بخش آب و فاضلاب
1396/11/15 16:39:00
همزمان با چهارمین روز دهه فجر؛
مجتمع آبرسانی شهید تهرانی در شهرستان ری به بهره‌برداری رسید
مجتمع آبرسانی شهید تهرانی با حضور استاندار تهران، قائم مقام وزیر نیرو و مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان تهران در شهرستان ری به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا پوررجب، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان تهران در این مراسم با بیان اینکه این مجتمع به 200 هزار نفر از ساکنان 20 روستای شهرستان ری در بخش‌های مرکزی و قلعه نو آب شرب گوارا می‌دهد، افزود: این تصفیه‌خانه آب به روش نانوفلیتراسیون بوده و برای نخستین بار در سطح روستاهای کشور اجرا شده است؛ مشکلات کمی و کیفی آب شرب روستاهای شهرستان ری با بهره برداری از این طرح تا 50 سال آینده رفع می‌شود.
پوررجب در خصوص اعتبار و زمان به بهره برداری رسیدن این مجتمع آبرسانی افزود: اعتبار این طرح با در نظر گرفتن احداث دو مخزن ذخیره به ظرفیت چهار هزار متر مکعب، اجرای 6 کیلومتر خط انتقال، احداث ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 150 لیتر در ثانیه، مخزن ذخیره 500 متر مکعبی و دیوار کشی بالغ بر 120 میلیارد ریال است که در 24 ماه به بهره برداری رسید.
وی در خصوص عملکرد تصفیه آب مجتمع شهید تهرانی هم یادآور شد: آب خام ورودی در مرحله اول از چاه‌ها، توسط پمپ‌های مستغرق چاهی در مخزن ذخیره بتی با ظرفیت 500 متر مکعب جمع می‌گردد و از آنجا به مخازن ذخیره بتنی آب خام سایت این مجتمع پمپاژ می‌شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان تهران ادامه داد: آب خام ورودی از مخزن بتنی به سیستم پیش فرض پمپاژ شده و پس از عبور از فیلترهای دیسکی و کارتریجی توسط پمپ‌های فشار قوی وارد سیستم نانوفیلتراسیون ‌گردد و سپس آب تصفیه شده خروجی نیز به مخزن بتنی موجود هدایت می‌شود تا پس از تزریق کلر جهت گندزادیی و تامین کلر باقیمانده بصورت ثقلی به شبکه توزیع آب وارد می‌شود.
وی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور سه تصفیه خانه با ظرفیت هر کدام یک هزار متر مکعب در 24 ساعت با فن آوری نانو فیلتراسیون، آب شرب روستاهای جنوب تهران را تصفیه خواهند کرد، افزود: حذف نمک های چند ظرفیتی از قبیل آهن، منگنز، اورانیم و برخی آفت کش ها، استفاده نکردن از ترکیبات شیمیایی منعقد کننده مضر، امکان تولید میزان آب تصفیه شده در مقیاس وسیع، از بین بردن انواع باکتری ها و ویروس از مهتمرین مزایای استفاده از سیستم نانوفیلتراسیون است.
پوررجب مجتمع شهید تهرانی را بزرگترین مجتمع آبی اداره آب و فاضلاب روستایی استان تهران عنوان کرد و گفت: 30 حلقه چاه آب جنوب تهران که به صورت مستقیم به خانه های روستایی جنوب استان تهران متصل بودند پس از بازسازی و تکمیل مجتمع آبرسانی شهید تهرانی به مخازن این مرکز در بی بی شهربانو وصل می شوند و پس از مراحل تصفیه توسط دستگاه های پمپاژ و خط انتقال به خانه های روستاییان متصل می شوند.

  • خبرنگار: خاطره علی‌آبادی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر