بخش آب
1396/06/10 11:37:00
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران در گفت‌وگو با پاون:
اولويت نخست ايجاد سدها تامين آب شرب است/ غربالگري پروژه‌هاي سدسازي در کشور
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران اولويت نخست ايجاد سد در کشور را تامين آب شرب دانست و افزود: در قالب قانون برنامه توسعه غربالگري و اولويت بندي درستي بر روي سدهاي موجود کشور انجام شده است.


مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران اولويت نخست ايجاد سد در کشور را تامين آب شرب دانست و افزود: در قالب برنامه پنجم توسعه، غربالگري و اولويت بندي بر روي سدهاي موجود کشور انجام شده است.
مهندس "محمد حاج‌رسولي‌ها" در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو(پاون)، با تاکيد بر اينکه در دولت يازدهم 34 سد در کشور به بهره‌برداري رسيده است، بيان کرد:‌ در طي اين مدت در قالب برنامه پنجم توسعه، غربالگري درستي بر روي سدهاي موجود کشور انجام شد و باعث گرديد تا سازهاي که منفعت کمتري دارند و احتمالا مشکلاتي را در حوزه آبريز به همراه داشته باشند از اولويت خارج کنيم.
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران با بيان اينکه در اين زمينه بايد نگاه ما کارشناسانه و متخصصانه باشد، خاطرنشان کرد:‌ بر اين اساس سدهاي که صرفا براي توسعه سطح زيرکشت و يا صنعت بود از اولويت خارج و تامين آب شرب را در اولويت اصلي خود قرار داديم.
وي يادآور شد:‌ با کمک سازمان برنامه و بودجه توانستيم 50 درصد از سدهاي که در مرحله اجرا و يا مطالعات بود را به درستي متوقف و يا اهداف آن را به سمت تامين آب شرب تغيير دهيم و از طرفي طرح‌هاي اولويت دار با محوريت تامين آب شرب را اجرايي کنيم.
مشاور وزير نيرو تاکيد کرد:‌ طرح اين موضوع به صورت یک سویه که سدسازي اشتباه است، کار درستي نيست ولي از طرفي افراط در زمينه ساخت سد هم مناسب نبوده و بايد به مباحث اجتماعي و زيست محيطي آن نيز توجه جدي کنيم.

موازي کارهاي زيادي در بخش آب وجود دارد/ لزوم نهادينه سازي نظام مهندسي آب در کشور
حاج رسولي‌ها خاطرنشان کرد:‌ امروزه موازي کارهاي زيادي در بخش آب وجود دارد و همين ناهماهنگي‌ها در تحقق ماموريت‌هاي بخش آب تاثيرگذار است. بنابراين بايد در دولت دوازدهم نگاه ويژه‌اي براي رفع اين موضوع داشته باشيم.
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران بر لزوم پياده سازي نظام مهندسي آب در کشور تاکيد کرد و گفت:‌ بايد با برنامه ريزي مناسب تلاش کنيم تا در قالب برنامه ششم توسعه و در دوران فعاليت دولت دوازدهم بتوانيم نظام مهندسي آب را در کشور نهادينه کنيم. از طرفي در زمينه تعيين تکليف قيمت آب در بخش کشاورزي نيز چندان موفق نبوده‌ايم که با توجه به اهميت مسئله لازم است در دولت جديد قيمت واقعي آب در اين حوزه نيز مشخص شود.
وي خواستار استفاده از ظرفيت‌ انجمن‌هاي مردم نهاد شد و افزود: تجربه ثابت کرده در هر بخشي که از چنين ظرفيتي استفاده کرده‌ايم توانسته‌ايم به اهداف خوبي در بخش سازه و غيرسازه حوزه آب دست پيدا کنيم.
مشاور وزير نيرو در پايان، گفت:‌ بايد در زمينه توانمندسازي نيروي انساني و جانشين پروري تلاش جدي انجام دهيم تا در پايان دولت دوازدهم بتوانيم بانک اطلاعات قوي از نيروي انساني در اختيار داشته باشيم.
  • خبرنگار: رسول صادقی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد