بخش آب
1396/05/31 11:38:00
تشکیل هسته‌های اولیه تعاونی آب‌بران در فارسان چهارمحال و بختیاری
هسته‌های اولیه شرکت تعاونی آب بران اراضی کشاورزی پایاب سدغدیر (باباحیدر) شهرستان فارسان از توابع استان چهارمحال و بختیاری تشکیل شد.
 
هسته‌های اولیه شرکت تعاونی آب بران اراضی کشاورزی پایاب سدغدیر (باباحیدر) شهرستان فارسان از توابع استان چهارمحال و بختیاری تشکیل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، محدودیت منابع آب جهان و تخصیص بخش اعظم آن در امر تولید محصولات کشاورزی در مقابل افزایش رشد جمعیت و نگرانی از کمبود مواد غذایی، دست اندرکاران صنعت آب را متوجه گرایش آب بران در بخش کشاورزی به منظور مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی و افزایش بازده آبیاری کرده است.
براین اساس با برنامه ریزی و تلاش دفترمشارکت های مردمی و طرح‌های زودبازده شرکت آب منطقه ای استان هسته‌های اولیه شرکت تعاونی آب بران اراضی پایاب سدغدیر (باباحیدر) در شهرهای فارسان و باباحیدر و تعدادی از روستاهای اطرف (فیل آباد- عیسی آباد- گوجان و چوبین) تشکیل شد و پیگیری‌های لازم در جهت تشکیل شرکت تعاونی نهایی از طریق دفتر مذکور همچنان ادامه دارد.
مهندس عسگری مدیر مشارکت‌های مردمی و طرح‌های زودبازده شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: هدف از تشکیل تعاونی مذکور مشارکت مردمی و همکاری در جهت احداث کانال‌های درجه دو و سه و همکاری با این شرکت و مشاوران و پیمانکاران اجرای شبکه آبیاری و زهکشی اصلی است.
وی همچنین از دیگر مزایای تشکیل تعاونی آب بران به تقسیم و توزیع آب تنظیم شده براساس عدالت، استفاده از ظرفیت‌ها و تسهیلات بانکی کم بهره و یا بلاعوض که توسط سازمان جهادکشاورزی برنامه‌ریزی می‌شود و همچنین تجمیع اراضی از قطعات کوچک به قطعات بزرگ‌تر، استفاده از نظریات و خواسته‌های مردمی در اجرای پروژه شبکهٔ آبیاری و زهکشی و تعامل و همکاری در جهت هر چه سریع‌تر انجام شدن پروژه به خاطر سوددهی برای کشاورزان و باغداران اشاره کرد.
وی در ادامه افزود: با توجه به مشکلات و مسائل اجتماعی منطقه در طول سالیان گذشته، شرکت تعاونی فوق تشکیل نشده بود که با تلاش و پیگیری‌های مهندس نادری مدیرعامل شرکت آب منطقه استان و هسته‌ها و نمایندگان اولیه شرکت تعاونی فوق با مدیریت و نظارت آب منطقه ای و همکاری جهادکشاورزی شهرستان فارسان و اداره تعاون روستایی شهرستان در حال شکل گیری و ساماندهی است.
مدیر مشارکت‌های مردمی و طرح‌های زودبازده شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری اهداف تشکیل شرکت تعاونی آب بران اراضی را  بستر سازی اجتماعی برای جلب مشارکت مردم در اجراء و بهره برداری از طرح شبکه‌های آبیاری و زهکشی، شناسایی رهبران افکار و افراد داوطلب، ذی نفوذ و دارای اعتبار اجتماعی، اقتصادی، علمی و ... در هر یک از شهرها و روستاها،  تشکیل گروه‌های همکار محلی از بین افراد با هدف کمک گرفتن از آن‌ها در تهیه لیست حقابه بران و میزان حقابه آن‌ها و  شناسایی مالکان اراضی و بررسی وضعیت مالکیت‌ها، اندازه و تعداد قطعات زراعی و گروه بندی آن‌ها و نیز شناسایی خرده مالکین عنوان کرد.
ارائه الگوی کاشت جدید، متناسب با محصولات زراعی و باغی به تفکیک میزان اراضی کشاورزان و تخصیص آب،  شناسایی موانع و مشکلات مردم در انجام مشارکت مالی در طرح و ارائه راهکارهای کارشناسان جهت حل موانع و مشکلات و همچنین  برگزاری جلسات عمومی در هر یک از شهرها و روستاها با همکاری اعضا و تشکل‌های آب بران، معتمدان محلی، اعضای شورای اسلامی و دهیاران روستاها به منظور معرفی ویژگی‌ها و فواید طرح و نحوهٔ تأمین هزینه‌ها و دریافت و جمعبندی نظرات و دیدگاه‌های مردم از دیگر اهداف این طرح است.
مدیر مشارکت‌های مردمی شرکت با بیان اهداف کلی و مهم شرکت در پایان ابراز امیدواری کرد که با تشکیل نهایی شرکت تعاونی فوق گام موثری در جهت کمک به کشاورزان و باغداران زحمتکش و تولیدکنندگان شهرستان فارسان در سالی که توسط مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده برداشته و نظاره گر بهره‌وری کافی و افزایش راندمان آبیاری در این زمینه باشیم.
 
  • خبرنگار: آزاده اورنگ
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد