروع کنیم تا در انجام وظایفی که بر عهده ما گذاشته شده توفیقات بیشتری حاصل شود.
دکتر صادق پور با بیان اینکه قم از معدود استان‌هایی است که در این زمینه کمکی دریافت نمی‌کند، ابراز داشت: در واقع ما گران‌ترین آب را خریداری می‌کنیم و ارزان‌تر از استان‌های دیگر می‌فروشیم اما از  تبصره دو و سه ‌آب‌بها نمی‌گیریم.

  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد