بخش آب و فاضلاب
1396/06/01 17:33:10
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی خبر داد:
آبرسانی به بیش از 200 هزار نفر در 284 روستای خراسان رضوی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در گردهمایی مدیران این شرکت از آبرسانی به بیش از 200 هزار نفر در 284 روستای استان در سال گذشته خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در گردهمایی مدیران این شرکت از آبرسانی به بیش از 200 هزار نفر در 284 روستای استان در سال گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس محمد دانشگر در این گردهمایی با قدردانی از تلاش‌های شبانه‌روزی مدیران امور و تعاونی‌های آبداران در شهرستان‌ها، گفت: علیرغم محدودیت‌های منابع آبی و مالی، با همت و تلاش همه شما عزیزان توانستیم سال گذشته را با کمترین تنش پشت سر بگذاریم.
وی افزود: در سال گذشته 70 میلیارد تومان از منابع استانی مبادله موافقتنامه انجام شد که 34 میلیارد تومان آن تخصیص داده شد و از منابع صندوق توسعه ملی نیز 70 میلیارد تومان اعتبار با تخصیص 100 درصد اختصاص یافت که در مجموع از 140 میلیارد تومان مبادله موافقتنامه انجام شده، 104 میلیارد تومان اختصاص داده شد.
دانشگر اظهار داشت: در سال 95 اقدامات بسیار خوبی در بحث آب شرب روستایی خراسان رضوی انجام شده که در این راستا 1400 کیلومتر عملیات لوله‌گذاری خط انتقال و شبکه توزیع انجام شده، 30 هزار مترمکعب به ظرفیت مخازن ذخیره افزوده شده و 115 حلقه چاه جدید حفر شده که با مجموعه این اقدامات و احداث و ارتقای تأسیسات آب شرب 284 روستای استان، بیش از 200 هزار نفر از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی افزود: با اقدامات انجام شده در سال گذشته، شاخص برخورداری مردم روستاهای استان از آب شرب سالم و باکیفیت، 3 درصد افزایش یافت که امیدواریم این روند ادامه یابد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت خوبی را نسبت به گذشته در حوزه آب شرب روستایی استان شاهد هستیم افزود: هم اکنون 2461 روستا در 28 شهرستان با بیش از یک میلیون و 580 هزار نفر جمعیت که حدود 93 درصد جمعیت روستایی استان را شامل می‌شوند، تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی قرار دارند.
به گفته دانشگر آب شرب این تعداد جمعیت از 1300 منبع آبی اعم از چاه، چشمه و قنات تأمین شده و با استفاده از 20 هزار کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع و بیش از 300 هزار مترمکعب حجم مخازن در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی ادامه داد: باید برای حفظ و بهبود وضع موجود برنامه‌ریزی کرد و از منابعی که در اختیار داریم با بهره‌وری بالاتر، بیشترین استفاده را بکنیم.
وی مدیریت تولید و مدیریت مصرف را دو اولویت اصلی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان برشمرد و اظهار داشت: برای برنامه‌ریزی موثر در این حوزه نیازمند آمار و اطلاعات دقیق هستیم.
دانشگر، حفر چاه جدید را آخرین گزینه در بحث مدیریت تولید ذکر کرد و گفت: پیش از آن بایستی اقداماتی در حوزه احیاء انجام شود که تاکنون با اقدامات فنی انجام شده و احیاء چاه، در مواردی از حفر چاه جدید جلوگیری شده و در همین راستا کمیته‌ای در شرکت با عنوان کمیته منابع آب تشکیل شده است.
وی بیان کرد: در بحث مدیریت مصرف، سه موضوع دامنه مصرف مشترکین، انشعابات غیرمجاز و مشترکین پرمصرف از موضوعات اصلی بوده که بایستی توجه بیشتری به آنها داشت.
دانشگر در ادامه با بیان اینکه علیرغم محدودیت منابع آبی، کیفیت آب تحویلی به مشترکین خط قرمز این شرکت است بر لزوم توجه بیش از پیش مدیران به کیفیت آب شرب روستاهای غیر تحت پوشش نیز تأکید کرد.
  • خبرنگار: مرتضی عطایی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد