بخش آب و فاضلاب
1396/06/12 12:47:00
با حضور معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو؛
عملیات اجرایی دو طرح آبرسانی به 63 روستای استان اصفهان آغاز شد
آیین کلنگ زنی فاز سوم مجتمع آبرسانی گلسار شهرستان خوانسار و فاز اول مجتمع آبرسانی جلگه شهرستان گلپایگان با حضور معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت نیرو و شماری از اهالی این روستاها برگزار شد.

آیین کلنگ زنی فاز سوم مجتمع آبرسانی گلسار شهرستان خوانسار و فاز اول مجتمع آبرسانی جلگه شهرستان گلپایگان با حضور معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت نیرو، مسئولان استانی و شماری از اهالی این روستاها برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ دکتر "محسن بختیار" عصر دیروز (شنبه) در این آیین با اشاره به اینکه محل تأمین آب طرح مجتمع گلسار از تونل قمرود به طول 150 کیلومتر است گفت: با اجرای این طرح در مجموع تعداد 19 روستا و شهرک در خوانسار و 3 روستا در گلپایگان زیر پوشش قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه هزینه ساخت این طرح 20 میلیارد ریال است و 6 روستا را در منطقه پشتکوه خوانسار پوشش می‌دهد، افزود: کل اعتبار طرح بزرگ‌ترین مجتمع آب رسانی استان اصفهان طبق برآورد سال 94 بیش از 200 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
بختیار گفت: در طول مسیر دو مخزن به ابعاد 4 هزار و 500 مترمکعب و 2 هزارمترمکعب نیز پیش بینی و با اجرای این طرح کمبود آب روستاهای در مسیر مرتفع می‌شود.
بختیار همچنین در خصوص طرح مجتمع آبرسانی 41 روستای گلپایگان گفت: حدود چهار الی پنج ماه پیش در جلسه‌ای در شهرستان تصمیم بر این شد که پروژه‌ای به منظور تأمین آب شرب سالم و پایدار برای روستاهای گلپایگان اجرا شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر پس از طی مراحل مربوطه، عملیات اجرایی این طرح آغاز شده تا آب شرب سالم و پایدار از محل دره دایی برای روستاهای گلپایگان تأمین شود.
معاون وزیر نیرو گفت: در این طرح آبرسانی 41 روستا تحت پوشش قرار می‌گیرند که کلنگ فاز اول آن به طول 10 کیلومتر از مخزن شهرک الوند به سمت روستای رباط سرخ امروز زده شد، هم‌چنین مدتی پیش نیز پروژه تصفیه خانه گلپایگان مورد بهره برداری قرار گرفت و اکنون مردم این شهر از آب شرب سالم بهره‌مند هستند.
در ابتدای مراسم، مهندس " محمدحسین قرائتی" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان ضمن تقدیر از مسئولان، همکاران و همیاری مردم، به تشریح روند اجرایی پروژه‌ها پرداخت و افزود: در دو فاز قبل مجتمع آبرسانی گلسار خط انتقال به طول ۱۱ و ۱۶ کیلومتر انجام شد و با انجام فاز سوم ۶ روستای این منطقه از آب سالم و پایدار بهره مند می‌شوند و با همکاری بیشتر تا پایان سال این فاز نیز به بهره برداری برسد.
قرائتی در خصوص طرح آبرسانی به مجتمع 41 روستای جلگه، با اشاره به اینکه این پروژه در ۲ فاز اجرایی خواهد شد، تشریح کرد: تأمین و اجرای خطوط انتقال و مخازن در فاز اول و اجرای شبکه‌های داخلی روستاها در فاز دوم انجام خواهد شد.
وی مجموع هزینه پروژه را ۳۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: اجرای خط انتقال، ساخت مخازن و ایستگاه‌های پمپاژ در فاز اول ۱۴ میلیارد تومان و اجرای شبکه‌های داخلی روستاها در فاز دوم ۱۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
  • خبرنگار: حامد شریعتی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد