بخش آب و فاضلاب
1396/06/04 16:32:53
پاسداشت سی و هفتمین هفته دولت در صنعت آب و برق؛(31)
افتتاح و کلنگ‌زني 575 ميليارد ريال پروژه‌ آبفای قم همزمان با هفته دولت
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از بهره‌برداری و کلنگ‌زنی 16 پروژه با اعتباری بالغ بر 575 میلیارد ریال همزمان با هفته دولت خبر داد.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از بهره‌برداری و کلنگ‌زنی 16 پروژه با اعتباری بالغ بر 575 میلیارد ریال همزمان با هفته دولت خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)، علی جان صادق‌پور با گرامیداشت هفته دولت، از بهره‌برداری و کلنگ زنی 16 پروژه شرکت آب و فاضلاب استان خبر داد و گفت: از این تعداد، 15 پروژه با اعتباری بالغ بر550 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد و عملیات اجرایی یک پروژه نیز با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال آغاز می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، یکی از این پروژه‌ها را احداث نیروگاه کوچک آبی با ظرفیت حدود سه مگاوات برق معرفی و خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتباری بالغ بر170 میلیارد سرمایه بخش خصوصی آماده بهره‌برداری شده است.
وی تأمین پایدار انرژی با استفاده از پتانسیل موجود که پیش از این هدر می‌رفت، تأمین صد در صدی سرمایه مورد نیاز از طریق بخش خصوصی، کاهش دی اکسید کربن به میزان 11 هزار تن در سال، اشتغال دائم حدود 10 نفر در پروژه و تأمین الزامات پدافند غیرعامل در تصفیه‌خانه آب قم را از جمله مزایا و ویژگی‌های این پروژه ذکر کرد.
 صادق‌پور با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه از دی ماه سال گذشته آغاز و احداث آن کمتر از هشت ماه به طول انجامید، تصریح کرد: با مدیریت مناسب شرکت طراح، سرمایه‌گذار و نیز ایجاد هماهنگی‌های لازم در استان و همکاری مناسب استانداری این پروژه زودتر از موعد مقرر به پایان رسید.
وی افتتاح سایت تولید برق از انرژی خورشیدی را از دیگر پروژه‌های مهم مورد بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب در هفته دولت ذکر کرد و گفت: این پروژه نیز با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال اعتبار و توان تولید 20 کیلووات برق آماده بهره‌برداری شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنين از آغاز عملیات اجرایی شبکه فاضلاب شهرک قدس خبر داد و گفت: طرح توسعه ساختمان ستاد مرکزی آبفا، حفر و تجهیز دو حلقه چاه، توسعه و اصلاح شبکه آب و فاضلاب به طول 78 کیلومتر، نصب چهار شیر فشارشکن، اجرای بای پس در تصفیه‌خانه آب و اصلاح زون بندی شهرک قدس از جمله پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت است.
صادق‌پور در پايان اجرای خط انتقال و اصلی فاضلاب عمار یاسر، جابه‌جایی خطوط لوله فاضلاب کنار پل جمهوری، جابه‌جایی خط لوله  فاضلاب جمکران، اجرای خطوط اصلی و شبکه توزیع تقاطع عمار یاسر و 15 خرداد، اجرای خطوط لوله آب تقاطع بلوار کریمی و پیامبر اعظم را نیز از دیگر پروژه‌های برشمرد که در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.
  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد