بخش آب
1396/06/25 13:52:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان:
طرح جامع آب شرب گلستان در دست مطالعه است /بازنگری در استفاده از منابع آب شرب
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان از مطالعات طرح جامع آب شرب در استان گلستان خبر داد و گفت: بحث آب شرب در اولویت کاری ما قرار دارد و هم اکنون مطالعه طرح جامع آب شرب استان در حال انجام است.

 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان از مطالعات طرح جامع آب شرب در این استان خبر داد و گفت: بحث آب شرب در اولویت کاری ما قرار دارد و هم اکنون مطالعه طرح جامع آب شرب استان در حال انجام است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علی نظری" در این باره اظهار کرد: در مطالعات جامع، آب شرب استان را به 2 قسمت تقسیم کردیم. یک قسمت شرق استان تا علی آباد و قسمت بعدی از علی آباد تا نوکنده، که این مطالعات تا افق 1425 است و سعی شده کمبودهایی که احساس می‌کردیم را سامان بخشی کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان افزود: بخشی از منابع آب شرب از آب‌های موجود جنوب و میانی استفاده شده است و بخشی نیز با مجوزاتی که گرفته شد، شیرین سازی آب زیرزمینی در اطراف بندرترکمن که مجوز 11 حلقه چاه داده شده و هم اکنون 7 حلقه چاه حفر شده است.
نظری در ادامه با اشاره به وضعیت بارش‌ها و منابع آبی استان اظهار کرد: سال گذشته 372 میلی متر بارندگی داشتیم که در مدت مشابه سال گذشته میزان بارندگی استان 614 میلی متر بود و این در حالی است که متوسط دراز مدت ما 470 میلی متر است. نسبت به سال گذشته 37 درصد و نسبت به دراز مدت 18 درصد کاهش نزولات داشتیم.
وی افزود: همین کمبود بارش باعث شده است، ذخیره آبی پشت سدهای استان در حال حاضر تنها 30 میلیون متر مکعب باشد که در سال آبی گذشته در همین زمان 89 میلیون متر مکعب معادل 39 درصد آب ذخایر سدهای استان بود.
نظری بیان کرد: به دلیل همین خشکسالی‌ها و نبود بارش، رواناب‌های ما در رودخانه‌ها کم شده است و بین 60 تا 80 درصد کاهش رواناب در رودخانه‌ها داریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: حتی اگر بارندگی‌ها نیز افزایش یابد باز هم به دلیل اینکه سفره‌ها خشک است و نیاز به تغذیه دارد آب در رودخانه‌ها جاری نمی‌شود و باز هم کاهش روان آب داریم. و اگر به همین شکل برداشت آب ازسفره ها را نیز ادامه دهیم و آب از آبخوان‌های عمیق تر برداشت شود، احتمال شور شدن آب و فرو نشست و بیابان زابی ایجاد خواهد شد.
نظری در پاسخ به این سؤال که برای صیانت از آب‌های موجود چه باید کرد، گفت: باید با کمک وزارت نیرو، استانداری و نمایندگان و...سهم و قدر استان را از کشور بگیریم. بخشی از سازه‌های نساخته شده استان را تکمیل کنیم و سازه‌های مختلف برای ذخیره آب مانند تغذیه صمنوعی و آب بندان و سدها را بسازیم که البته این اقدامات در حال انجام است.. همچنین ذی نفعان و مصرف کنندگان نیز باید رعایت مصرف را انجام دهند. بخشی از کنترل را می‌توانیم با ابزار انجام دهیم. مثلاً در کشاورزی می‌توانیم از روش‌های مدرن استفاده کنیم. کشت صنعتی وگلخانه ای و نوین جایگزین کشت سنتی شود. سیاست کشت عوض شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در بخش سیاست کشت افزود: سیاست کشت مربوط به عزیزان در جهاد کشاورزی است منتهی ما انتظار داریم در راستای سیاست کشت به پروانه‌های بهره برداری مان توجه کنیم چون در آب منطقه ای ما کنترل برداشت انجام می‌دهیم. 18 هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان داریم که 13 هزار و 500 حلقه با عمق کمتر از 20 متر است و 20 هزار حلقه چاه مجاز نیز در استان وجود دارد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در بخش سیاست کشت افزود: سیاست کشت مربوط به عزیزان در جهاد کشاورزی است منتهی ما انتظار داریم در راستای سیاست کشت به پروانه‌های بهره برداری مان توجه کنیم چون در آب منطقه ای ما کنترل برداشت انجام می‌دهیم. 18 هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان داریم که 13 هزار و 500 حلقه با عمق کمتر از 20 متر است و 20 هزار حلقه چاه مجاز نیز در استان وجود دارد.
وی بیان کرد: میزان برداشت چاه‌های غیر مجاز ما 162 میلیون متر مکعب و چاه‌های غیر مجاز نیز یک میلیارد و 27 میلیون متر مکعب برداشت می‌کنند که کنترل برداشت هر دو را انجام می‌دهیم.
وی بیان کرد: ما نمی‌گوییم مردم شالی کشت نکنند، اگر هر کدام از دستگاه‌ها و حاکمیت کار خود را درست انجام دهد ما موفق می شیویم. شاید امروز چاه‌های مجاز بیش برداشتشان از چاه‌های غیر مجاز هم بیشتر است. انتظار ما این است که بهره برداران استان، مازاد بر پروانه بهره برداری برداشت نکنند. همکاران بنده کار کنترل را انجام می‌دهند. و در صورت تخلف با تشکیل پرونده به قوه قضائیه معرفی می‌شوند.
نظری با بیان این که با نصب کنتور و با کنترل پروانه بهره برداری کار کنترل و نظارت بر استفاده از منابع آبی توسط بهره برداران انجام می‌شود، گفت: امسال کشاورزان به توصیه‌های کارشناسی آب منطقه ای گوش نکردند و متاسفانه بخش زیادی از محصولات استان خشک شد. اقلیم استان تغییر کرده است وما تا زمانی که پی به این محدودیت نبریم به تغییرات تن در نمی‌دهیم.
وی بیان کرد: اقتصاد مردم استان ما وابسته به کشاورزی است وبرای این که مردم به سمت کشت محصول پر آب طلب شالی نروند یا باید محصول مناسبی جایگزین شود، یا حمایتی (سوبسید) به کشاورزان در راستای یک محصول داده شود که آن‌ها بتوانند اقتصاد خود را تأمین کنند.
نظری افزود: من معتقدم که تنها بحث سلبی مشکلی را حل نمی‌کند. ما باید راهکارهایی بدهیم که مردم باور داشته باشند. ما می‌خواهیم اعتماد بین ما و ذینفعان ایجاد شود، چون یک جانبه کار کردن مشکلی را حل نمی‌کند.
مدیر عامل شرکت آّب منطقه ای استان افزود: برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی حد مشخصی دارد. در حال حاضر بالای 90 درصد از آب‌های زیرزمینی استان برداشت می‌شود که ادامه این روند منجر به اتفاقات شوری آب و فرو نشت اتفاق می‌افتد. ما 32 گروه گشت و بازرسی در استان داریم که 24 ساعته در استان فعال هستند که برای جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و ... سرکشی می‌کنند. وی تصریح کرد: طبق توافقی با وزارت نیرو داشتیم قرار بود هزارکنتور فهام نصب شود که نصب گردید و 153 کنتور حجمی سال گذشته نصب شد که طی یک برنامه سه ساله قرار است نصب کنتور در تمام چاه‌های استان انجام شود.
ما 2 تیپ چاه داریم چاه‌هایی که بعد سال 85 حفر شده است و چاه‌هایی که قبل سال 85 حفر شده است. چاه‌های قبل 85 اگر اضرار به غیر نداشته ودر منطقه ممنوعه حفر نشده باشد پروانه می‌گیرد و در غیر این صورت بسته می‌شود. چاه‌های بعد 85 هم همه بسته می‌شود. بنای اضافه کردن به چاه‌ها را هم نداریم.
نظری در پایان افزود: اگر مردم اطلاع رسانی حفر چاه‌های غیر مجاز را اطلاع دهند، همکاران ما در راستای جلوگیری از ادامه روند آن اقدام می‌کنند. امروز هر آنچه کار کنیم بدون کمک و یاری مردم نمی‌توانیم کاری کنیم. امروز بحث آب بعنوان ی چالش عمومی و ملی در آمده است و همه باید در مدیریت ومصرف بهینه آب تلاش کنیم.
 
  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد