بخش آب و فاضلاب
1396/05/21 14:24:38
آبرسانی به 408 روستای استان خراسان رضوی با تانکر سیار
رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در حال حاضر آب شرب 408 روستا با استفاده از تانکر سیار استفاده می‌شود.

رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در حال حاضر آب شرب 408 روستا با استفاده از تانکر سیار استفاده می‌شود.
 به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدرضا موسوی" در این نشست با تقدیر از نقش مهم خبرنگاران در فرهنگ‌سازی اظهار داشت: با توجه به لزوم مدیریت مصرف آب، همکاری و همراهی مردم در این امر بسیار لازم است و رسانه‌های گروهی و خبرنگاران در این راستا می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.
وی افزود: در حال حاضر به علت کمبود و کاهش کیفیت، آب شرب 253 روستای استان به صورت مستمر و 155 روستا نیز به طور غیر مستمر که عمدتا در زمان پیک مصرف و فصل تابستان است با تانکر تأمین می‌شود.
فرماندار شهرستان باخرز نیز گفت: خبرنگاران نقش بسیار مهمی در اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی دارند که می‌توانند بازوی توانایی برای مردم و دولت باشند و با وجود فضای مجازی این نقش پررنگ‌تر از گذشته شده است.
جواد حسن زاده در ادامه از خدمات مدیر امور آبفار باخرز در راستای سقایت روستاییان این شهرستان قدردانی و بر ادامه روند مطلوب آبرسانی به روستاهای شهرستان تاکید کرد.
در ادامه سرپرست امور آب و فاضلاب روستایی باخرز با اشاره به وضعیت آب‌رسانی به روستاهای این شهرستان گفت: در حال حاضر از 58 روستای این شهرستان، 54 روستا با بیش از 14 هزار مشترک تحت پوشش خدمات این امور قرار دارند.
مجید بخشی با اشاره به اینکه با وجود مطالعات گسترده و تلاش‌های بسیار، هنوز هم عدم پایداری منابع آبی باخرز از دغدغه‌های مهم ما است، اظهار داشت: به علت محدودیت و عدم وجود منابع آبی پایدار در بخش مرکزی این شهرستان، مجبور شدیم تا با هزینه های زیاد، از فاصله حدود 50 کیلومتری آب شرب مردم روستاهای این بخش را تأمین کنیم.
وی افزود: با توجه به افت بسیار محسوس منابع آبی در شهرستان باخرز در پی خشکسالی‌های متوالی، موضوع آب‌رسانی به روستاها در قالب مجتمع‌های آبرسانی در دستور کار قرار گرفته و بر همین اساس در حال حاضر، تعداد ۱۰ مجتمع آب‌رسانی در شهرستان باخرز اجرا شده است.
بخشی اظهار داشت: آب شرب مردم 54 روستای تحت پوشش این امور با استفاده از 12 دهنه چشمه، یک رشته قنات و 18 حلقه چاه تأمین شده و با استفاده از 350 کیلومتر خطوط انتقال، 450 کیلومتر شبکه توزیع و 8800 متر مکعب حجم مخازن ذخیره در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد.
سرپرست امور آب و فاضلاب روستایی باخرز کیفیت آب تحویلی به مردم را خط قرمز این امور برشمرد و اظهار داشت: در همین راستا 105 پارامتر کیفیت آب شرب روستایی به صورت مستمر مورد پایش قرار می‌گیرد که در این خصوص در سال گذشته 640 مورد نمونه‌برداری میکروبی، 30 مورد شیمیایی 15 مورد ریزآلاینده‌ها بر روی آب شرب روستایی این شهرستان انجام شده است.
وی، انجام 24 هزار مورد کلرسنجی، شستشوی 40 کیلومتر شبکه توزیع و حدود 3000 مترمکعب از مخازن ذخیره آب شرب را از دیگر اقدامات انجام شده برای ارائه آب با کیفیت به روستاییان باخرز در سال گذشته برشمرد.
بخشی بیان داشت: بر اساس آمار پایش‌های دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت باخرز مطلوبیت آزمون‌های میکروبی آب شرب روستایی شهرستان 98 درصد و میزان کلر باقیمانده نیز 99 درصد است.
وی افزود: با اجرای 70 کیلومتر لوله گذاری، حفر 3 حلقه چاه و ساخت 2000 مترمکعب مخازن ذخیره با 60 میلیارد ریال هزینه در دولت یازدهم، ضمن رفع کمبود آب شرب 12 روستا، شاخص برخورداری مردم روستاهای باخرز از آب شرب سالم و باکیفیت، 3.5 درصد افزایش یافته است.
گفتنی است در پایان این نشست از خبرنگاران فعال صنعت آب حاضر در این نشست خبری قدردانی شد.
  • خبرنگار: مرتضی عطایی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد