بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/06/21 13:28:00
سرپرست وزارت نيرو:
شرکت‌هاي ايراني پيام‌آور روشنايي ‎در سوريه هستند/ ايران و سوريه در آستانه همکاري‌هاي گسترده برقي
سرپرست وزارت نيرو با اشاره به انعقاد چندين تفاهم نامه مشترک ميان طرف ايراني و وزير برق سوريه، گفت:‌ عمده اين قراردادها مربوط به بازسازي تجهيزات برق، نيروگاه‌ها و خطوط انتقال است تا بتوانيم خدمات بهتري را در اختيار مشترکان سوري قرار بدهيم.


سرپرست وزارت نيرو با اشاره به انعقاد چندين تفاهم نامه مشترک ميان طرف ايراني و وزير برق سوريه، گفت:‌ عمده اين قراردادها مربوط به بازسازي تجهيزات برق، نيروگاه‌ها و خطوط انتقال است تا بتوانيم خدمات بهتري را در اختيار مشترکان سوري قرار بدهيم.
به‌گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "ستار محمودي" در حاشيه نشست مشترک خود با وزير برق سوريه با تاکيد بر اينکه ظرفيت ايران و ساخت تجهيزات در آن در خاورميانه بي‌نظير است، گفت: بدين منظور شرکت‌هاي ما با ظرفيت بالاي کاري و حرکت در مسير دانش روز در تلاش براي بازسازي و توسعه ظرفيت زيرساخت‌هاي اصلي سوريه همچون آب، برق و تاسيسات بهداشتي آب و فاضلاب خواهند بود.
سرپرست وزارت نيرو افزود: اين وزارتخانه با مجموعه راهکارها و شرايطي که در اختيار دارد مي‌تواند اين شرکت‌ها را به طور منظم در جهت توسعه سوريه هدايت و آن‌ها را در اين مسير قرار دهد.
وي با اشاره به انعقاد چندين تفاهم نامه مشترک ميان وزاري نيرو برق ايران و سوريه در اين جلسه، تصريح کرد: عمده اين قراردادها مربوط به بازسازي تجهيزات برق، نيروگاه‌ها و خطوط انتقال است تا بتوانيم خدمات بهتري را در اختيار مشترکان سوري قرار بدهيم.
محمودي وضعيت امنيت مناطق امکان‌پذير براي توسعه را مثبت ارزيابي کرد و افزود: با وجود تبليغات صورت گرفته از سوي گروه‌هاي تروريستي شاهد واقعيت ديگري در اين مناطق هستيم و نگراني براي حضور شرکت‌هاي ايراني وجود ندارد.

شرکت‌هاي ايراني پيام آور روشنايي ‎در سوريه هستند
سرپرست وزارت نيرو با اشاره به کمک‌رساني فعلي شرکت‌هاي ايراني در جهت توسعه زيرساخت‌هاي برقي سوريه، بيان کرد:‌ شرکت‌هاي ايراني امروزه پيام آور روشنايي و بازسازي نيروگاه‎‌ها در سوريه هستند؛ ولي در گوشه ديگري از دنيا کشورهاي هستند که با بمب و موشک وارد ساير مناطق مي‌شوند و پيام تخريب به همراه خود دارند.
وي خاطرنشان کرد: حضور ايران در سوريه فراتر از يک کار اقتصادي و همکاري دو طرفه است و نشان از يک پيام ایدئولوژیک بينشي، انساني و سياسي در دنيا دارد که در يک سو از جهان کشورها با پيام روشنايي، رساندن آب و برق و خدمات بهداشتي وارد مي‌شوند و در گوشه ديگري اين پيام را با اهرم بمب و موشک مشاهده مي‌کنيم.
محمودي ايران و سوريه را در آستانه يک همکاري گسترده دانست و افزود: شرکت‌هاي ايراني آماده تحقق اين مهم هستند و ما نيز از اين امر حمايت خواهيم کرد که اميدواريم حاصل اين‌ها بيش از گذشته به نفع کشور سوريه، مردم آن و همکاري‌هاي دو طرفه باشد.
وي در خصوص روند اجراي تفاهمات ميان دو کشور، گفت: زمينه اجرايي بخشي از اين تفاهم نامه از گذشته شروع شده است و بخشي از اين قراردادها نيز مربوط به گذشته است که مجموعه اين‌ها در نهايت به بيش از چند صد ميليون يورو خواهيد رسيد.
همچنين وزير برق سوريه نيز در حاشيه اين نشست با حضور در جمع خبرنگاران، گفت:‌ در طول سال‌هاي بحران ايران تنها در عرصه سياسي حامي ما نبوده است، بلکه در زمينه تامين انرژي برق پايدار نيز نهايت همکاري را با ما داشته است.
«زهیر خربوطلی» افزود: شرکت‌هاي ايراني از قابليت‌هاي بسيار خوبي در تامين تجهيزات نيروگاهي برخودار هستند که اميداريم بتوانيم از اين قابليت‌ها نيز در فرايند بازسازي سوريه استفاده کنيم.
وزير برق سوريه تصريح کرد: همچنين نيروهاي متخصص ايراني از تجربه مناسب کافي در زمينه انرژي برخوردار هستند که اميدواريم بوانيم بتوانيم از تجربيات آن‎ها در امر آموزش نيروهاي سوري جهت تسريع در روند بازسازي شبکه برق سوريه استفاده کنيم.
 
  • خبرنگار: رسول صادقی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد