بخش عمومي
1396/06/12 11:15:28
نخستين جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ بهروری و بازچرخانی برگزار مي‌شود
نخستين جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ بهروری و بازچرخانی از 21 شهريورماه به مدت سه روز به ميزباني دانشگاه فردوسي مشهد برگزار مي‌شود.


نخستين جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ بهروری و بازچرخانی از 21 شهريورماه به مدت سه روز به ميزباني دانشگاه فردوسي مشهد برگزار مي‌شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)،‌ حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در نشست خبري اين جشنواره با تاکيد بر اينکه کشور در تنش بحران آب قرار دارد، عنوان کرد:‌ شرایط اقلیمی ، کاهش بارش ها و افت سفره های آب زیر زمینی به عنوان مهترین منبع تامین آب استان ، ضرورت توجه به مدیریت مصرف و به ویژه  جداسازی آب شرب از بهداشت و بازچرخانی آب را دوچندان کرده است.
وي به نقش مهم بازچرخانی آب در حفظ منابع موجود اين مايع حياتي اشاره کرد و افزود:‌ با اجرای کامل فرآیند بازچرخانی آب 80 درصد آب مصرفی قابل بازگشت به چرخه تولید و مصرف خواهد بود.
سید علی رضا طباطبایی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نيز در اين نشست خبري استفاده بهینه از آب و ظرفیت های منابع آبی را یکی از رویکردهای بازچرخانی آب برشمرد و گفت: افزایش ظرفیت تصفیه آب برای مصارف فضای سبز شهری از اهداف شرکت های آب و فاضلاب است.
وي مدیریت تصفیه و مدیریت مصرف را به تنهایی اثربخش ندانست و افزود: این دو در کنار هم معنا پیدا می کند لذا باید یک سبد با اهداف و روش های مختلف تهیه شود.
همچنين در اين نشست محمد حسین جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی طي سخناني عنوان کرد:‌ براساس برآورد صورت گرفته 89 درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی، سه درصد در بخش صنعت و 9 درصد در بخش شرب و خدمات مصرف می شود و این آمار نشان دهنده ضرورت توجه به کنترل آب در بخش کشاورزی است.
در بخش پاياني اين نشست نيز داوودي، رئيس جشنواره ملی فناوری های آب؛ بهروری وباز چرخانی به تشريح روند برگزاري اين رويداد ملي پرداخت و افزود: نخستین دوره اين جشنواره همت دانشگاه فردوسی و با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، استانداری خراسان رضوی، بنیاد ملی نخبگان استان و پارک علم و فناوری خراسان رضوی و با تکیه ‌بر متخصصان، محققان، مخترعان، نخبگان علمی و دست‌اندرکاران برجسته سراسر کشور از 21 الی 24 شهریورماه 96 برگزار مي شود.
وي ادامه داد: اين جشنواره در دو بخش علمی و فناوری و در راستای تحقق گسترش روحیه نوآوری، شکوفایی، تتبع و فعالیت های علمی و فناوری در حوزه بازچرخانی آب و فرسایش، اثربخش کردن فعالیت های نوآورانه و ارتقاي سطح و افزایش تعامل بین مراکز دولتی، بخش خصوصی و مراکز آموزشی و پژوهشی، شناسایی، معرفی و بسترسازی برای حمایت از نوآوران استان و ایجاد بستر تجاری‌سازی طرح های نوآورانه و فناوری های نوین در مشهد برگزار می شود.
  • خبرنگار: علیرضا صنعت‌نگار
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد